Cheat day, neboli „den podvádění" v dietě, je koncept, který získává na popularitě mezi těmi, kdo se snaží zhubnout nebo dodržovat nějakou přísnou dietu. Tento den je obvykle vyhrazen pro to, aby si člověk mohl dopřát jídla, která jsou jinak během diety zakázána. Ale je cheat day opravdu zdravý? Je nezbytný pro úspěšné hubnutí? A jaká rizika s sebou přináší?

Co je cheat day a proč ho lidé praktikují?

Cheat day je tedy den, většinou jeden den v týdnu, kdy si lidé dovolí jíst cokoliv, co si během zbytku týdne odpírají nebo co jejich konkrétní dieta zakazuje. Princip je takový, že se budu šest dní v týdnu stravovat zdravě a dodržovat pravidla diety, jeden den si však vyhradím na to, abych si dopřála to, co do diety nepatří – třeba pořádný mastný burger, poctivé těstoviny nebo sladké knedlíky. A proč? V teorii to je proto, že když si dopřejete krátká období shovívavosti a toho, co chcete, je zde větší pravděpodobnost, že zbytek času se vám lépe bude dodržovat předepsaná dieta.

Potřebuji cheat day k hubnutí?

Pro některé lidi je cheat day velice účinným prostředkem k tomu, aby ukojili své chutě a zbytek času dodržovali zdravý životní styl. Naopak pro jiné mohou být cheat days absolutní zhoubou, rozladí jim to režim a mají pak velký problém se ke zdravému stravování vrátit. To platí zejména pro ty, kdo trpí emočním přejídáním nebo jinou poruchou příjmu potravy. Cheat days mohou vyhodit z režimu také ty, kteří bojují se slabou vůlí. Je tedy cheat day potřeba k efektivnímu hubnutí?

Hubnutí je v teorii jednoduché. Stačí mít nižší denní příjem kalorií, než kolik jich za den spálíme. To znamená, že pokud chceme zhubnout, musíme více sportovat a snížit příjem kalorií. Není potřeba jíst pouze konkrétní suroviny, které považujeme za zdravé - nutné je hlavně to, abychom si hlídali porce a složení našeho talíře.

Cheat day může některým lidem pomoci udržet motivaci a následování diety, protože vědí, že mají den, kdy si mohou dopřát něco, co by si jinak odpírali. Tento přístup může být psychologicky přínosný, protože eliminuje pocity deprivace, které často vedou k selhání diety.

Rizika cheat day? PPP a pocity viny

Cheat day nebo cheat meal (jedno „podváděcí” jídlo) může mít i svá rizika a nevýhody. Jedním z nejčastějších rizik je to, že se z jednoho cheat day stanou dva a postupem času dojde až k extrémnímu přejídání a následnému hladovění. Existuje například riziko, že se během cheat day přejíte natolik, že tím zrušíte kalorický deficit, který jste vytvořili během týdne. To může vést ke stagnaci nebo dokonce k přibírání na váze.

Dalším důležitým aspektem je také terminologie. Slovo cheat se do češtiny překládá jako podvádění, a to má většina z nás v hlavě zafixované jako něco špatného, co si spojujeme s následným pocitem viny. Pokud však slovo „podvod” zaměníte za „odměna,” kdy se za své zdravé návyky jednou za čas odměníte, nemusí to mít na hubnutí tak negativní dopad. Jedna tříměsíční studie například zaznamenala, že lidé, kteří spojovali čokoládový dort s oslavou, měli větší úspěch se svými cíli v hubnutí než ti, kteří spojovali toto jídlo s pocity viny.

Jak přistupovat k cheat day zdravě?

Pokud se rozhodnete zařadit cheat day do svého dietního plánu, je důležité to dělat zdravě a vědomě. Naplánujte si cheat day předem, abyste měli kontrolu nad tím, co budete jíst a kolik . Snažte se vyhnout extrémům a udržujte cheat day v rozumných mezích. Dopřejte si oblíbené jídlo, ale nepřejídejte se. Zahrňte do cheat day i zdravé potraviny, abyste zajistili, že vaše tělo dostane potřebné živiny. A v neposlední řadě hlavně věnujte pozornost tomu, jak se cítíte během cheat day a po něm, a přizpůsobte tomu svůj přístup. Žádná dieta by neměla způsobit, že se budete cítit hladově, emočně nestabilně, unaveně nebo provinile. Jídlo by pro nás mělo znamenat radost a dobrý pocit, nikoliv provinilost a pocit nedostatku. 

Cheat day může být užitečným nástrojem pro udržení motivace a psychické pohody během diety, ale není nezbytný pro úspěšné hubnutí. Klíčem k dlouhodobému úspěchu je vyvážená strava a udržování zdravých stravovacích návyků. Pokud se rozhodnete pro cheat day, dělejte to s rozumem a uvědomte si možná rizika. Vždy je nejlepší konzultovat své stravovací návyky s odborníkem na výživu, který vám může poskytnout individuální doporučení.

Zdroje: https://www.healthline.com/nutrition/cheat-meals#other-strategies https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195666313004698 https://www.healthline.com/nutrition/how-to-eat-healthy-guide