Kolébkou čaje je Čína. Podle legendy byl čaj poprvé objeven čínským císařem Shen Nungem v roce 2737 př. n. l., když mu listy z čajového keře spadly do vody, kterou si chtěl převařit. Čaj ale není jenom nápoj pro zahřátí. Bylinkové čaje se odnepaměti užívaly při léčbě nejrůznějších neduhů. I dnes lidé, kteří pijí denně čaj, tak činí nejčastěji při zdravotních potížích (58 %), jak poukázal průzkum Ressolution Group z roku 2023 pro MediaGuru.cz. Čtvrtina respondentů pak pije čaj na uklidnění nebo pro podporu relaxace.
Čaj obsahuje prokazatelně zdraví prospěšné sloučeniny známé jako polyfenoly, které mají blahodárné antioxidační vlastnosti, jež pomáhají chránit tělo před poškozením buněk volnými radikály. To ale není všechno. Pití čaje je podle řady studií spojováno i s dalšími prospěšnými účinky. Jaké to jsou?
- Zlepšení kardiovaskulárního zdraví díky schopnosti polyfenolů zlepšovat markery, jako je krevní tlak a LDL (špatný) cholesterol.
- Snížené riziko diabetu 2. typu.
- Snížené riziko některých druhů rakoviny, jako je rakovina prsu, plic a prostaty.
- Snížené riziko revmatoidní artritidy.
- Zvýšená ochrana proti neurodegenerativním poruchám, jako je Parkinsonova choroba.
Některé studie naznačují, že určité druhy čaje mohou pomoci při hubnutí tím, že zrychlují metabolismus. Ve srovnání s nápoji, jako jsou ochucené slazené vody nebo energetické nápoje, je tak pití čaje například při sportu nebo zvýšené fyzické aktivitě určitě zdravějším zvykem. Častá konzumace nápojů slazených cukrem je podle vědeckých dat spojována s přibíráním na váze i chronickými chorobami, jako jsou srdeční choroby a cukrovka 2. typu.
Tohle jsou čaje, které pomáhají při hubnutí
Už tedy víme, že zahnat žízeň čajem je pro naše zdraví ideální volbou, jak je to ale s tím hubnutím? V první řadě je třeba upozornit, že pití slazeného čaje výsledky nepřinese, a je tak důležité pít čaj bez cukru a medu, případně i plnotučného mléka.
Zelený čaj
Zelený čaj obsahuje vysoké hladiny polyfenolu epigalokatechin-3 galátu (EGCG), který může snížit riziko srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny. Studie účinků čajových polyfenolů na hubnutí z roku 2018 navíc zjistila, že kombinace katechinů a kofeinu v zeleném čaji mají sice malý, ale příznivý vliv na hubnutí a udržení hmotnosti. Pití zeleného čaje nám také zvyšuje termogenezi (energii vydanou po jídle) a stimuluje spalování tuků.
V randomizované kontrolované studii publikované v BMC Complementary and Alternative Medicine z roku 2018 bylo prokázáno, že extrakt ze zeleného čaje zvyšuje hladinu leptinu a snižuje LDL cholesterol u žen s velkou nadváhou a obezitou. Leptin je hormon zapojený do regulace chuti k jídlu a energetické rovnováhy. Kromě toho výzkum účinků zeleného čaje u jedinců s obezitou naznačuje, že konzumace zeleného čaje ve formě nápoje nebo kapslí může pomoci snížit index tělesné hmotnosti (BMI) a obvod pasu a také zlepšit zánětlivé procesy v těle
Pomoci při shazování kil přitom může i zelený prášek čaje matcha, který se vyrábí ze sušených drcených listů zeleného čaje. Po jeho konzumaci dochází ke spalování tuků při cvičení, jak dokládá studie z roku 2017 uveřejněná v International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. Podle ní čaj matcha také zvyšuje oxidaci tuků při rychlé chůzi u žen.
Zatím ale neexistuje informace nebo doporučení o ideálním množství konzumace zeleného čaje, která by prokazatelně vedla přímo ke snížení hmotnosti. Zelený čaj tak berte spíše jako doplněk k vaší dietě a součást zdravého životního stylu.
Bílý čaj
Bílý čaj svůj název získal kvůli jemnému bílému chmýří, které pokrývá ještě nerozvinuté čajové pupeny čajovníku, někdy se dvěma přilehlými lístky, které se sbírají ručně. Pečlivý výběr čajových pupenů dělá z bílého čaje opravdový skvost mezi čaji. Stejně jako zelený čaj neprochází fermentací, což znamená, že neoxiduje vystavením listů vzduchu a vlhkosti po delší dobu. Ve srovnání s ostatními druhy čajů má bílý čaj obecně nejmenší obsah kofeinu, ale více polyfenolů včetně katechinů.
Narativní recenze Scientific Chronicles z roku 2022 došla k závěru, že vysoký obsah polyfenolů v bílém čaji, zejména katechinů, může přispět k jeho zdravotním přínosům, včetně potenciálu pomoci při hubnutí. Kombinace pití bílého čaje s cvičením může vést k významnému snížení tělesné váhy, LDL cholesterolu a hladin triglyceridů a současně zvyšovat hladinu HDL (dobrého) cholesterolu.
Recenze také uvádí, že pití bílého čaje jednu hodinu před cvičením může pomoci zvýšit spalování tuků u jedinců s obezitou. Vědci však došli k závěru, že je zapotřebí více studií, aby prozkoumala souvislost mezi příjmem bílého čaje a jeho celkovými zdravotními přínosy..
Čaj oolong
Oolong je čaj prémiové kvality, který se vyrábí speciální metodou svinovaní – ta se pak promítá do všech tónů chutí. Oolong můžete zalít i vícekrát po sobě a uvidíte, že i několikátý výluh vás bude překvapovat jinými chuťovými tóny. Ve srovnání se zeleným čajem existuje mnohem méně studií o účincích konzumace čaje oolong na udržení hmotnosti. Například ale v této dřívější studii prováděné na 102 obézních účastnících po dobu šesti týdnů každodenní pití čaje oolong vedlo u většiny z nich k malému úbytku hmotnosti. Celkem 70 % těžce obézních lidí vykázalo pokles tělesné hmotnosti o více než 1 kg, včetně 22 % osob, které zhubly o více než 3 kg. Podobně 64 % obézních respondentů a 66 % respondentů s nadváhou ztratilo během experimentu více než 1 kg a obsah podkožního tuku se snížil u 12 % z nich.
V novějším výzkumu dvoutýdenní randomizovaná kontrolovaná studie došli vědci k závěru, že pití čaje oolong akutně zvyšuje výdej energie a stimuluje oxidaci tuků, aniž by to narušilo spánek.
Černý čaj
V Česku velmi rozšířený čaj, který pijeme nejčastěji s citronem a medem. Pití černého čaje má pro nás řadu zdravotních výhod, protože obsahuje spoustu silných antioxidantů a dalších sloučenin, které mají potenciál snížit zánět a snížit riziko nástupu chronických onemocnění. V černém čaji jsou ale navíc i složky, které podporují hubnutí, jako je vyšší hladina kofeinu, který přirozeně stimuluje metabolismus.
Jedna malá studie hodnotila účinky černého čaje na složení těla u 111 účastníků. Ti konzumovali 3 šálky černého čaje
denně. Během tříměsíčního období bylo zjištěno, že pravidelná konzumace černého čaje brání přibírání na váze a minimalizuje obvod pasu. Výsledky naznačují, že krátkodobé pravidelné požívání černého čaje po dobu 3 měsíců může zlepšit tělesnou hmotnost a rozložení tělesného tuku.
Další studie z roku 2019 také uvádí možné výhody černého čaje, konkrétně polyfenolů, které mohou inhibovat trávení a vstřebávání tuků a také blokovat proces obezity snížením oxidačního stresu. Pití černého čaje je tak výbornou variantou, pokud hledáte alternativu kávy nebo energetických nápojů.
Zdroje:
https://www.forbes.com/health/weight-loss/weight-loss-tea/#footnote_5
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10563719/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24889137/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19597519/
ttps://www.mediaguru.cz/clanky/2023/04/caj-pije-denne-60-cechu-voli-hlavne-teekanne-a-loyd/