EXISTUJÍ POTRAVINY, KTERÉ MAJÍ NEGATIVNÍ KALORIE
Určitě už jste se setkali s tvrzením, že trávení některých potravin spotřebuje více energie než kolik jí daná potravina obsahuje. Jde tedy o stravu s obsahem negativních kalorií. Do skupiny vyvolených se dostal špenát, celer, chřest, zelí, dokonce i jablka. Věříte tomu?
Tak to nedělejte. Všechny potraviny totiž obsahují víc kalorií, než kolik jich spotřebujete k jejich strávení. Jedinou výjimku tvoří studená voda. Ta neobsahuje žádné kalorie, a pokud vypijete půllitr vody o teplotě 21 °C, zvýší se výdej energie hodinu po konzumaci až o 30 %. Ale než začnete nalévat studenou vodou, měli byste vědět, že nadměrná konzumace tekutin je zdraví škodlivá a může v extrémních případech skončit i smrtí. Pití studené či ledové vody tedy není možné označit za vhodný hubnoucí prostředek.
KDYŽ JÍM ZDRAVĚ, NEMUSÍM POČÍTAT KALORIE A STEJNĚ ZHUBNU
To může platit pouze za předpokladu, že budete mít pod kontrolou velikost a skladbu porcí. Ale upřímně – kolik znáte lidí, kteří efektivně a dlouhodobě zhubli, aniž by sledovali svůj kalorický příjem? Moc jich asi nebude. Minimálně na začátku své úspěšné hubnoucí kariéry asi počítali kalorie všichni (případně se k tomu uchýlili v průběhu samotné cesty za vysněnou váhou). A s počítáním kalorií následně souvisí i monitoring příjmu makroživin. Obecně totiž platí, že byste měli 30–40 % kalorií přijmout ve formě bílkovin. Efektivní bývá u většiny lidí poměr 40 : 40 : 20 (bílkoviny ku sacharidům a tukům). Taková strava zajistí dostatečnou pestrost, navodí potřebné nasycení a je dlouhodobě udržitelná.
Je smutné, kolik lidí odmítne počítat kalorie a přitom se poměrně chutně a pestře stravovat, aby vzápětí skočili do silně restriktivní diety, která s sebou nese psychický i fyzický diskomfort. Sice rychle zhubnou, ale pak následuje selhání, ukončení diety, návrat nadbytečných kil a další cyklus jo-jo efektu je završen. Slovy herního žargonu „game si over and you lost“.
Nikde není psáno, že kalorie počítat musíte, protože jinak nezhubnete. Spíše platí, že když budete alespoň nějakou dobu monitorovat příjem kalorií a dávky makroživin, máte našlápnuto k tomu, abyste najeli na jídelníček, který vám umožní se s nadbytečnými kily vypořádat a optimální váhu si udržet.
DÍKY SPALOVAČŮM TUKŮ BUDETE HUBNOUT
Reklamy to tvrdí, výrobci těchto produktů inkasují neuvěřitelné částky a dosahují rok od roku vyšších obratů. Jaká je ale realita?
Jestli jste si mysleli, že spalovače způsobují masivní odbourávání tuků, pak se poněkud mýlíte. Obvykle v nich najdete látky schopné:
· mobilizovat tukové zásoby (extrakt ze zeleného čaje či z johimbe),
· stimulovat metabolismus (kofein, synefrin, guarana atd.),
· zrychlit krevní oběh (taurin, tyrosin) a
· potlačit chuť k jídlu (5-HTP).
Ale jen pro vaši informaci, stimulací metabolismu myslíme jeho urychlení o 3–5 % a to rozhodně neznamená, že kila půjdou dolů závratnou rychlostí. Navíc k mobilizaci a následnému spalování tuků může dojít jen za předpokladu, že se nacházíte ve stavu kalorického deficitu.
Spalovače tedy pomohou, ale pouze pokud jsou pro jejich účinky vytvořeny podmínky. Fungují, když výdej energie převyšuje příjem. V takovém případě pak mohou hubnutí zefektivnit.
Zdroje:
https://www.sciencealert.com/there-is-no-such-thing-as-a-negative-calorie-food-confirms-study