V našich zeměpisných šířkách patří bramborám 2. místo ve zkonzumovaném množství, a to hned za pšenicí. Každý Čech jich v průměru sní za rok 60 až 65 kilogramů, jak dokládají záznamy Českého statistického úřadu. Brambory zkrátka máme rádi už kvůli tomu, že jsou levné, všude dostupné a dobře se skladují. Kromě toho nám zkrátka chutnají. Jen si vzpomeňte na prázdniny v dětství – neservírovala vám babička náhodou taky vařené brambory ve slupce, ze kterých se ještě kouří, s tvarohem, pažitkou a hrnkem mléka? Lahoda!

Zdroj: Youtube

Nejlepší příprava je vařit brambory ve slupce

Brambory bychom na jídelníček měli zařazovat několikrát do týdne, shodují se výživoví specialisté. Obsahují řadu minerálů, jako je draslík, hořčík, zinek, vápník i železo, které jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému. Kromě toho se pyšní zastoupením skupiny vitamínů B, vitamínem C i trochou kvalitních bílkovin. Když je konzumujete se slupkou, dostanete do sebe velkou porci vlákniny, zato brambory nemají skoro žádný tuk. Abyste se zbytečně neošidili o cenné antioxidanty, dejte si pozor na to, jak je připravujete. Nejzdravější úpravu představuje jednoznačně vaření ve slupce, a to buď ve vodě, nebo v páře. Při této úpravě se zachová nejvíce cenných látek. Nejméně zdravé je pak smažení o teplotě vyšší než 185 ˚C. Zdraví prospěšné látky se nacházejí těsně pod slupkou a v rámci zachování jejich obsahu je lepší brambory pečlivě umýt a při vaření na nich slupku ponechat.

Brambory i při dietě

Jejich velkým pozitivem je, že nemají skoro žádný tuk. Jedna velká brambora obsahuje asi 150 kalorií. Na běžnou stogramovou porci připadá jen 0,1 gramu tuku a 16 gramů sacharidů. Samozřejmě ale záleží na způsobu přípravy.

Zdroj: VLM

Existuje dokonce bramborová dieta, při které se konzumují pouze brambory. Odborníci ji sice nevidí moc rádi, jelikož jde o jednostranně zaměřenou dietu, nicméně díky přísným omezením je bramborová dieta oblíbenou volbou pro ty, kteří chtějí rychle zhubnout bez plánování jídla a složité přípravy receptů. Brambory mají přirozeně nízký obsah kalorií, zato vysoký obsah vlákniny a vody, což napomáhá delšímu pocitu nasycení. Vysoký obsah draslíku zase pomáhá snížit zadržování vody v těle, kvůli kterému můžeme mít větší a nafouklé bříško. Bramborová dieta je nicméně určena ke krátkodobému užívání a neměla by se dodržovat déle než pět dní. Je to proto, že jídelníček není dostatečně vyvážený, aby pokryl všechny nutriční potřeby těla.


Obsahují komplexní sacharidy


Jak je to ale s těmi sacharidy, kvůli kterým nemá tahle super potravina zrovna nejlepší pověst?

Brambory obsahují takzvané komplexní, nezpracované sacharidy, převážně ve formě škrobu – jejich trávení vyžaduje více energie ve srovnání se zpracovanými potravinami. Proto konzumace brambor může ve skutečnosti zvýšit počet kalorií, které vaše tělo spálí během jejich trávení. Tenhle proces je známý jako termogenní efekt, který funguje jako podpora hubnutí.

Potvrzuje to i Susann Holt z katedry lidské výživy University of Sydney, která je považovaná za přední světovou specialistku ve studii glykemického indexu potravin. Brambory jsou podle ní potravinou s vynikajícími nutričními vlastnostmi, jejíž glykemický index odpovídá hnědé rýži.

Pozor na způsob přípravy

Jestli chcete hubnout, zapomeňte na krémovou bramborovou kaši s horou mléka, nebo dokonce smetany a másla. Právě touhle přípravou navyšujete kalorickou hodnotu brambor. Když už kaši, tak s použitím nízkotučného řeckého jogurtu.

To samé platí i o nakrájení na hranolky, které následně smažíte pěkně dokřupava na oleji. Všichni je sice milujeme (ne nadarmo je tuk nositelem chuti), ale tenhle pokrm patří do dietního pekla. Pokud si přesto hranolky nedokážete odepřít, pečte je v troubě zakápnuté olivovým olejem nebo použijte horkovzdušnou fritézu. Skvělé jsou v dietě třeba bylinkové brambory, které po uvaření v hrnci obalíte směsí čerstvých bylinek, jako je petržel, kopr, bazalka nebo pažitka, a zakápnete troškou olivového oleje, přidáte sůl a pepř. Jedná se o jednoduché, chutné jídlo s minimem kalorií.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19960391/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9368276/

https://lifemd.com/learn/potatoes-for-weight-loss