Vyrýsované břišáky se staly symbolem fitness a krásného těla a na internetu najdete miliony způsobů, jak dosáhnout perfektního six packu. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že lokální hubnutí zkrátka neexistuje a za náš pupík může mnoho faktorů od genetiky po procento tělesného tuku uloženého právě v oblasti břicha. 

Nejpopulárnější cviky na břicho

Crunches (zkracovačky)

Crunches jsou jedním z nejznámějších cviků na břicho. Lehnete si na záda, ohnete kolena a ruce si dáte za hlavu nebo na hrudník. Pomalu zvedáte horní část těla směrem ke kolenům a zpět.

Plank (prkno)

Plank je skvělý cvik na posílení celého jádra těla včetně břišních svalů. Lehnete si na břicho, zvednete tělo na předloktí a špičky nohou a držíte tělo v přímé linii co nejdéle.

Zdroj: Youtube

Jak na plank se podívejte zde.

Russian twists

Posadíte se na podložku, ohnete kolena a lehce se nakloníte dozadu. Držíte ruce před sebou a točíte trupem z jedné strany na druhou, přičemž můžete držet lehkou váhu nebo medicinbal.

Bicykl

Lehnete si na záda, ruce za hlavu a nohy zvednete. Střídáte pohyby loktů a kolen, jako byste šlapali na kole.

Stačí cviky k hubnutí?

Spousta z nás se domnívá, že provádění cviků zaměřených na břicho stačí k dosažení plochého břicha a pekáče buchet. Bohužel, realita je složitější. Zde jsou důvody, proč samotné cvičení břicha nestačí k hubnutí v této oblasti:

1. Genetika

Genetika hraje významnou roli v tom, kde se nám tuk v těle ukládá a jak ho naše tělo spaluje. Někteří lidé mají genetickou predispozici k ukládání tuku v oblasti břicha, což může ztížit dosažení plochého břicha i při intenzivním cvičení. Někteří lidé mohou plochého břicha dosáhnout pouze operací nebo jinými alternativními způsoby.

2. Procento tělesného tuku

Bez ohledu na to, kolik zkracovaček denně uděláte, pokud máte vysoké procento tělesného tuku, vaše břišní svaly zůstanou skryté. Kombinace kardio cvičení, silového tréninku a vyvážené stravy je nejúčinnějším způsobem, jak snížit tělesný tuk. Naše zdravá váha je ovšem daná a mnohdy je vyšší, než bychom si představovali. 

3. Strava

Strava je při hubnutí a udržování zdravé váhy alfa a omega věci. Zdravý jídelníček by měl být pestrý, rozmanitý, nutričně vyvážený, měl by obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, a to nejlépe sezonních a lokálních. Snížení příjmu cukrů a rafinovaných sacharidů může také pomoci snížit tělesný tuk včetně tuku v oblasti břicha.

Lokální hubnutí neexistuje

Bohužel, lokální hubnutí (hubnutí pouze v jedné specifické části těla) je mýtus. Většina studií dokazuje, že trénink jedné oblasti těla nepomůže spalovat tuk v dané oblasti. Některé studie také naznačují, že samotné cvičení břicha nemá žádný vliv na podkožní tuk na břiše. Cvičení zaměřená na konkrétní svalové skupiny mohou tyto svaly posílit, ale neodstraní tuk v této oblasti. Celkové snížení tělesného tuku je jedinou cestou k dosažení viditelných břišních svalů.

Cviky na břicho, jako jsou zkracovačky a plank, mohou pomoci posílit břišní svaly, ale samy o sobě nestačí k dosažení plochého břicha. Udržování zdravého životního stylu, zdravý jídelníček, dostatek spánku a hydratace, redukce stresu a fyzická aktivita – to vše může pomoci ke zdravé, silné a pevné postavě. 

Zdroje: https://www.healthline.com/nutrition/do-ab-exercises-burn-belly-fat#TOC_TITLE_HDR_5 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02701367.1984.10609359 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21804427/ https://www.healthline.com/nutrition/targeted-weight-loss