V dnešní době se neustále setkáváme s různými doporučeními, jak zhubnout a udržet si zdravou váhu. Od diet přes cvičení až po různé trendy, jako je například počet kroků denně. Dr. E. Lieberman, odborník na evoluční medicínu, v rozhovoru vysvětlil některé z největších mýtů a pravd, které ovlivňují naše snahy o hubnutí.
Sedět vs. stát
Jedním ze slavných mýtů, kterým mnoho lidí oddaně věří, je to, že sezení je pro nás stejně špatné jako kouření. Někteří dokonce tvrdí, že pouhým sezením na židli si zkrátíte život o dvě hodiny. Dr. Lieberman se na to dívá jinak: „Podívejte, všechna zvířata sedí. Můj pes sedí. Krávy sedí. Kuřata sedí. Problémem je nepřerušované sezení. Lidé, kteří pravidelně vstávají a pohybují se, aktivují různé buněčné mechanismy a snižují hladinu cukru v krvi. Je důležité vstávat každých deset až patnáct minut,“ říká dr. Lieberman. Stačí si během sezení zajít na toaletu, udělat si šálek čaje, jít pohladit domácího mazlíčka nebo se rychle protáhnout. „Přerušované sezení je mnohem zdravější než dlouhé sezení bez přestávky.“
Spánek je přeceňovaný
Dalším mýtem, který slavný lékař zpochybňuje, je doporučená délka spánku. „Myšlenka, že potřebujete osm hodin spánku, existuje již dlouho. Existuje v podstatě od průmyslové revoluce. Kolegové v mém oboru však v jedné studii umístili senzory na lidi, kteří nemají k dispozici všechny věci, o kterých se nám říká, že ničí kvalitu spánku.“ Tím je myšlena televize, telefony, dokonce i elektřina. „Ukázalo se, že tito lidé spí přirozeně šest až sedm hodin v noci a nespí přes den. Takže myšlenka, že přirozené lidské bytosti spí osm hodin v noci, je prostě nesmysl. Prostě to není pravda,“ říká E. Lieberman. Důležitější než délka spánku je jeho kvalita a individuální potřeby každého člověka. A obecně také platí, že lidé, kteří trpí nějakou nemocí, většinou spí déle.
10 000 kroků? Náhoda
Určitě jste již slyšeli o doporučení, že pokud chcete zhubnout, měli byste nachodit alespoň 10 000 kroků denně. To je ale překvapivě podle doktora Liebermana také nesmysl. „Celé to začalo kvůli japonskému krokoměru. Těsně před olympiádou v Tokiu v 60. letech vynalezli vědci krokoměr, seděli v zasedací místnosti a diskutovali, jak ho pojmenovat.“ Pedometer nakonec pojmenovali jako „manpo-kei“, což v překladu znamená deset tisíc kroků. Nebylo za tím žádné vědecké podložení, ale čistě marketingový záměr, číslo zkrátka působilo dobře. Zajímavé je, že se ukazuje, že je to docela dobré, pokud se podíváte na počet kroků za den a zdravotní výsledky. Studie ukazují, že optimální počet kroků pro zdraví se pohybuje kolem 7 000 až 8 000 denně. Více kroků sice není na škodu, ale ani nezaručuje významné zlepšení zdravotního stavu.
Cvičením k hubnutí? Ne tak docela
Mnoho lidí cvičí, protože věří, že jim to pomůže zhubnout konkrétní část těla nebo celkově. Podle dr. Liebermana to ale také není tak úplně pravda. „Téměř každá zdravotnická organizace na světě doporučuje cca 150 minut fyzické aktivity týdně. A hádejte co? Když chodíte 150 minut týdně, což je 20 minut denně chůze, nezhubnete moc. Spálíte asi 50 kalorií denně tím, že to děláte. To je zanedbatelné množství kalorií ve srovnání s vypitím sklenice pomerančového džusu,“ říká dr. Lieberman. Aby bylo cvičení efektivní, je potřeba vyšší intenzita a frekvence. Mnohem důležitější je kombinace cvičení a správné stravy. Pravidelný pohyb, spojený se zdravou, pestrou a vyváženou stravou a omezením příjmu kalorií pod jejich výdej, je klíčem k úspěchu při hubnutí
Zdroje: youtube, https://sleepopolis.com/news/harvard-professor-argues-against-8-hours-of-sleep/ https://sleepopolis.com/education/is-seven-hours-of-sleep-enough/ https://www.medicalnewstoday.com/articles/do-you-really-need-to-walk-10000-steps-to-see-health-benefits