Každý jsme totiž jiný a ne každému prospěje. Je třeba zkoušet, co vašemu tělu dělá dobře. Nervat nic na sílu jen proto, že se o půstech všude píše. Důležité je, aby vám pauza od jídla přinesla dobrý pocit, abyste se po ní cítili lehčí a nabití novou energií. Možná zjistíte, že vám nejvíce sedne některá z forem přerušovaného půstu, možná se budete chtít postit několik dní v kuse. Naslouchejte svému tělu a nenechte se tlačit do toho, co vám nedělá dobře. A pokud s půstem začínáte, rozhodně se vyplatí mít nad sebou dohled.

I můj přístup k půstu se postupně měnil. Zjistila jsem, že mi nejvíce sednou ty několikadenní. Poprvé jsem ho vyzkoušela před 15 lety v Thajsku. Odletěla jsem tam na dvanáctidenní pobyt, z čehož osm dní bylo úplně bez jídla. Pila jsem vodu, šťávu z čerstvého kokosu, psylium a čistý zeleninový vývar bez pevné složky. K tomu jsme dostávali tablety s kurkumou, pepřem, chilli a dalším kořením, které napomáhá čistit játra a ledviny. To méně příjemné byl klystýr dvakrát denně, který jsme si sami prováděli a na který byly pokoje uzpůsobené, tudíž to byla poměrně jednoduchá a rychlá procedura. Celou dobu jsme byli u moře, chodili do páry, na masáže, kosmetiku, na jógu, reiki a další aktivity, které přispívají k duševní pohodě. Protože když v pohodě nejsme, nemá cenu půst držet. Nebudeme na něj mít pak sílu, špatně se nám bude spát a celkově budeme slabí a nevrlí.

S respektem k sobě

Vícedenní půsty by se vždy měly pojit s duševním klidem a hlavně kvalitním spánkem. Hladová jsem se tenkrát cítila jen párkrát, ale zvyknete si, protože si na dobu půstu nastavíte hlavu a ona pochopí, že je v režimu očisty a moc „prudit“ nebude. Už kolem třetího dne jsem se cítila plná energie a po osmém dni jsem pozorovala hladší pokožku, jasnější oči a samozřejmě úbytek váhy, který ale nebyl mou prioritou.

Já držím půsty kvůli očistě, regeneraci buněk, pevné vůli a zdraví. A protože mě tehdy pobyt s půstem opravdu nadchl tím, jak dobře jsem se cítila ještě dlouhé měsíce po něm, vypravila jsem se do Thajska za půstem ještě několikrát. (Chcete-li se o tomto pobytu dozvědět více, na www.hubnutishelenou.cz o něm najdete video.) Fungovalo by to ale i v domácích podmínkách?

Rozhodla jsem se to vyzkoušet, a to rovnou při běžném pracovním procesu. Jsem osobní trenérka a mými klienty jsou jak děti, tak dospělí. Jezdím za nimi na různá místa po Praze. Nemám tedy sedavé zaměstnání, což je při držení půstu rozhodně plus. Hlava se tak lépe zaměstná vjemy z okolí a na prázdný žaludek tolik nemyslí.

Minulý rok jsem půst držela pět dní. Pila jsem jen vodu a čaje, hodně chodila, cvičila jógu, protože mně pohyb dělal dobře, ale energii jsem moc neměla. Ta přišla asi až po týdnu po jeho skončení. Z toho jsem se poučila a letos jsem se jídla vzdala jen na tři dny, kdy jsem k pití přidala zelnou šťávu, pomerančový fresh (bez dužiny) s kurkumou a čistý zeleninový vývar. Pocity byly mnohem lepší, protože energii jsem s malými výpadky cítila po celou dobu. Také jsem hodně chodila, cvičila jógu, vypravila se na masáž a vynechala jsem silový trénink, na který jsem neměla tolik energie. Zjistila jsem, že se při půstu dá pracovat a mít sportovní aktivity, byť mírnějšího rázu.

Po skončení půstu by první jídlo mělo být lehké, výživné a s dostatkem vlákniny. Já jsem měla chuť na papáju, mango, kozí jogurt a včelí pyl. To nám ostatně podávali i tenkrát v Thajsku a mně to moc chutnalo, cítila jsem, že je žaludek spokojený. Další jídla by pak měla být na bázi zeleniny, vajec a kuřecího masa a měla by být lehce stravitelná, aby nezatížila zažívání. Jisté je však jedno: půst vás naučí vážit si jídla a opravdu si ho vychutnat.

Zdroj:
Autorský článek lektorky pilates, https://hubnutishelenou.cz/