Mánie kolem léku Ozempic neutichá. Přípravek byl původně určený jen pro diabetiky, nyní po něm sahá skoro každá celebrita, protože účinně funguje na hubnutí. Nejznámější „propagátorkou“ léku je Oprah Winfrey. Americká moderátorka celoživotně bojovala s váhou. A nyní je konečně jako proutek. Sama ale říká, že musela změnit celý svůj životní styl, tedy stravu, pohyb a samozřejmě ji k tomu dopomohl i Ozempic. Ale není to magická hůlka, díky které zhubnete a u toho se člověk válí na gauči s pizzou a kýblem zmrzliny.

Ozempic obsahuje účinnou látku semaglutid a řadí se k dalším lékům jako je například Saxenda nebo Wegovy, po kterých letí kila dolů. Ale nejdříve byste měli vědět pár důležitých věcí.

Pozor na padělky

Léky jsou sice jen na lékařský předpis, ale v době, kdy všechno seženete přes internet, tak není problém si ho pořídit i mimo systém. Čímž nechce autorka textu nikoho navádět, naopak si dejte pozor, protože zahraniční weby ho sice nabízejí, ale nevíte, co si kupujete a může to být nebezpečné, varuje Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). Proto byste neměli užívat nikdy žádný jiný lék, pokud ho nemáte přímo z lékárny.

Jak to funguje?

Léky pomáhají zvyšovat hladinu inzulínu, snižovat hladinu glukagonu a zpomalovat vyprazdňování žaludku (tj. trávení), což vše řídí hladinu cukru v krvi. Díky inkretinům se glukóza může pomalu dostávat do krevního oběhu, místo aby jím byla zaplavena. Stimuluje se tak pocit sytosti a plnosti.

Ozempic byl schválený pro léčbu cukrovky a v roce 2021 se přípravek Wegovy stal schváleným pro léčbu hubnutí. Oba léky jsou v podstatě stejné. Co se stalo j to, že lék Wegovy se brzy vyprodal, at tak začali lékaři předepisovat na hubnutí i Ozempic off-label (což znamená, že jej předepisují na něco jiného, než na co je schválen) pro hubnutí. A pak následoval rychlý nedostatek přípravku Ozempic a diabetici, kteří ho opravdu potřebovali, měli problém. A doposud se bojuje s jejich nedostatkem, byť farmaceutické firmy zvyšují produkci.

U Wegovy se totiž ještě zjistilo, že pomáhá proti kardiovaskulárním chorobám a snižuje riziko úmrtí o 15 %, uvádí server iDnes. Zájem je logicky enormní.

Váha se může zase vrátit zpět

Při užívání přípravku Ozempic můžete, ale nemusíte zhubnout, a jakmile jej přestanete užívat, pravděpodobně váhu opět naberete. Pokud tedy nezůstanete u výraznější změny životního stylu. Dokonce jsou i lidé, co nezhubli, protože nesnížili množství přijatých kalorií.

Pokud se podíváme pouze na studie, výsledky ukazují, že 85 % lidí užívajících tyto léky zhubne.

Asi 15 % lidí, kteří tyto léky užívají, nezhubne vůbec. Ti co zhubnou, tak větší ztratí osm až deset kilo ze své hmotnosti. Váhovou úbytky nad 20 kilo jsou spíše výjimkou, ale o to více se medializují.

Je důležité si uvědomit, co se stane, když léky vysadíte. Může se stát, že už je vám lékař nepředepíše, nebude si je moc finančně dovolit nebo budou nedostatkové.

Studie se zabývaly tím, co se stane, když někomu vysadíte semaglutid a nahradíte ho placebem, a zjistily, že k opětovnému nárůstu hmotnosti dochází velmi rychle. Během jednoho roku lidé znovu získají téměř veškerou ztracenou hmotnost.

Zdroj: People, SUKL, Studie, Výzkum