Zhubnu jedině striktním omezováním v jídle

Když se řekne „dieta“, většina lidí si to spojí s nutností omezit se v jídle, nepohodlím a obecně negativními pocity typu: „Nesmím tohle a tamto, na oblíbené jídlo můžu rovnou zapomenout, teď už budu chroupat jenom suchary a okurku.“
Přitom změna stravovacím návyků, která povede k úbytku na váze a zlepšení celkového zdraví, by měla být vnímaná jako pozitivní. Monika Bartolomějová, nutriční poradkyně, odborná garantka a zakladatelka Nutričního institutu, vysvětluje, co je obvykle důvodem toho, že lidé vnímají hubnutí negativně: „Dieta se chybně stala synonymem pro nepříjemné hladovění a drastická omezení, přitom k dosažení štíhlejší a především zdravější postavy se nemusíte vzdát všeho, co máte rádi. Základní princip úspěšného hubnutí spočívá v kalorickém deficitu. Toho dosáhnete úpravou složení stravy a zvýšením fyzické aktivity.“ A je jedno, jestli se vydáte směrem low-carb, low-fat, keto nebo paleo.

Pozor, kalorický deficit není všemocný, a i když vám s jeho výpočtem pomůže nutriční poradce, není schopen hlídat, co vše do něj v rámci celodenního příjmu zahrnete.

Zdroj: Youtube

Zjednodušeně řečeno, jestli ho vyplníte koblihami nebo nutričně vyváženým jídlem. I když se totiž nemusíte vzdávat všech svých oblíbených potravin, nelze při snaze o zdravější životní styl vyplnit denní příjem jen sladkostmi, které nemají výživovou hodnotu. Ideální je tak zařadit menší porce a mít dostatečně pestrý a vyvážený jídelníček (sacharidy, tuky, bílkoviny).

Bez hladovění kila dolů nepůjdou

Málo energie, podrážděnost a špatná nálada – hladovění není nezbytnou součástí hubnutí ani nepodporuje spalování tuků. „Při dlouhodobém hladovění dochází k úbytku svalové hmoty, která je pro tělo snadněji rozložitelná než tuková tkáň, přičemž úbytek svalové hmoty může mít za následek zpomalení metabolismu,“ tvrdí Tereza Horová, trenérka fitness sítě Form Factory. Nedostatečný příjem kalorií má negativní dopad rovněž na psychiku, kdy jsme unavení, naštvaní a mnohem více náchylní k nekontrolovatelným nájezdům na lednici. A když se pak dostaví konec „hladové“ diety, přichází nežádoucí rychlý návrat původních kil, tzv. jojo efekt.

Jak si tedy správně nastavit snížení kalorií, abychom neměli pocity hladu? Podle Bartolomějové by se člověk neměl soustředit pouze na čísla, ale měl by věnovat pozornost především kvalitě a množství jídla, které zkonzumuje, a učit se vnímat a respektovat potřeby svého těla: „Za zmínku stojí také to, že jak tělo zpracovává kalorie, ovlivňuje nejen metabolismus a výběr potravin, ale také střevní mikrobiom. Bakterie, které ve střevě žijí, mohou ovlivňovat, kolik kalorií tělo z potravy vstřebá.“ Udržet si mikrobiom ve zdravé formě vám pomohou přírodní probiotika a prebiotika.

Když držím dietu, nemusím sportovat

Jedním z negativních efektů držení striktní diety je únava. Není tedy divu, že řada lidí hledá výmluvu, proč se na sport během diety vykašlat. Vždyť to přece není potřeba, když už jste omezili svůj denní příjem kalorií. Nebo je to jinak? Ve skutečnosti fyzická aktivita zvyšuje denní výdej energie, a tím podporuje účinnost hubnutí. To potvrzuje i trenérka Horová a vysvětluje, proč někteří od cvičení během diety upouštějí: „Pokud nemáte příjem nastavený správně, bude vám na dietě špatně, budete unavení, zimomřiví a nebudete mít chuť ani sílu cokoliv dělat, natož cvičit. V takovém případě je potřeba se nad dietou zamyslet a nastavit si jídelníček tak, abyste netrpěli hlady. Uvidíte, že pohyb vás opět začne bavit, protože na něj budete mít dost síly.“

Zařazením fyzické aktivity dosáhnete jednak snadněji kalorického deficitu a nebudete se muset tolik omezovat v jídle, navíc, pokud zařadíte silový trénink, zvýší se vám metabolismus až na dalších 48 hodin po cvičení, což dokládají studie.

Nejprve detox, pak dieta

Aby bylo hubnutí úspěšné, nemusíte podstupovat žádnou z detoxikačních kúr a očistit nejprve střeva pomocí bylinkových preparátů, jak se nás někdy snaží výrobci přesvědčit. Stačí vám vlastní zdravá játra a ledviny. „Detoxikace v našem těle probíhá neustále, a to za pomoci jater a ledvin. Nápomocné jsou i plíce, pokožka či lymfatický systém. Z toho důvodu bychom měli o tyto orgány pečovat a vyvarovat se nadměrného pití alkoholu a špatné životosprávy v podobě vysoké konzumace průmyslově zpracovaných potravin a dalších nezdravostí,“ říká Monika Bartolomějová.

Pokud si pořídíte drahé detoxikační čaje nebo „zázračné“ koktejly, pravděpodobně tím tělu neuškodíte, ale jde to i bez nich a ještě ušetříte. Základem pro zdravé a funkční tělo je správné stravování, pravidelný pohyb, omezení alkoholu a vyvarování se kouření.

Bio potraviny jsou zárukou úspěchu

Bio potraviny nejsou dietnější potraviny, to ani náhodou. Bio zemědělství je šetrné k životnímu prostředí i zvířatům. Při pěstování, chovu a přípravě bio potravin je zakázáno použití naprosté většiny chemických látek, které jsou běžně používány v konvenčním zemědělství a potravinářském průmyslu. Z tohoto hlediska jsou bio potraviny skutečně dobrou volbou. Pokud se však budeme bavit o těchto potravinách v souvislosti s hubnutím, nebudete díky jejich konzumaci štíhlejší.

I když některé studie naznačují, že konzumace bio potravin může být spojena s nižší pravděpodobností obezity (o cca 11 procent), dietní chování a vzorce je obtížné měřit a kvantifikovat. Z toho důvodu vyžaduje dopad konzumace bio potravin na riziko obezity další zkoumání prostřednictvím dlouhodobých kontrolovaných studií. Bartolomějová k tomu na závěr dodává, že ani zdánlivě zdravá jídla nemůžete konzumovat v neomezeném množství: „Zdravá či, chcete-li, bio strava neznamená, že budete hubnout. Hubnutí je postaveno na kalorickém deficitu, ideálně v kombinaci s pravidelným pohybem.“

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7322666/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8871748/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9402941/