Co znamená složení lidského těla

Po stránce anatomické můžeme říci, že termínem lidské tělo se označuje veškerá hmota, z níž sestává člověk. Celý organismus je tvořen řadou různých druhů buněk, které společně tvoří tkáně a následně orgánové soustavy. Ty ve vzájemné spolupráci stále zajišťují vnitřní prostředí a životaschopnost člověka.

Lidské tělo tak představuje poměrně složitý systém. Z celkem 118 dosud známých prvků, které se vyskytují v přírodě, se jich v lidském těle nachází většina, některé však pouze ve stopovém množství. Tento pohled se nazývá anatomický.

Pro laika bývá však mnohem podstatnější tzv. celotělový model. Ten vychází z antropometrických měření, jejichž výsledky pak podrobně popisují tělesnou výšku, hmotnost, hmotnostně-výškové indexy, délkové, šířkové a obvodové rozměry, kožní řasy, objem těla a denzitu těla vypovídající o množství zastoupené aktivní hmoty a depotního tuku.

Nejvýrazněji je však v lidském těle jednoznačně zastoupena voda. Každé se z ní skládá přibližně ze 60 %. Přesná hodnota je však individuální a závisí na věku, pohlaví a obsahu tuku, mnohem vyšší podíl vody mají kupříkladu novorozenci než dospělí jedinci.

Jak rozlišit správný poměr mezi tukem, vodou a svaly

Složení těla je tedy důležitým ukazatelem, který nám napoví, kolik v těle máme tuku, kolik vody a jaký je podíl svalové hmoty. Nadměrný podíl tělesného tuku vypovídá poměrně zřetelně o tom, že nejsme v kondici a měli bychom zhubnout.

Příslušný podíl je však i v tomto případě ovlivněn věkem. Pro muže do 30 let se doporučuje 9 až 15 % tělesného tuku, mezi 30 a 50 lety 11 až 17 % tuku a nad 50 let 12 až 19 % tuku. Pro ženy do 30 let se jako optimální uvádí 14 až 21 %, nad 30 let 15 až 23 % a nad 50 let 16 až 25 %.

Někteří používají jako stěžejní ukazatel toho, zda je jejich tělesná hmotnost adekvátní, BMI. Ve skutečnosti je index tělesné hmotnosti pro určení zdravé váhy poměrně zavádějící. Tento parametr totiž neumí jakkoli určit procento tělesného tuku a nerozlišuje jeho poměr vůči svalové hmotě. Člověk atletické postavy tak může být v dobré tělesné kondici, může mít adekvátní hmotnost a být takzvaně zcela fit, ačkoli tomu jeho BMI neodpovídá. Podobně málo vypovídající je i obyčejné vážení na osobní váze.

Stejně tak můžeme v určitých případech ve svém organismu zadržovat nadměrné množství vody, jsme tedy zavodnění. Příčinou může být nevhodná životospráva s nadbytkem slaných potravin, nadměrným množstvím alkoholu, cukru, uzenin nebo konzervovaných a instantních potravin. Zejména u žen mohou zavodnění způsobit hormonální změny v období menstruace, ale i některé léky, jako jsou kortikosteroidy. Svůj podíl má hormonální substituce a antikoncepce.

Zdroj: Youtube

 

Jak změřit složení lidského těla

Ručička na váze se tak nemusí hýbat kýženým směrem, ačkoli jste v kalorickém deficitu. Příčinou je to, že vaše tělo jednoduše zadržuje přílišné množství vody, případně máte vyšší podíl svalové hmoty. Informace o složení vašeho těla vám tak pomohou správně sestavit jídelníček i vhodnou pohybovou aktivitu, abyste skutečně dokázali účinně zhubnout.

Tuto hodnotu je možné exaktně změřit. K tomuto účelu se primárně používá tzv. bioimpedanční váha, což je diagnostický přístroj, který je na základě různé impedance tkání schopen určit procentuální složení lidského těla. Metoda je založená na dodávání slabého střídavého proudu do organismu.

Tato technologie se dostala i do segmentu běžného zboží. Osobní váhy bioimpedančního typu se prodávají také jako chytré nebo diagnostické. Tyto běžně dostupné produkty z naměřených hodnot vypočítají (bioimpedanční analýza) BMI (index tělesného tuku) a AMR/BMR (aktivní a bazální metabolismus).

V profesionálním měřítku se používají tytéž váhy, ale s větším počtem elektrod. Zařízení pro domácí použití nejsou podle některých zdrojů úplně přesná.

Existují tak dva základní typy přístrojů v profesionálním měřítku:

•            InBody

•            BIA 2000-M

Měření na těchto zařízeních je v první řadě neinvazivní, tudíž bezbolestné. Můžete při něm navíc zůstat oblečeni. Je i velmi rychlé a také přesné bez ohledu na pohlaví, věk, nemoci nebo etnický původ. Na výsledky má ovšem vliv například příjem jídla a pití před měřením, konzumace kávy a alkoholu, pohybová aktivita, míra pocení a další faktory.

Přístroje jsou schopny nejen stanovit poměr svalové hmoty a tuku, ale i určit množství nebezpečného útrobního (viscerálního) tuku, který souvisí s rizikem metabolických onemocnění. Stejně tak může měření například i stanovit celkový objem minerálních látek v těle nebo rychlost našeho bazálního metabolismu, případně i množství vody v těle.

Pozor, měření by neměly absolvovat těhotné ženy a nedoporučuje se také osobám, které mají zaveden kardiostimulátor. Stejně tak může být limitem vysoká tělesná hmotnost. Například modely InBody230, InBody770, InBodyS10 mohou změřit i osoby s nadváhou či obezitou, váhový rozsah mají do 250 kg, nástroje jiného typu mohou být limitovány více.

Zdroje:

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://is.muni.cz/el/sci/jaro2019/Bi6121/um/Slozeni_lidskeho_tela_8.pdf

https://uk.inbody.com/about-inbody/what-is-body-composition/

https://www.fyziosportys.cz/l/lidske-telo-je-slozity-stroj/

https://www.wikiskripta.eu/w/Voda_v_lidsk%C3%A9m_t%C4%9Ble

https://cs.wikipedia.org/wiki/Index_t%C4%9Blesn%C3%A9_hmotnosti