Pohyb prý miluje stejně jako večerní vyjídání lednice. Protože i po padesátce stále chodí přehlídky a vystavuje svoje křivky na odiv veřejnosti, musí na sobě opravdu tvrdě dřít. „Už deset dnů teď jedu například dvoufázový trénink, nepiju moje milované vínečko a snažím se nežrat. Ráno si dávám od 5:15 hodinu na eliptickém trenažéru 7 km, pak 5 minut plank, 15 minut cviky na břicho a večer opět běh 9 km, dokud nepadnu,“ svěřila se Krainová koncem května na svém Instagramu.  Běhá každičký den a řídí se při tom svými pocity. Třeba tím, aby při běhu dokázala ještě mluvit a nešla do moc vysokých tepů. To je totiž pro hubnutí a fyzičku nejlepší.

Zdroj: Youtube

Ráno teplá polévka, alkohol a káva je tabu

V době covidu si taky vyzkoušela ájurvédu, a to přímo na daleké Srí Lance, kde absolvovala dva pobyty. Ájurvédské očistné programy jí prý pomohly nejen zhubnout, ale hlavně srovnat se zdravotně i mentálně. „Vyvážená zdravá strava, jídlo 3x denně po pěti hodinách, aby tělo mělo dostatek času vytrávit. Mezitím žádné uzobávání a uždibování, jako máme ve zvyku. Žádné sladké limonády nebo pepř a sůl na stole. Žádné čokoládky, mléčné výrobky, sýry nebo smažené řízky. K pití jenom teplá a studená voda spolu s bylinkovými čaji. Můžete taky zapomenout na kávu a alkohol,“ podělila se se svými sledujícími během očistné kúry modelka.
„Také jsem se utvrdila v tom, že je dobré ve stravování poslouchat své tělo. Vždy jsem ráno jedla studené věci, ale přitom jsem měla chuť na teplou polévku a říkala si, že je to blbost. Teď si ji s chutí dám, klidně fazolačku. Stejně jako čokoládu nebo med do čaje. Mozek vám sám napoví, co je dobře a co ne. Ájurvéda mi v mnoha ohledech otevřela dveře, které už byly pootevřené. Jen jsem nevěděla, jestli do nich mohu vstoupit,“ řekla v lednu 2023 pro magazín Kondice. Jak souvisí ájurvéda s udržením ideální váhy, nebo dokonce shozením přebytečných kil? Na to jsme se zeptali odbornice. „Jedná se o to, že když se ozdravíme a opravíme svoji rozházenou duši a trávení neboli agni, potom bude mít naše tělo svou optimální váhu. Taky každá z dóš neboli metabolických typů (jednodušeji řečeno) má jiné příčiny zvedání váhy. U vát je to nedostatek odpočinku a nepravidelnost v jídle i třeba spánku, pitty bohužel ze stresu hlavně toho pracovního a kaphám nedělá dobře nedostatek pohybu a těžká jídla. Tak to můžou být taková první individuální řešení,“ říká Tereza Misařová, která vyučuje ájurjógu a pořádá online programy o ájurvédě.

Lepší než očista je jíst rýži se zeleninou a správným kořením

Podle Terezy Misařové do plavek pouze očistami sice zhubnete, ale bude to jen chvilkové a tělo si následně vybere svou daň. „Problém v půstech nebo očistách je v tom, že nám často duši úplně rozhodí a to nevede ke stavu zdraví. A nejenže rozhodí, naopak – vátám a pittám i ublíží, váty nutně potřebují v jídle pravidelnost a pitty svoje silné trávení zase pravidelně kvalitně sytit. Takže já bych se do toho nepouštěla, je to taková jednorázová „tabletka“, co nám ale víc uškodí. Doporučila bych spíše odlehčit stravu od mléčných výrobků, dodržovat 3 jídla denně ve stejný čas nebo pár dní si dát takzvaný jednodruhový půst, kdy jíte 3x denně jídlo zvané kičrí, které je lehce stravitelné, ale přitom maximálně výživné, takže při něm nestrádáme jako při běžném půstu,“ říká lektorka ájurjógy, kterou na instagramovém účtu Ájurvéda česky sleduje téměř 19 tisíc lidí. Kičrí se skládá z jasmínové rýže, mungo fazolí a zeleniny, jako je řepa, batáty, lilek, celer nebo cuketa. Dále je v něm ghí, římský kmín, čerstvý zázvor, fenykl a kurkuma.

„Češi jsou strašně zanedbaní, nesportují a jedí nezdravě,“ říká Krainová

Simona Krainová si je vědoma toho, že součástí praktikování ájurvédy je také vnitřní štěstí a duševní pohoda. „Teď je oblíbený pojem dlouhověkost a já bych tu pro své děti chtěla být co nejdéle zdravá a vitální. A s tím souvisí i to, že jsem někdy nejšťastnější, když jím v posteli pizzu. Čtu knihu Konec stárnutí, vzala jsem si z ní, že nemá cenu bojovat se stárnutím, ale dát důraz na to, jak stárneme. Lidé u nás se strašně zanedbávají, nesportují, nehýbou se, jedí nezdravě a pak v šedesáti vypadají na osmdesát. Když jdu běhat po Miami, míjí mě sportující sedmdesátníci v legínách, to u nás nevidím,“ rozpovídala se v rozhovoru pro Kondici.

Odbornice na ájurvédu radí jíst víc listové zeleniny

Co tedy jíst a jakých chyb v jídelníčku se vyvarovat, pokud chceme vypadat dobře a být fit a zdraví? „Všem bych doporučila přidat více zelených potravin ke každému jídlu. To jsou saláty, listová zelenina obecně, čím tmavší, tím lepší. Nemusíte si dávat k jídlu žádnou jinou syrovou zeleninu, ale listová zelenina má v sobě očišťující hořkou a svíravou chuť, která hubnutí napomáhá, ale nerozhazuje žádnou dóšu. Nemusíte to s tím ani přehánět a obrovsky doporučuju poslední sousto končit právě kouskem listu, protože svíravá chuť má funkci zavírat kanály, nebude nás potom honit tolik mlsná na nějaký dezert,“ radí Tereza Misařová.

Z koření je potom vhodné přidávat do jídla třeba sušený zázvor, což je zahřívací koření, které podporuje spalování, metabolismus. „Ale pitty by si měli naopak dát na zahřívací koření pozor, pro ty bude super fenykl a univerzální kurkuma – ta je skvělá v malém množství pro všechny.“

Zdroje:

https://www.kondice.cz/pohyb-a-sport/krainova-narozeniny-laska-sport.html

https://www.instagram.com/simonakrainova/

https://www.instagram.com/ajurvedacesky/