Žít život pod drobnohledem veřejnosti prý není žádný med. Jako známá influencerka se Markéta Ramanauska alias Sweetie Markét často setkávala s negativními komentáři a narážkami na její váhu a postavu. Že to nebylo nic příjemného, to je jasná věc.

Během dětství a puberty prý s přibíráním neměla problémy, ty se objevily až kolem dvaceti let. A po porodu šla kila rapidně nahoru. Přitom za ně nemohlo přejídání a velký objem jídla, naopak. „Jedla jsem velmi málo, klidně jen jednou za den a většinou to bylo něco nezdravého, tudíž jsem měla naprosto zpomalený metabolismus,“ říká Markéta pro Kondici.

Motivace občas byla, občas chyběla

Mladá maminka věděla, že její tělo nespaluje tak, jak by mělo, a navíc se ve svém stokilovém těle chtěla znovu cítit dobře a zdravě. To byla také její prvotní motivace, proč se rozhodla změnit stravování a začít makat ve fitku pod vedením zkušeného fitness trenéra dvakrát do týdne.

„Ta moje motivace se často měnila, důležité bylo vydržet u změny, i když motivace zrovna chyběla. Rovnou jsem se obrátila na Pavla Šalitroše, protože jsem věděla, že pod jeho vedením budu lepší, nebudu sklouzávat do žádných extrémů a hlavně mě bude mít pod kontrolou někdo zkušený a znalý,“ popisuje začátek svojí cesty za štíhlejším já. Od trenéra měla sestavený pestrý jídelníček a také se řídila podle kalorických tabulek, vyloženě žádné diety ani zakazování potravin se ale nekonalo.

Jak probíhaly první tréninky v posilovně? „Byly skvělé, ale náročné, jelikož jsem už dávno nebyla zvyklá na tolik pohybu. Ale s Pavlem jsme si sedli, a tak jsme se vždycky i nasmáli.“ Hubnutí šlo prý pomalu, ale konzistentně, tak, aby nenastal žádný jojo efekt. Párkrát ale přišly i krize.

Zdroj: Youtube

Pomalý metabolismus si všechno jídlo ukládá na horší časy

„Pamatuji si Markétiny fáze obnovy nějakého snažení. Dvakrát se stalo, že Markét svoje úsilí bohužel vzdala, jelikož necítila, že by to fakt chtěla nebo spíše nenašla správnou cestu. Na třetí pokus jsme to ale už zvládli. Hubnutí je celkově o nastavení hlavy a hledání cesty, která vás bude bavit. Když jsme začínali ten třetí pokus, tak váha ukazovala téměř sto kilo,“ říká fitness trenér Pavel Šalitroš, kterému pod rukama prošlo také mnoho sportovních hvězd. Podle něj se Markétino tělo dostalo do fáze, kdy brzdilo z nedostatku energie metabolismus, a tím pádem ze strachu, aby nezemřelo, ukládalo absolutně všechno. „Říká se tomu metabolic damage. Proto jsme se nejdřív ze všeho učili jíst a hlavně jíst toho dostatek. Najeli jsme na reverzní dietu, kdy jsme po dobu 3 měsíců postupně zvedali a následně udržovali konstantní příjem energie. Jakmile se tělo vzpamatovávalo, tak jsme mohli nastavit kalorický deficit a pomalu jít dolů. Jednou jsem Markét pozval k sobě na oběd a nesnědla skoro nic, byť šlo o dětskou porci, to mě překvapilo,“ vzpomíná Pavel Šalitroš.

Hubnutí chce trpělivost a disciplínu

Co se tréninku týče, Markéta začala pod vedením Pavla posilovat nejprve celé tělo 2krát do týdne. Po čase jí trenér rozdělil tréninky na spodní a horní část těla a cviky postupně přidával. „V rámci trénovanosti a fyzické zdatnosti, která se stále zlepšovala, jsem tomu přizpůsoboval i trénink, kterým jsme tělo dostávali do jakéhosi ‚šoku‘ a ono nám na to odpovídalo zlepšením. Nakonec jsme skončili u 4–5 tréninků týdně,“ vysvětluje odborník.

Zpočátku prý byl největší problém v disciplíně a hlavně v dodržování pravidelného jídla. Začít měnit celkový styl života není podle něj procházka růžovým sadem a vyžaduje to trpělivost a především touhu něco změnit. Důležité je prý nic neuspěchat a vyhýbat se extrémům. „Jsem opravdu rád, že Markéta vydržela, nevzdala to a teď je dobře nasměrovaná i v rámci psychiky a motivace. Hlava je prostě základ a je potřeba nahlížet na věci a dělat je tak, aby to bylo příjemné a efektivní.“

Když Markéta začínala svůj třetí pokus, vážila okolo 98 kilo. Během osmi měsíců se jí podařilo zhubnout 27 kilo. Co by sama za sebe poradila lidem, kteří chtějí projít stejnou proměnou? „Neposlouchejte odrazující řeči lidí z okolí, přesně ti se pak budou ptát: ‚Jak jsi to udělala?‘
Mějte okolo sebe lidi, kteří vás podpoří a budou vám věřit! Zároveň je potřeba tvrdě dřít a mít přehled o celkovém energetickém příjmu a výdeji, jedině tak si jde dát i oblíbené jídlo v rozumném množství a bez výčitek.“

Zdroje:

Autorský článek

Sweetie Market https://www.instagram.com/sweetiemarket/

Osobní trenér Pavel Šalitroš https://www.instagram.com/pavel_salitros/