Přestože ji známe nejčastěji známe z kuchyně buď pečenou nebo ve sladkokyselém nálevu, má také léčivé účinky. Obsahuje vitamin C a skupinu vitaminů B, čímž dokáže nakopnout imunitu. Vegetariáni, vegani i chudokrevní „všežravci“ zase ocení vysoký obsah železa.
Kromě toho červená řepa obsahuje vápník, hořčík, sodík, křemík, selen, zinek nebo karoten. Její složení podporuje detoxikaci (konzumace podporuje zdraví střev), pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, prý na sebe váže i těžké kovy. Podporuje oběhový systém a tím i prokrvování mozku – rozhodně by neměla chybět na jídelníčku starších lidí, kteří jsou ohrožení sklerózou nebo demencí. Pokud ji budete jíst pravidelně, prospěje to stěnám cév. Zabraňuje totiž jejich kornatění.
Řepě se také připisují antioxidační účinky (zejména díky betainu a betacyaninu), což z ní dělá skvělý prostředek na zpomalení stárnutí, včetně vzniku prvních vrásek. Zlepšuje stav kůže a vlasů, ale posílí i nehty. Při vnějším užití má antiseptické účinky – a zde není řeč jen o využití bulvy, ale i jejích listů. Mimochodem, ty svým složením prý ještě převyšují podzemní část rostliny, takže rozhodně nepatří do koše. Přidejte je do smoothies nebo je zkuste přiložit na špatně se hojící rány. Protizánětlivý efekt lze využít i při léčbě bolesti v krku. Z řepy se dá vyrobit účinné kloktadlo, které slibuje úlevu do jednoho dne.
Pokud chcete mít řepu stále po ruce, připravte si z ní tinkturu. Zuzana Švédová ve své knize Štědrý bylinářův rok doporučuje nakrájet na kousky 250 g řepy a zalít je půl litrem 40% pálenky. Tinktura se nechá macerovat šest týdnů, ideálně v temnu. Poté tekutinu sceďte a užívejte třikrát denně pro snížení cholesterolu, při detoxikaci, revmatických obtížích nebo pokud potřebujete zrychlit metabolismus.
Zdroje: Kondice 09/24, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-beetroot