Dříve, než se dáme do výčtu příčin ukládání tuku, je důležité si říct, že tělesný tuk hraje v našem organismu nezastupitelnou úlohu a je pro nás důležitý. Tuk je největší zásobárnou energie a hlavně mechanickou i tepelnou ochranou orgánů. Mimo to je ho zapotřebí ke správné funkci a tvorbě hormonů. Naprosto nezbytný je pro život tzv. esenciální tuk, který je součástí membrán buněk, mozku, kostní dřeně a dalších orgánů. Hraje důležitou roli také v plodnosti žen, proto mají ženy obecně vyšší procento tělesného tuku než muži. Esenciální tuk u mužů tvoří přibližně 3 procenta tělesné hmotnosti, zatímco u žen 12 procent. Liší se i oblasti, kde se tuk ukládá. Zatímco ženám se tuk ukládá více do hýžďové oblasti, mužům se tuk ukládá ve vyšší míře v oblasti břicha.

Zdroj: Youtube

Když budete mít málo tuku, nezbyde vám energie na cvičení

V důsledku nízkého procenta tuku jsou ohroženy téměř všechny tělesné funkce – kardiovaskulární, endokrinní, rozmnožovací, kosterní, zažívací, ledvinové i centrální nervové funkce. Extrémně nízké procento tělesného tuku má tak za následek zimomřivost, menstruační problémy u žen, zvyšuje se riziko zlomenin a osteoporózy a hrozí celá řada dalších zdravotních rizik. Matěj Ptáček, trenér fitness sítě Form Factory, k tomu dodává, že radikální snížení tělesného tuku vede ke ztrátě energie, tedy i k poklesu výkonnosti, ať už ve sportu, nebo v běžném životě. „Důležité je však zmínit také to, že průměrné procento tělesného tuku bývá u sportovců nižší, protože mají větší podíl svalové hmoty,“ vysvětluje Ptáček. 

Ideální procento tuku neexistuje, každý má jiné potřeby

Stejně jako neexistuje ideální univerzální váha, neexistuje ideální procento tuku. Jeho množství i zastoupení se liší podle pohlaví, věku a na základě celé řady příčin, o kterých si řekneme níže. Pokud bychom se však bavili obecně, tak průměrné procento tuku u dospělých osob se pohybuje u mužů kolem 15 až 18 procent a u žen okolo 22 až 25 procent, přičemž s věkem podíl tuku přirozeně stoupá, což je vědecky dokázané.

Za přebytečný tuk může hlavně špatná strava

Za to může hned několik důvodů. Tím nejčastějším bývají špatné stravovací návyky. Konzumace vysoce zpracovaných potravin a nápojů s velkým množstvím cukru vede k tloustnutí a může být i příčinou přibírání na určitých místech. Pokud máte nadměrnou zálibu v sacharidových jídlech, hrozí vám ukládání tuku na stehnech a bocích. Konzumace sladkých, ale i silně solených jídel pro změnu způsobuje faldíky na kolenou, a to v důsledku vzniku nadměrného množství tekutiny. Pozor si dejte i na nadměrné množství trans tuků, které se nacházejí ve smažených jídlech, i průmyslově zpracovaných potravinách. Způsobují ukládání tukových zásob v oblasti břicha. Světová zdravotnická organizace doporučuje obsah trans mastných kyselin v jídelníčku držet pod jedním procentem z celkového příjmu. Na druhou stranu řada odborníků tvrdí, že žádná potravina na světe neovlivní, kam se daný tuk uloží. Podstata je především v genetice a hormonech.

Pivo dělá tlustá těla aneb pozor na břišní tuk z alkoholu

Alkohol má nejen negativní vliv na hubnutí a je jedním z hlavních příčin vzniku obezity, ale ve velkém množství způsobuje také záněty, onemocnění jater a další potíže. Kromě toho nadměrné množství kalorií přijatých z alkoholu se částečně ukládá jako břišní tuk, avšak není to podmínkou. Jde o celkovou energetickou bilanci. Pokud však nechcete riskovat „pivní břicho“, snažte se pití alkoholu omezit či jej úplně vynechte. Ukládání tuků může být způsobeno i tím, že přijímáte malé množství bílkovin ve stravě. Bílkoviny jsou důležitou stavební jednotkou při budování svalů, přispívají k menšímu pocitu hladu, větší sytosti a zrychlují metabolismus. Navíc, pokud máte v jídelníčku dostatečné množství bílkovin (cca 2 g/1 kg tělesné hmotnosti denně), budete méně náchylní k ukládání břišního tuku. 

Za tuk můžou hormony i menopauza

Pokud máte onemocnění štítné žlázy, vlivem hormonu se tuky mohou začít více ukládat na bocích. U menopauzy, kdy dochází k poklesu hladiny estrogenu, dochází pro změnu zase k ukládání tuku do oblasti břicha. Některé ženy v přechodu přiberou více, jiné méně. Ovlivňuje to genetika, ale i věk, ve kterém menopauza začne. Podle jedné švédské studie je ukládání tuků na určitých místech ovlivněno primárně genetickými faktory. Zajímavé však je, že geny tímto způsobem působí převážně u žen. U mužů je vliv genů na ukládání tuků v určitých partiích podstatně nižší.

Málo spánku, nadmíra stresu a tuk nechce pryč

Souvislost mezi nedostatkem spánku a nabíráním tuku potvrdilo mnoho studií a odborníků, přičemž ukládání tuků ovlivňují i různé poruchy spánku jako například spánková apnoe. Častou příčinou přibírání na váze, v tomto případě především ukládání tuku na břiše, je rovněž stres, a to v důsledku stresového hormonu kortizolu. „Nadbytek kortizolu přispívá k ukládání tuku v oblasti břicha. Navíc mnozí mají tendenci se ve stresu přejídat, což je dalším krokem k přibírání,“ varuje trenér Ptáček. 

Střevní mikroflóra ovlivňuje, jak budeme hubnout tuk

Ve střevech žijí stovky druhů bakterií, přičemž zdravý mikrobiom je zásadní pro zdraví i zdravou hmotnost. V případě, že je mikroflóra v nerovnováze, má to nejen negativní vliv na ukládání břišního tuku, ale hraje to roli i při rozvoji obezity, zánětlivých, nádorových, metabolických, psychických, alergických, autoimunitních i kardiovaskulárních onemocnění. Z toho důvodu je velice důležité o mikrobiom pečovat. Jezte kvalitní potraviny včetně těch fermentovaných a dostatek zeleniny s vlákninou. Vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám a nadbytku cukrů. 

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11706283/

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190121103400.htm

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17885722/