V čem spočívá carnivore dieta
Carnivore dieta je založena na konzumaci živočišných produktů. Jak napovídá její název, jednoduše se jedná o dietu pro masožravce. Primárně se tedy konzumuje maso, ať už červené, drůbeží, anebo ryby a mořské plody.
Stejně tak je možné jíst vnitřnosti, tedy játra, srdce, žaludky, ledvinky, mozek a další. Zastánci této diety konzumují zvíře celé, doslova od čumáku po ocas, tedy krom masa je možné zužitkovat takto i další části, jako je jazyk, krky nebo morek z kostí.
Některé definice pak chápou tuto dietu v širším slova smyslu a povolují konzumaci živočišných výrobků obecně. Do diety je tedy možno zařadit i vejce či mléčné produkty, výjimkou jsou však potraviny bohaté na laktózu jako mléko, sýr či jogurt.
Radikálnější formu tohoto stravovacího směru naopak představuje tzv. lví dieta (the lion diet). Tato vysoce restriktivní forma umožňuje do jídelníčku začlenit pouze maso přežvýkavců. To znamená jehněčí, akceptováno je maso z jelena, bizona nebo třeba losa. Podle některých zdrojů je pak umožněno jíst pouze maso hovězí. Dále lze konzumovat pouze sůl a vodu.
Tyto radikální stravovací směry se podobají rozšířené keto dietě nebo paleo stravě. Odborníci však obecně před těmito způsoby stravování varují. Masožravá dieta sice má i své zastánce, a to dokonce i mezi předními sportovci a odborníky na výživu, nicméně vyznačuje se řadou rizik. Proč tomu tak je?
Proč může být carnivore dieta nebezpečná
Je nutné si uvědomit, že se vynechává jakákoli rostlinná potrava. To znamená ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, ale i ořechy, semínka a produkty z nich vyrobené. Nedáte si samozřejmě ani čokoládu či jiné zákusky. Vynechat musíte kávu, čaj nebo alkohol, k pití je možno podat pouze čistou vodu, eventuálně vývary.
Z jídelníčku tedy kompletně mizí sacharidy, převažují naopak bílkoviny. Nadměrný přísun bílkovin vede především k přetěžování jater a ledvin. Přivodit si můžete také trávicí potíže, alergie nebo zhoršení pleti. Nadbytek bílkovin se může projevit i na horší kvalitě vlasů a nehtů.
Sacharidy pro tělo představují nejdůležitější zdroj energie, a podle Národního zdravotnického portálu by tak měly tvořit dokonce polovinu našeho energetického příjmu. Jestliže je vynecháme, způsobí to v organismu energetický deficit. To vede k permanentním pocitům únavy, snížení výkonnosti a potížím s koncentrací. Stejně tak můžeme být náladoví a trpět chutěmi na sladké. Typickým projevem je zimomřivost, potíže s trávením nebo bolest hlavy.
Prospěšné živiny, jako je vláknina, antioxidanty, ale i vitamíny a minerální látky, chybí v carnivore dietě rovněž. Především můžete pociťovat nedostatek vitamínu C a vitamínu E. Vitamín C má antioxidační účinky, podílí se na tvorbě hormonů, snižuje hladinu cholesterolu, je nezbytný pro svaly, kosti, cévy i kůži. Vitamín E chrání buňky před volnými radikály, oxidačním stresem a zároveň pomáhá zpomalovat stárnutí buněk. Jeho nedostatek rovněž snižuje obranyschopnost organismu.
Stejně tak tělo zatěžujeme nadměrným přísunem soli, což významně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku i srdečních a cévních chorob.
Podobné je to s vysokým podílem tuku, kdy nadměrný příjem nevhodných tuků, což jsou ty nasycené, obsažené hlavně v mase, masných výrobcích, vejcích či mléčných výrobcích, vede k riziku vzniku nadváhy a obezity a spojen je i se vznikem onemocnění srdce a cév nebo rozvojem některých typů nádorů.
Vyplatí se carnivore dietu vyzkoušet, nebo ne?
Dieta vychází z kontroverzního přesvědčení, že za výrazný výskyt chronických onemocnění je zodpovědná strava s vysokým obsahem sacharidů. Toto tvrzení však lze považovat za mýtus, tyto nutrienty ve skutečnosti nejsou příčinou chronických ani civilizačních chorob. Přínos této diety je tak krajně diskutabilní.
Zpěvák James Blunt, který se k tomu, že s podobným stylem stravování experimentoval, přiznal, současně také veřejně prohlásil, že se u něj objevily kurděje. Tedy onemocnění, které ve vyspělém světě bylo již prakticky vymýceno.
Žádné kontrolované studie v současné době navíc nepotvrdily tezi, že carnivore dieta by měla být schopna odstranit nejrůznější zdravotní komplikace. Její zastánci tvrdí, že pomáhá s hubnutím, s regulací hladiny cukru v krvi, a vyléčit tak může cukrovku, ale i deprese či úzkosti. Stejně tak se jí připisuje schopnost léčit artritidu. Podle některých dokonce zvyšuje hladinu testosteronu a traduje se rovněž, že vám napomůže zvýšit energii a zlepšit pozornost.
Carnivore dieta je příliš restriktivní a v dlouhodobém měřítku proto neudržitelná. Pro některé uživatele může být zcela nevhodná až nebezpečná. Týká se to především osob trpících onemocněním ledvin. Stejně tak by podobnou extrémní dietu měli lidé trpící jakoukoli chronickou chorobou, jako je cukrovka nebo onemocnění srdeční, podstupovat teprve po zodpovědné konzultaci se svým ošetřujícím lékařem.
Závěrem:
V závěru naší cesty světem carnivore diety stojíme před otázkou: je to cesta, kterou bychom se měli vydat? Přestože někteří hlásají její přínosy, je důležité si uvědomit, že každá dieta by měla být vyvážená a přizpůsobená individuálním potřebám našeho těla. Carnivore dieta může přinést krátkodobé výhody pro některé, ale pro jiné může být nebezpečná. Než se rozhodnete pro jakoukoli dietní změnu, je klíčové konzultovat to s odborníkem a poslouchat, co vám říká vaše tělo. Vždyť právě ono je tím nejlepším průvodcem na cestě za zdravím a spokojeností.
Zdroje:
https://www.health.harvard.edu/nutrition/what-is-the-carnivore-diet
https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/carnivore-diet-benefits-risks-food-list-more/
https://www.institutmodernivyzivy.cz/carnivore-dieta/
https://liondiet.com/