Maliny

Bobule jsou obecně velmi zdravé, maliny a ostružiny však stojí v první řadě. Maliny jsou nejen chutné a osvěžující, ale také bohaté na vlákninu. Ve 100 gramech malin najdete až 7 gramů vlákniny. Kromě toho jsou maliny plné vitaminů, antioxidantů a mají nízký obsah kalorií, což z nich činí ideální svačinku, pokud dodržujete zdravý životní styl.

Čočka

Čočka je skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny. Na 100 gramů vařené čočky připadá přibližně 8 gramů vlákniny. Navíc je čočka bohatá na železo, folát a další důležité minerály, což z ní dělá výbornou volbu nejen pro vegetariány a vegany.

Chia semínka

Chia semínka jsou skutečnou superpotravinou. Obsahují neuvěřitelných 34 gramů vlákniny na 100 gramů. Kromě vlákniny jsou také bohatá na omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny a antioxidanty. Chia semínka můžete přidat do jogurtů, smoothie nebo je použít jako zahušťovadlo do různých pokrmů.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou oblíbenou snídaní mnoha lidí a není divu. Na 100 gramů obsahují 10,6 gramů vlákniny. Jsou také bohaté na betaglukany, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a podporují zdraví srdce. Přidejte si je do ranní kaše nebo smoothie pro extra dávku vlákniny.

Zdroj: Youtube

Mandle

Mandle jsou chutné, křupavé a také plné vlákniny. Ve 100 gramech mandlí najdete až 12,5 gramů vlákniny. Navíc jsou bohaté na zdravé tuky, vitamin E a hořčík. Přidejte si je do jogurtu, ovesné kaše nebo si je dejte jako zdravou svačinku.

Avokádo

Avokádo je známé svým vysokým obsahem zdravých tuků, ale také je bohaté na vlákninu. Na 100 gramů avokáda připadá přibližně 6,7 gramů vlákniny. Kromě toho je avokádo plné vitaminů, minerálů a antioxidantů. Přidejte ho do salátů, smoothie nebo si připravte guacamole.

Artyčoky

Pokud se artyčokům vyhýbáte, děláte chybu! Obsahují totiž mnoho zdraví prospěšných látek včetně vlákniny. Ve 100 gramech artyčoků najdete 5,4 gramů vlákniny. 

Zahrnutí potravin bohatých na vlákninu do vaší stravy může přinést mnoho zdravotních výhod. Nejen jablka jsou dobrým zdrojem vlákniny, existuje mnoho dalších potravin, které jí obsahují ještě více. Zkuste je začlenit do svého jídelníčku a sledujte všechny jejich přínosy.

Zdroje: https://bdingredients.com/nutrition-information/ https://www.eatingwell.com/article/2057241/top-high-fiber-foods-you-need-in-your-life/ https://www.healthline.com/nutrition/22-high-fiber-foods https://www.eatthis.com/fiber-foods/ https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169205/nutrients