Alkohol sám o sobě obsahuje 7 kalorií na gram, což je více, než sacharidy nebo bílkoviny, které mají na gram kalorie 4. Pro představu, jedno velké pivo může mít i 200 kalorií, sklenice vína 150 a taková Piña Colada může obsahovat i neuvěřitelných 500 kalorií a 2 deci. To znamená, že alkoholické nápoje mohou velmi rychle zvýšit denní příjem kalorií a sabotovat tak naši snahu o zhubnutí nebo zdravý životní styl. Existují ale drinky a koktejly, které mají obsah kalorií relativně nízký a pokud jsou konzumovány s mírou, vidle nám nutně do diety nehodí. Pokud si chcete dát skleničku něčeho dobrého a nepříliš kalorického, vyzkoušejte tyto alkoholické koktejly:

Skinny bitch

Tento drink svůj název dostal právě proto, že obsahuje na alkohol poměrně málo kalorií.  Jeden koktejl vyjde asi na 97 kalorií. Obecně platí, že čirý alkohol obsahuje méně kalorií, než ten tmavý. Skinny bitch se konkrétně vyrábí z vodky, sodovky a limetkové šťávy. Tento koktejl je jedním z nejprodávanějších alkoholických drinků na světě. 

Bloody Mary

Krvavá Marie je koktejl z vodky a rajčatového džusu. Obvykle se do něj přidává sůl a kayenský pepř ai koření nebo příchutě jako Tabasco nebo Worcestrová omáčka. Někdo si do něj přidává bujón, křen, citronovou šťávu, celer, nebo dokonce vaječný bílek. Když však vezmeme nápoj v základu, tedy vodku s rajčatovým džusem, jde o nápoj poměrně dietní. Běžná velikost nápoje obsahuje asi 120 kalorií. Mimochodem, věděli jste, že nejobjednávanějším nápojem v letadlech není káva nebo šampaňské? Je to právě Bloody Mary. Je to prý proto, že tlak v kabině letadla a prostředí s nízkou vlhkostí ovlivňují naše chuťové pohárky, takže jsou méně citlivé a v důsledku toho jsou jídlo a pití méně chutné. A Bloody Mary v letadle údajně, jak se říká v angličtině, „hits different”.

G&T

Gin a tonik je také oblíbená volba mnoha lidí, kteří se chtějí osvěžit alkoholem ale nepřijímat zbytečně moc kalorií. Běžná porce Ginu s tonikem má asi 150 kalorií, což není tak hrozné. Do tohoto koktejlu se také dávají plátky citronu nebo okurek - tím navíc z drinku získáte i pár vitaminů navíc. 

A něco pro zajímavost? Pití Ginu s tonikem zavedla armáda Britské Východoindické Společnosti. Tonik totiž obsahuje látku s názvem chinin, který se používal jako prevence malárie v 18. století. Vzhledem k tomu, že byl tonik tehdy velice silný, přidával se do něj Gin, aby byl nápoj přijatelnější. 

Mojito

Mojito je oblíbený osvěžující koktejl z bílého rumu, čerstvé máty, limetkové šťávy, třtinového cukru a sodovky. Třtinový cukr samozřejmě nápoji dodává kalorie navíc, v dietě ho tedy můžete omezit nebo úplně vynechat. Pak se kalorický obsah na skleničku dostane asi na 100-150 kalorií. Tento nápoj pochází z Kuby a říká se, že jeho původ lze vystopovat až do 16. století. Původní verze Mojita byla známá jako „El Draque“, pojmenovaná po anglickém korzárovi Siru Francisu Drakeovi. Tento nápoj obsahoval aguardiente (předchůdce rumu), cukr, limetky a mátu. Později, když se aguardiente změnil na rum, se nápoj transformoval do podoby, jakou známe dnes.

Další nízkokalorické drinkyy

Pokud nemáte rádi sladké koktejly, možná vám zachutná mix bílého vína se sodovkou. Vinný střik obsahuje asi 80 až 100 kalorií. 

Whiskey s colou light je také poměrně přijatelnou volbou. Ačkoliv se o tom, jak je nebo není cola light můžeme bavit, kalorií má málo. Tento koktejl se tedy dostane asi na 100 kalorií na porci,.

Hlídáte-li si kalorie ale chcete pořádný koktejl, vyzkoušejte brazilskou lahůdku jménem Caipirinha. Vyrábí z cachaçy (brazilského destilátu z cukrové třtiny), limetek, třtinového cukru a drceného ledu. Jeho kalorický obsah se může lišit v závislosti na množství cukru , pokud ho ale užijete méně, jedna porce Caipirinhi se může pohybovat kolem 150 kalorií.

Zdroje: https://www.cntraveler.com/story/best-cocktails-to-drink-on-the-plane-according-to-science https://www.webmd.com/diet/features/low-calorie-cocktails https://www.delish.com/food/g4108/best-low-carb-cocktails/ https://www.prevention.com/weight-loss/g23473697/lowest-calorie-alcohol/