Ovoce často mylně považujeme za strašáka, který nejde s hubnutím zrovna dohromady. Je přece sladké, obsahuje sacharidy, a tak po něm můžeme tloustnout. To ale není úplně pravdivé. Naopak, fruktóza, což je cukr, který se přirozeně vyskytuje v ovoci, je součástí zdravé stravy a může být i klíčem k vaší cestě při hubnutí. Kromě cukru totiž obsahuje ovoce velké množství vlákniny, vitamínů, prebiotik a antioxidantů, které naše tělo ocení nejen během hubnutí.

Zdroj: Youtube

Zahraniční výzkum dokonce prokázal souvislost mezi příjmem ovoce a hubnutím. Studie zjistila, že mezi dospělými, kteří trpěli nadváhou nebo obezitou, zaznamenali ti, kteří jedli více ovoce, také větší úbytek hmotnosti než ti, kteří ovoce nejedli.

Jiná studie, která sledovala více než 130 000 dospělých Američanů během 24 let, zase došla k závěru, že konzumace ovoce zmírňuje obezitu a onemocnění související s obezitou, jako je cukrovka a ischemická choroba srdeční. Pravidelná konzumace ovoce má tu výhodu, že zvyšuje pocit sytosti a uspokojí chuť na sladké. Je tak ideální sladkou snídaní, svačinou nebo dezertem.

Vláknina a voda v ovoci

Každý den bychom měli přijmout okolo 20–30 gramů vlákniny, která je nápomocna nejen s udržením delšího pocitu zasycení, ale i se zdravou funkcí trávení. A právě vlákninu najdeme ve zdravých potravinách – ovoci, zelenině, ovesných vločkách nebo třeba v různých druzích semínek. Většina druhů čerstvého ovoce, například meloun, obsahuje také kolem 70 až 90 % vody. Je tedy skvělým zdrojem hydratace organismu. Ovoce je navíc přirozenou potravinou, která naše tělo nezatěžuje jako průmyslově vyráběné zpracované potraviny, u kterých bylo prokázané, že vedou k nadváze, obezitě i vzniku civilizačních nemocí. Přirozené potraviny jsou oproti nim zdravé a bývají i nutričně bohatší, tudíž díky nim sníte přesně tolik kalorií, kolik jich vaše tělo potřebuje.

Kolik ovoce v dietě můžu sníst?

Jako u jiných potravin i u ovoce platí, že nic se nemá přehánět. Prolívat se ovocným smoothie a konzumovat banány na kila není dobrý nápad, pokud si hlídáte váhu. Některé druhy ovoce mají vyšší obsah cukrů, tedy i kalorií (například banány, hroznové víno nebo mango). Pokud si hlídáte příjem kalorií, je dobré tyto druhy konzumovat v menším množství. Ovoce s vysokým glykemickým indexem jako třeba datle, liči nebo fíky může rychle zvýšit vaši hladinu cukru v krvi a ovlivnit pocit hladu a chuť na sladké. Ovoce s nižším GI, jako jsou jahody, jablka, kiwi nebo hrušky, jsou v tomto ohledu lepší volbou. Při hubnutí i v rámci běžného zdravého jídelníčku je doporučeno sníst kolem 250 až 350 gramů ovoce denně, což odpovídá zhruba třem porcím. Dostanete tak do sebe prospěšné živiny a přitom stále rozumnou dávku cukru. Zkuste zabudovat ovoce do jídel a svačin, které konzumujete během aktivnějších hodin. Třeba si dejte menší banán před tréninkem nebo si připravte jahody s jogurtem, než půjdete pěšky do práce. Při odpoledním útlumu vám energii dodá například jablko s ořechovým máslem.

Pozor na tekutý cukr

Dopřáváte-li si často ovocné džusy v domnění, že jde o dietní nápoje, zpozorněte. Není tomu tak. Ve skutečnosti se v kupovaných džusech skrývá obrovské množství jednoduchých cukrů, naopak chybí vláknina, kterou obsahuje celé ovoce. Džusy, šťávy, ale i smoothie jsou z hlediska příjmu cukrů velké riziko. Proto se mějte v jejich případě na pozoru.

Zdroje: