Dieta při zvracení a průjmu, obecně označovaná jako dieta BRAT, je navržena tak, aby minimalizovala podráždění trávicího traktu a poskytovala tělu lehké, snadno stravitelné potraviny, které pomáhají zmírnit nepříjemné příznaky. Jejím základem jsou:
Banány: snadno stravitelné a obsahují draslík, který může být užitečný při udržování elektrolytové rovnováhy v těle.
Rýže: Vařená bílá rýže je lehká a nenáročná na trávení, navíc zahušťuje stolici. V prvních dnech proto začněte nemastným, mírně osoleným odvarem z rýže nebo mrkve, rýžovou nebo obilnou polévkou, případně rýžovou kaší bez mléka. Dále můžete zařadit mixovanou dušenou nebo vařenou mrkev.
Jablka: Loupaná a strouhaná nebo vařená jablíčka jsou bohatá na pektin, který pomůže zahušťovat stolici a snižovat průjem. Zařadit můžete i kupované jablečné pyré (přesnídávku).
Tousty: Bílé tousty mohou poskytnout lehké a snadno stravitelné uhlohydráty, které dodají energii a neobsahují tuk, který by podráždil střeva.
Co pít při zvracení?
Důležité je dostat do sebe hodně tekutin (i když se vám zvedá žaludek), abyste zabránili nežádoucí dehydrataci. Mezi vhodné nápoje patří voda, bylinkové čaje, vývary a elektrolytové nápoje. Úplným tabu by měly být potraviny, které dráždí trávicí systém, jako jsou mastné polévky, smažená a tučná jídla, kořeněné potraviny, mléčné výrobky, alkohol a kofein. Babské rady při zvracení doporučují v případě zvracení sáhnout po heřmánku, mátě, meduňce i zázvoru. Nejlepší je uvařit si z těchto bylinek čaj a popíjet až tři šálky denně po doušcích.
Jak dlouho držet dietu po zvracení
V průběhu průjmu i po jeho odeznění se ještě na nějakou dobu vyhněte ostrému koření, nadýmavým, přesoleným, smaženým a tučným pokrmům, stejně jako potravinám s vysokým obsahem vlákniny. Pokračujte postupně v přechodu k běžné stravě přidáním vařeného kuřecího nebo libového hovězího masa, vařené a dušené zeleniny. Po zlepšení stavu zařaďte zakysané mléčné výrobky (pokud je tolerujete), které pomohou obnovit průjmem narušenou střevní mikroflóru. Vhodný je například nízkotučný bílý jogurt, kefír, zákys nebo podmáslí. Začněte po lžičkách. Ještě týden po odeznění příznaků byste se měli obejít bez kávy a alkoholu.
Dieta při zvracení dítěte
V prvních dnech se doporučuje stejná dieta jako u dospělých, tedy vařená rýže a mrkev, banány. Později zkuste přidat řídkou bramborovou kaši bez mléka (nebo další kaše), domácí kuřecí vývar, starší rohlík nebo dětské piškoty. Pokud vám zvrací dítě, je nejlepší podávat mu po lžičkách vlažný, slabý černý čaj. Osladit ho dítěti můžete v ideálním případě glukopurem (hroznový cukr), a pokud ho nemáte – pak alespoň cukrem nebo medem. Vhodné jsou i minerálky bez příchutě,
naopak úplně nevhodné jsou limonády s vysokým obsahem cukru, které by průjem ještě podpořily. Vynechejte i neředěné ovocné džusy. Nápoje by se neměly podávat ani příliš horké, ani příliš ledové. Hlavně zpočátku je třeba pít častěji, ale jen po lžičkách nebo malých doušcích. U malých dětí, starších osob a v těžších případech také u dospělých se pro dostatečný přísun minerálních látek podává rehydratační roztok. Koupíte ho v lékárně.
Kokakola při zvracení
Když zvracíme a máme průjem, náš žaludek je jako na vodě. Když jsme byli malí, dávaly nám maminky po lžičkách ucucávat vychlazenou kolu nebo kolové nápoje, které rozbouřené zažívání dokázaly utišit. Tahle metoda má něco do sebe. V dobách svého vzniku se kokakola používala jako likér na žaludeční potíže. Kola se sice podle lékařů nehodí k rehydrataci, tedy k náhradě tekutin, může ale fungovat jako náhrada ztracených kalorií. Především děti tato „léčba“ velmi potěší, protože normálně se ke kokakole nedostanou. Pokud je nápoj navíc hodně vychlazený, působí v žaludku a střevech jako „studený obklad“. V neposlední řadě v sobě ukrývá kofein, který podporuje činnost ledvin, což může být jedna ze souvislostí, neboť tělo tak rychleji filtruje škodlivé látky a ledviny také pak produkují větší množství moči.
Dieta pro kočky a psi při zvracení
Jestliže vám zvrací domácí miláček, například kvůli otravě ze zkaženého jídla, je důležité poskytnout mu vhodnou stravu, která zklidní žaludek a udrží zvíře hydratované. Tady je několik tipů na psí a kočičí dietu při zvracení:
Přidejte vařenou rýži: Rýže je lehká na trávení a může zklidnit podrážděný žaludek. Vařená rýže by měla být bez koření nebo soli.
Vařené nebo grilované kuřecí a krůtí maso: Dodá bílkoviny bez tuku.
Mléčné výrobky: Někteří psi mohou snášet jogurty nebo tvaroh, které obsahují živé kultury prospěšné pro trávicí systém.
Vařená zelenina: Vařená zelenina, jako je mrkev nebo dýně, může poskytnout vlákninu a další živiny, které pomohou zklidnit žaludek.
Malé a časté porce: Místo jedné velké porce najednou podávejte zvířeti menší porce jídla a postupně zvyšujte množství, až na tom bude pes nebo kočka lépe.
Je důležité zajistit, aby měl domácí mazlíček stále přístup k čerstvé vodě, a pokud se jeho stav nezlepší, nebo se zhorší, měli byste zajet k veterináři. V některých případech může být zvracení příznakem vážnějšího zdravotního problému, který vyžaduje lékařskou péči.
Zdroje: