V obchodech jsou k dostání vejce s hnědou nebo bílou skořápkou. Liší se v něčem nebo jsou identická? To se dozvíte v tomto článku.
Liší se něčím vejce s hnědou a bílou skořápkou?
Z hlediska výživy jsou obě vejce identická. Pokud si zrovna nevybíráte kousky, které jsou obohacené o omega-3. V tomto případě je krmivo vylepšeno takovým způsobem, aby poskytovalo výhody omega-3. Výživová hodnota vajec závisí na krmení slepic, které by mělo být rozmanité, jejich životních podmínkách a přístupu ven.
Co se chuti týká, i ta je stejná. Rozdíl může být v barvě žloutku, někdy je více výraznější. Záleží na tom, čím jsou slepice krmené. Sytější barvu mívají žloutky vajec, která zakoupíte na farmářském trhu nebo je dostanete od domácích slepic, třeba od souseda. Chuť však sytější žloutek nemění.
Někdy se může objevit rozdíl v ceně. V některých oblastech mohu být hnědá vejce dražší. Důvod je ten, že je snášejí větší slepičí plemena, která vyžadují více krmiva a větší prostor pro chov. Tudíž je jejich chov finančně náročnější. Rozdíl v ceně však bývá minimální.
Také dostupnost se může lišit a to v závislosti na lokalitě a chovu jednotlivých plemen.
Proč jsou tedy k dostání vejce s různou barvou skořápky?
Souvisí to s plemenem slepic. Bílá vejce snášejí nejčastěji plemena Leghorn, Cornish nebo White Rock. Hnědá vejce se nejčastěji objevují u plemen New Hampshire, Rhode Island Red nebo Plymouth Rock. V Jižní Americe existuje plemeno Araucuna, které snáší vejce se skořápkou středně modré, až zelené barvy.
Jak poznáme, že je vejce staré?
Nejste si jisti tím, jak dlouho máte vejce v lednici a rádi byste zjistili, zda není staré? Není na tom nic těžkého. Postačí jednoduchý test. Vezměte si sklenici a naplňte ji vodou. Vložte do ní vejce a podívejte se, co se s vejcem stane:
- Potopí se a leží na boku – je čerstvé.
- Potopí se a stojí na špičce – stále ještě je čerstvé.
- Vyplave vzhůru – je staré.
Proč staré vejce plave? Vaječná skořápka obsahuje miniaturní póry. Jakmile vejce stárne, dostává se do něj vzduch. Čím je vejce straší, tím více je uvnitř vzduchu. Díky tomu vejce plave.
Skladujete vejce správně?
Jen správně skladovaná vejce si udrží dlouhou dobu svoji čerstvost. Jak tedy správně skladovat vejce? Rozhodně je neukládejte do vnitřních dveří chladničky. Tam je největší teplo a to díky tomu, že se dveře otevírají a dostává se do nich teplý vzduch z okolí. Vejce potřebují co největší chladno. To je v lednici ve spodních nebo středních policích. Ideální je, uchováváte-li vejce v krabičce, která je chrání proti rozbití a navíc funguje jako izolant vůči okolním pachům. Také eliminuje nadbytečnou absrobci vzduchu.
Zdroje: