Zařazujte půsty

Podle lékaře patří mezi zaručené spalovače tuků na břiše především zavedení pravidelných půstů. Ať už se jedná o v poslední době oblíbený přerušovaný půst, který trvá 12–16 hodin a započítává se do něj doba spánku, přes půst, který trvá 17–72 hodin. Po více než dvanáctihodinovém hladovění se mnohonásobně zvyšuje takzvaná autofagie, což je buněčné čištění. „Pokud neustále pálíme cukr k vytvoření energie, neobejde se to bez tvorby odpadu. Mají-li být buňky zdravé a rychle nestárnout, potřebují čas, aby se v klidu vyčistily. Právě hladovění jim v tom může pomoci,“ vysvětluje odborník. Výzkumy prý rovněž prokazují, že 24hodinový půst může omladit střevní kmenové buňky. Lékař rovněž doporučuje několikrát do roka zařadit Fat Burner Fast režim, kdy jste bez jídla 36 hodin, po kterých následuje 12hodinové okno pro jedení, a Dopamin Reset Fast, 48hodinový půst určený k revitalizaci dopaminového systému. Všechny tyto půsty jsou prý zdraví prospěšné a zvyšují odbourávání břišního tuku.

Zdroj: Youtube

Bez spánku to nepůjde

Profesor zdůrazňuje zásadní roli spánku při udržování zdraví a regulaci hmotnosti. Poznamenává, že nedostatečný spánek, definovaný jako šest hodin a méně, může vést k 18% snížení hladiny leptinu (buněčný protein, který dává informaci mozku, kolik energie máme a kolik je případně potřeba doplnit) a 28% zvýšení hladiny ghrelinu (hormon odpovědný za pocit hladu), což vede k nárůstu pocitu hladu a nekontrolovatelných chutí. Nedostatek spánku nejen mění naše preference jídla směrem k nezdravým možnostem, ale také aktivuje mozková centra odměny v reakci na taková jídla. Když jsme nevyspalí, snadněji sáhneme po tučných polotovarech či sladkém pečivu. Kromě toho se zvyšují hladiny endokanabinoidů o více než 20 % (endokanabinoidní systém je buněčná signalizační síť), což ještě dále stimuluje naši chuť k jídlu. Alarmující je, že při dietě s nedostatečným spánkem pochází 60 % úbytku hmotnosti ze svalové hmoty spíše než z tuku.

Omezte stres

Dlouhodobý stres funguje jako tichý zabiják, může totiž urychlit infarkty. Stresem vyvolané uvolňování kortizolu nejen spouští zánět v těle, ale vyšší úroveň stresu má taky výrazný dopad na hromadění břišního tuku. Jak to spolu souvisí? Při vystavení stresu tělo uvolňuje stresový hormon kortizol z nadledvinek a výzkumy ukazují, že právě vysoké hladiny kortizolu stimulují chuť k jídlu a vedou k ukládání břišního tuku, kterého je pak velmi obtížné se zbavit.

Cvičte s mírnější zátěží

Giles Yeo zdůrazňuje, že právě podíl naší svalové hmoty, nikoli naše celková hmotnost určuje zdraví jedince a průběh stárnutí. Pokud chceme zůstat dlouho fit, mít dobrou kondičku a omezit ukládání tuku na břiše, je důležité provádět nejen kardio, ale především odporový trénink, který je zásadní pro udržení svalové hmoty a zdraví po 60. roce věku. Yeo doporučuje věnovat se mírnému silovému tréninku a zvedání závaží tak dlouho, jak je to možné, ideálně cvičit každý den, a k pravidelnému cvičení konzumovat doplňky stravy, jako je ginkgo biloba, která zvyšuje průtok krve do mozku

Prokrvujte tělo studenou vodou

Sprchování studenou vodou výrazně stimuluje produkci takzvaného hnědého tuku. Hnědý tuk je opakem bílého tuku a je zodpovědný za spalování energie. Buňky hnědého tuku spalují glukózu (cukry a bílý tuk) a produkují co nejvíce tepelné energie. Vyšší množství hnědého tuku v těle vám zrychlí metabolismus, takže se proces hubnutí zefektivní. Ponoření do studené vody také zvyšuje syntézu bílkovin, podporuje termogenezi a úbytek tuku, zvláště když se otužujete pravidelně 3–6 minut denně, ideálně ráno po probuzení.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3895006/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5373497/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5940005/

Profesor Giles Yeo - https://www.wolfson.cam.ac.uk/people/giles-yeo