Neodolatelnou chuť na něco konkrétního a většinou nezdravého k jídlu postihuje více než 90 % lidí. Každý člověk své chutě prožívá trochu jinak, ale většinou se dá říct, že jde o chuť na nějakou sladkost nebo slaný snack, třeba brambůrky, zpracované jídlo, které obsahuje hodně přidaných cukrů a nezdravých tuků. Rady typu „když máš chuť na chipsy, dej si mrkev“ nebo „když máš chuť na dortík, dej si jablko“ teď nechme stranou. Pojďme se ale podívat na to, co chuť na konkrétní nezdravé jídlo může způsobovat, ale hlavně co se nám tím tělo snaží říct.

Chuť na slané může signalizovat dehydrataci

Nugetky, brambůrky, hranolky nebo cokoliv smaženého a slaného? Pokud vás tato chuť přepadne po sportovním výkonu nebo když se stravujete víceméně zdravě, může to být známkou toho, že vaše tělo nemá dostatek tekutin. Pořádně se tedy napijte nejlépe čisté nebo minerální vody. Dobře poslouží také zelenina, která je tvořena hlavně vodou, například okurka, paprika, cuketa nebo rajčata. 

Neodolatelná chuť na slané také může signalizovat nedostatek sodíku nebo vápníku. Zařaďte také do jídelníčku více zelené listové zeleniny a potravin, které doplní elektrolyty.

Chuť na sladké znamená nedostatek energie

Pokud vás popadne zničehonic neodolatelná chuť na něco sladkého, pravděpodobně to znamená, že vaše tělo potřebuje rychlé cukry a více energie. Může to být důsledek nízké hladiny cukru v krvi nebo celkové únavy. Namísto konzumace sladkostí zkuste sníst ovoce, které poskytuje přírodní cukry a vlákninu. Dobrou náhradou může být také sušené ovoce, které je sice kaloričtější a více sladké, je ale super na cesty a rychle dodá energii.

Chuť na čokoládu a nedostatek hořčíku

Čokoláda je bohatá na hořčík, a proto může neodolatelná chuť na čokoládu signalizovat, že vaše tělo potřebuje právě tento minerál. Hořčík je důležitý pro mnoho tělesných funkcí včetně regulace svalových a nervových funkcí, hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Místo čokolády zkuste zařadit do svého jídelníčku ořechy, semínka, listovou zeleninu a celozrnné produkty. A vypít jednu ,magnézku‘ také neuškodí.

Junk food? Potřebujete zdravé tuky

Pokud máte často chuť na mastná jídla, jako jsou hranolky nebo fast food, může to znamenat, že vám chybí esenciální mastné kyseliny. Zdravé tuky do vyváženého jídelníčku patří, jsou nezbytné pro správnou funkci srdce, mozku i dalších orgánů. Zvyšte tedy příjem zdravých tuků z kvalitních olejů, ořechů nebo tučných ryb jako tuňák, losos nebo makrela.

Milujete kyselé? Doplňte céčko

Chuť na kyselé jídlo, například citrony nebo kyselé okurky, může znamenat, že jsou žaludeční šťávy v nerovnováze, chybí vám vitamin C nebo železo. Zkuste konzumovat více ovoce a zeleniny, jako jsou citrusy, papriky, brokolice a jahody.

Neodolatelná chuť na kávu? Možná chybí železo

Pokud často toužíte po kávě nebo jiných stimulantech, může to znamenat, že vaše tělo potřebuje více energie nebo že máte nízkou hladinu železa. Železo je důležité pro tvorbu hemoglobinu, který přenáší kyslík do celého těla. Zvyšte příjem železa prostřednictvím potravin jako špenát, červené maso a luštěniny. Nezapomínejte také na dostatek spánku a odpočinku.

Až tedy příště dostanete chuť na něco hodně specifického, snažte se rozluštit, po čem konkrétně vaše tělo prahne. Potřebujete něco mastného, máte chuť na kyselou limonádu nebo byste doplnili energii prostřednictvím cukru? Dedukujte, na co máte chuť, a dopřejte svému tělu zdravější a efektivnější variantu.

Zdroje: https://www.healthdigest.com/1482622/what-it-means-when-craving-sour-foods-diet/ https://www.medicalnewstoday.com/articles/318441 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7399671/ https://www.healthline.com/nutrition/craving-meanings