Mnoho lidí se mylně domnívá, že nárůst váhy (i její úbytek) je pouze o počítání kalorií a cvičení. Vědci ale stále častěji poukazují na hormon, který se jmenuje leptin. Tvoří se v tukových buňkách těla a jeho hlavní rolí je regulace množství kalorií, které sníme a následně spálíme, stejně jako kolik tuku naše tělo obsahuje. Často se mu říká hormon nasycení.
Jak leptin funguje
Způsob, kterým leptin pracuje, je relativně jednoduchý. Čím víc tuku tukové buňky mají, tím více leptinu produkují. Tento hormon je pak krevním řečištěm přenášen do mozku, konkrétně do oblasti hypotalamu, která má pod kontrolou, kolik toho sníme. Tukové buňky tedy používají leptin, aby sdělily mozku, kolik tuku mají. Vysoká hladina leptinu podporuje zvýšenou energetickou spotřebu a vysílá do mozku signál, že tělo má spoustu uloženého tuku (a tedy nemusí tolik jíst), zatímco nízká hladina leptinu říká mozku, že zásoby tuku jsou malé a že nám hrozí vyhladovění. Zvyšuje tedy přirozeně chuť k jídlu a snižuje energetický výdej. Proto nás pak často přepadá neovladatelný hlad, i když jsme ve skutečnosti sytí. Jak asi tušíte, správná funkce tohoto systému je nezbytná pro udržení energetické rovnováhy v organismu – tedy abychom nebyli ani příliš hubení, ani příliš tlustí.
Co je leptinová rezistence?
Jde o stav, kdy náš mozek nereaguje na vysoké hladiny leptinu a tělo mylně pociťuje hlad, i když je v něm uložen dostatek energie. Leptinová rezistence také snižuje rychlost metabolismu. V důsledku této vnitřní chybné komunikace může leptinová rezistence zhatit snahy o hubnutí.
Leptinová rezistence je tedy nízká citlivost mozku na působení leptinu. Často jde o problém, který mají lidé s nadváhou a obezitou. V takovém případě mozek informace o velkém množství leptinu ignoruje a člověk má pak neustálé chutě a pocit hladu.
Kdo trpí na leptinovou rezistenci
V některých případech, zejména u obézních jedinců, může dojít k tzv. leptinové rezistenci. To znamená, že i když tělo produkuje dostatek leptinu, mozek na tento signál nereaguje správně. Výsledkem je, že pocit hladu zůstává vysoký, což může vést k dalšímu přibírání na váze.
Leptinová rezistence je častější taky kvůli těmto faktorům:
Metabolický syndrom: Jde o soubor příznaků, které zahrnují obezitu, vysoký krevní tlak, cukrovku a vysokou hladinu triglyceridů v krvi. Leptinová rezistence je u lidí s tímto syndromem častá.
Zánět v těle: Chronický zánět je spojen s rozvojem leptinové rezistence. Zánětlivé cytokiny, které se produkují během chronického zánětu, mohou narušovat signální dráhy leptinu a přispívat k rezistenci.
Vysoký příjem jednoduchých cukrů a tuků: Nezdravé stravování bohaté na jednoduché cukry a tuky může přispívat k rozvoji leptinové rezistence. Spousta bílého pečiva, polotovary, smažené jídlo a cukrovinky můžou vést k nadměrné produkci leptinu, což následně vede k rezistenci na jeho účinky.
Geny: Existují genetické faktory, které mohou předurčovat některé jedince k rozvoji leptinové rezistence. Některé genetické mutace mohou ovlivnit produkci nebo funkci leptinu, což může vést k obezitě a dalším metabolickým problémům.
Málo spánku: Nedostatek spánku, ale také chronický stres je spojen s narušením leptinové signalizace, což může vést ke zvýšené chuti k jídlu a rozvoji leptinové rezistence.
Dá se ovlivnit hladina leptinu?
Ano, dá. A to především zdravým životním stylem a regulací váhy. Obvykle je to totiž tak, že obezita způsobuje hormonální problémy, nikoliv že by hormonální problémy způsobily obezitu.
Pro optimální hladinu a fungování obou hormonů je důležité dbát na dostatečný a kvalitní spánek a pravidelnou fyzickou aktivitu. Kromě toho je potřeba vyhnout se vysoce zpracovaným potravinám, které mohou vést k střevním zánětům, a také snížit příjem triglyceridů (mastné kyseliny, které vedou k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění) – jejich vyšší hladina může bránit přenosu leptinu z krve do mozku. Naopak se doporučuje jíst kvalitní tuky ve formě rybího oleje, lněných semínek, mandlí nebo avokáda. Otužování pak funguje jako skvělý stimul pro náš hormonální systém. V momentě kdy změníte životosprávu, výrazně omezíte jednoduché cukry a začnete se pořádně se hýbat, bude i vaše leptinová rezistence na ústupu a váš zdravotní stav se celkově zlepší.
Hladovění u žen leptinu neprospívá
Jak jsme zmínili, leptin také úzce souvisí se zpomalením metabolismu. Pokud držíte přísnější dietu a hladovíte při tom, dochází k fyziologické adaptaci metabolismu na tento stav a organismus se přepne do „úsporného režimu“, kdy ukládá tuk.
V poslední době je velmi populární přerušovaný půst. Jedná se o střídání období jídla s obdobím půstu v průběhu 24 hodin, a to hned v několika možných variantách. Tou přísnější je metoda 16/8, při níž se nejí celých 16 hodin. A právě tato varianta není, zvlášť pro ženy, úplně ideální. „Přísně dodržovaný přerušovaný půst s dlouhými okny bez jídla může negativně ovlivňovat hladinu ženských hormonů, zejména prostřednictvím kortizolu a leptinu,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. „Leptin reguluje hlad a pocit sytosti a jeho nízké hladiny mohou narušit pravidelnost menstruačního cyklu a ovulace. Narušit hormonální rovnováhu pak může také hladina hormonu stresu kortizolu, která se během dlouhého hladovění naopak zvyšuje. Ženám bych proto doporučoval volit spíše mírnější formy přerušovaného půstu,“ dodává lékař.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9013745/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3319208/
Timothy J. Kieffer, Joel F. Habener: American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism Vol. 278 (2000)
B. Antuna-Puente, B. Feve, S. Fellahi, J.-P. Bastard: Diabetes & Metabolism Vol 34 (2008)