Diety určené k regulaci hmotnosti jsou stále omílaným tématem mezi výzkumníky, vědci, nutričními poradci a mezi širokou veřejností. Mnoho firem propaguje „zázračné” přípravky, které slibují rychlé zhubnutí nebo zrychlené spalování kalorií, z naprosté většiny se ovšem jedná pouze o marketingový trik. Jediným udržitelným způsobem, jak se dostat na svou zdravou váhu, je totiž přemýšlet nad zdravým životním stylem komplexně. A jak tedy na to?

Skoncujte s dietami

Diety, které slibují okamžité nebo nerealistické výsledky z naprosté většiny nejsou reálně zdravé. Náš jídelníček by měl být vyvážený, pestrý a co nejvíce rozmanitý, obsahovat by měl hlavně všechny látky, které naše tělo potřebuje. Zaměřte se hlavně na ovoce a zeleninu, na potraviny, které podporují dlouhodobý pocit sytosti, celozrnné potraviny a libové maso a ryby. Pokud vám nějaké jídlo, které je bráno jako „zdravé”, nechutná, je dost možné, že ho vaše tělo nepotřebuje. Naslouchejte vlastnímu tělu, a pokud se budete stravovat obecně víceméně zdravě, organismus si sám řekne, co by například potřeboval doplnit. Suroviny se snažte vybírat hlavně lokální, sezonní a nezpracované. 

Hubněte udržitelně

Dobré je také myslet na to, že čím má být hubnutí udržitelnější, tím bude pravděpodobně trvat déle. Je samozřejmě pravda, že snížení denního příjmu kalorií je nejdůležitějším faktorem pro hubnutí, ovšem nikdy by nemělo být snížení energetického příjmu na úkor našeho zdraví. Naopak je důležité zvyšovat hlavně energetický výdej, pokud je to možné, abychom se zbytečnými restriktivními dietami nedostali pod palce strašáka s názvem jojo efekt.

Pohyb, pohyb, pohyb

Pouhou dietou kýžených výsledků nedosáhneme, je potřeba začít se také pořádně hýbat. Nejlépe funguje, pokud najdeme rovnováhu mezi aerobním a anaerobním pohybem a budeme se věnovat i pasivní formě pohybu – například tomu, když uklízíme, chováme dítě, jdeme na procházku se psem nebo se zkrátka hýbeme bez toho, abychom tomu říkali cvičení. 

Psychologie hubnutí

Zásadním klíčem k postavě snů je také psychologický aspekt hubnutí. Místo nekonečného zapisování kalorií do tabulky a drilu v posilovně se zaměřte spíš na vlastní zdraví. Je totiž rozdíl, pokud budete chodit běhat s úmyslem zhubnout 10 kilo, a pokud budete běhat proto, že vás to zkrátka baví a pomáhá vám to odreagovat se. Sport a zdravá strava by nikdy neměly být za trest, ba právě naopak. Správné nastavení myšlení může mít zásadní vliv na dlouhodobé úspěchy. Zapojení technik z oblasti mindfulness a pozitivní psychologie vám může pomoci lépe zvládat chutě na jídlo a zvyšovat vaši motivaci.

Spánek a stres

V neposlední řadě je důležité se zaměřit i na kvalitu a délku našeho spánku a na redukci stresu. Nedostatek spánku může vést k narušení rovnováhy hormonů, které regulují metabolismus a hlad. Nejen proto je důležité spát minimálně 7 hodin denně a před spaním omezit expozici modrému světlu z obrazovek, které může narušit celkovou kvalitu spánku. 

Stres je další faktor, který může negativně ovlivnit vaše úsilí o hubnutí. Chronický stres může vést k přejídání a zvyšuje produkci kortizolu, hormonu, který podporuje ukládání tuku. Zkuste techniky jako hluboké dýchání, jóga nebo meditace pro lepší zvládání stresu.

Oslavujte i ty nejmenší úspěchy

Nastavte si realistické cíle, a když jich dosáhnete, náležitě se pochvalte nějakou odměnou. To může být cokoliv, co vám dělá radost a posiluje vaši motivaci k pokračování ve vašich snahách.

Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8017325/#:~:text=Reducing%20daily%20calorie%20intake%20is%20the%20most%20important%20factor%20for%20weight%20losshttps://www.jomes.org/journal/view.html?doi=10.7570/jomes20065https://cdnsciencepub.com/doi/full/10.1139/apnm-2013-0026