Drastické a extrémní diety celebrity používají většinou k redukci váhy do nějaké role, na turné nebo na důležitý event. Drží je tehdy, když potřebují intenzivně zhubnout ve velmi krátké době. To je samozřejmě obrovský hazard se zdravím a žádný nutriční poradce takový způsob hubnutí nedoporučí. Role ve filmu se ale neptá a někteří slavní jsou schopni pro ni udělat opravdu cokoliv. 

Beyoncé a limonádový detox

Beyoncé se nijak netají tím, že za její dokonalou postavou se sexy křivkami stojí opravdu tvrdá dřina. V běžném životě se slavná zpěvačka stravuje zdravě, ale normálně. Z etických důvodů prý preferuje spíš rostlinnou stravu, maso si ale občas ráda dopřeje.

Pokud znáte texty jejích písních, možná vám neuniklo, že je Beyoncé závislá na vodě s citronem a denně jí vypije opravdu hodně. A ačkoliv zpěvačka běžně žije velmi zdravým životním stylem, byly doby, kdy chtěla kvůli roli také rychle zhubnout. 

V roce 2006 se Lady Beyoncé rozhodla poměrně hodně zhubnout do role ve filmu Dreamgirls. Její poradci jí tehdy doporučili dietu zvanou MasterDiet.

Ta spočívala v tom, že zpěvačka po 10 dní konzumovala pouze limonádu, tvořenou třemi ingrediencemi: citronovou šťávou, javorovým sirupem a kajenským pepřem. K jídlu nesměla jíst nic. A jak se na takový detox tváří odbornice? „Mám obrovský problém s jakoukoli očistou, která vám nedovolí jíst. Lidské tělo potřebuje jídlo,“ říká fitness lektorka celebrit Latreal Mitchell. „Chápu, co se dieta snaží říct – citron je antioxidant a javorový sirup je přírodní sladidlo, ale na konci dne tělu opravdu dáváte jen citron a cukr. To nestačí.“ 

K extrémně rychlé redukci váhy tedy tento detox možná pomůže, není to ale rozhodně udržitelné a už vůbec ne zdravé.

Victoria Beckham a 25 let s jedním pokrmem

Zatímco manžel Victorie, David Beckham, se považuje za jedlíka, Victoria je podle něj v jídle velmi konzervativní. Její nádherná postava se totiž schovává za pravidelným intenzivním cvičením a za tím, že již přes dvacet let jí jedno a to samé jídlo – grilovanou rybu se zeleninou na páře. Sama Victoria přiznává, že její dieta je sice hodně „disciplinovaná“, ráda si ale dopřeje zdravé tuky ve formě avokáda nebo oříšků a navíc pije pravidelně alkohol. 

Odborníci na zdravé stravování ovšem doporučují, aby byla naše strava co nejvíce rozmanitá. Jen tak do svého těla dostaneme všechny důležité vitaminy a minerály, které náš organismus potřebuje. 

Natalie Portman aka Hubená labuť

Do své role Černé labutě ve stejnojmenném filmu z roku 2010 musela herečka Natalie Portman nejen drasticky zhubnout, intenzivně do toho také trénovala. Neuvěřitelných 5–10 hodin cvičení baletu denně, které v té době Natalie podstupovala, bylo ještě ztíženo šílenou dietou, zaměřující se na maximální denní příjem 1 200 kalorií. 

Její snídaně tehdy sestávala z několika kuliček hroznů k snídani, malého salátu k obědu a dalších pár hroznů k večeři. Připočtěte ještě 16 hodin práce denně, a není tedy divu, že i od přírody hubeňoučká Natalie v té době shodila téměř 10 kilo. 

Ačkoliv samozřejmě platí, že k redukci váhy je třeba zajistit vyšší výdej energie než příjem kalorií, takto drastické diety nejsou absolutně doporučovány. Denní příjem kalorií u ženy by se měl pohybovat kolem 1 900–2 500 kalorií, u mužů pak kolem 2 500–3 000 kalorií. 

Masožravec Joe Rogan

Dalším bláznivým stylem stravování je masožravá dieta neboli živočišné stravování. Dieta zvaná carnivore je velmi populární mezi sportovci a jinými známými osobnostmi včetně herce a moderátora Joe Rogana. Dieta slibuje rychlý úbytek váhy, lepší náladu i vyléčení různých nemocí. O co v ní jde?

Zjednodušeně jde o to jíst pouze zvířata a vyhýbat se rostlinné stravě. Maso může být z jakéhokoliv zvířete, povolené jsou i vnitřnosti, ocasy nebo jazyky zvířat. Joe Rogan se v několika podcastech a na sociálních médiích po vyzkoušení diety carnivore svěřil, že pozitivních účinků na své tělo viděl mnoho. Dnes se stravuje stále víceméně výhradně z masa a čerstvého ovoce.

Přestože se některým lidem může dieta carnivore zdát přínosná, je důležité si uvědomit, že dlouhodobé účinky takto omezující diety nejsou známé a může docházet k nedostatku určitých vitaminů, minerálů a vlákniny, které jsou běžně získávány z rostlinné stravy. Náš jídelníček by měl být pestrý, vyvážený, zdravý a rozmanitý. Před zahájením jakékoli radikální diety je doporučeno konzultovat to s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Zdroje: https://www.doctorkiltz.com/joe-rogan-carnivore-diet/ https://www.hindustantimes.com/entertainment/hollywood/year-ender-2023-most-shocking-celebrity-weight-loss-stories-that-rocked-the-internet-101702978377230.html https://www.businessinsider.com/daniel-diet-sirtfood-weird-celebrity-diets-2019-6#the-sirtfoods-diet-gained-popularity-because-of-adele-but-the-singer-said-she-never-actually-tried-it-1