Výroba syrečků má u nás letitou tradici. První psané záznamy pocházejí už z 15. století z Moravy, kde jsou zmiňovány jako běžné jídlo. Místní selky doma nechávaly zrát netučný tvaroh se solí, který stáčely do různých tvarů a poté ještě nechaly dozrát v sušárně. Už v té době se jednalo o lahůdku, jež dokonce sloužila jako platidlo, vysvětluje web Pro Zeny.

Zdroj: Youtube

Tvarůžky se hodí do diety

Hodí se do redukční diety. Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.

Je to  potravina s enormně vysokým obsahem bílkovin (28 g/100 g), nízkým podílem tuku (0,4 g/100 g) a tím pádem velmi nízkou energetickou hodnotou (541 kJ/100 g). 

 Ale jak už to tak bývá, mají jeden háček. Tím je vysoký obsah soli. Jestliže bychom neměli mít v jídelníčku více, jak ž gramů soli za den, pokud sníme 100 g syrečků, máme tím už skoro celý limit vyčerpaný. Ale pokud si je dáte jen občas a třeba se zeleninovým salátem a v daný den zkusíte ostatní zdroje soli utlumit, nic se nestane.

Vedle toho, že tvarůžky skvěle chutnají, jsou pro naše tělo též výborným zdrojem vápníku, který dostáváme ve formě potraviny přirozené, ne složitě průmyslově vyráběné. Takový vápník je pochopitelně dobře vstřebatelný a využitelný. Když si dopřejete tvarůžky, můžete si být jisti, že se tak chráníte před osteoporózou a dalšími komplikacemi, které z nedostatku vápníku nastávají, uvádí magazín PLUS.

Mezi další sýry s vysokým obsahem bílkovin patří třeba gouda nebo parmezán, ale oproti tvarůžkům obsahují i hodně tuku. Lepší volbou pro hubnutí je kromě tvarůžků ricotta nebo sýr Cottage

Pokud vezmete na milost specifickou vůni tvarůžků, tak byste měli navštívit tvarůžkový festival, který se letos koná 16.dubna 2024 V Olomouci a když to nestihnete, tak si zapište datum 25. května. Fanoušky olomouckých tvarůžků a pěší turistiky mohou akci Putování za Loštickým tvarůžkem, která proběhne v Lošticích.

Zdroj: redakce, ProZeny, magazinPLUS