Se stárnutím se nám tuk z těla přesouvá právě do oblasti břicha, a zvláště to platí u žen po menopauze. Pokud je vám nad 50 let, nejspíš vám špíčky na břiše ztěžují zapínání zipu na džínách - a nejste v tom samy. Břišní tuk ale představuje závažnější problém. Podle studií přináší i velká zdravotní rizika, o kterých se dočtete níže v článku. Kolik tuku si naše tělo uloží, pak závisí na mnoha faktorech. Mezi ně patří množství přijatých a spálených kalorií za den, genetika, stáří i pohybová aktivita.

Zdroj: Youtube

Jak vypadá břišní tuk?

Břišní tuk se dělí na podkožní a viscerální. Ten leží hluboko v břišní dutině a obklopuje naše vnitřní orgány. Abnormálně vysoké ukládání viscerální tukové tkáně je známé jako viscerální obezita. Tuk kolem orgánů je zákeřný, protože vede k vyšší pravděpodobnosti onemocnění vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu, srdečním onemocnění,  demencí a některými druhy rakoviny, včetně  rakoviny prsu  a tlustého střeva.

Bez ohledu na celkovou hmotnost člověka, velké množství břišního tuku zvyšuje riziko:

  • Vysokého krevního tlaku

  • Nezdravého množství tuku v krvi

  • Srdečního onemocnění.

  • Vysoké hladiny cukru v krvi a cukrovky

  • Určitých druhů rakoviny

  • Mrtvice

  • Ztučnění jater

Co způsobuje viscerální tuk?

Množství viscerálního tuku ovlivňuje genetika, stejně jako určuje tvar našeho těla a to, jakým způsobem tělo tuk ukládá. Klíčovou roli hraje ale samozřejmě i strava a cvičení. Pokud jíme mnoho tučných a sladkých jídel, k tomu máme sedavé zaměstnání a neaktivní životní styl, pak si o viscelární tuk přímo koledujeme.

Důležitým faktorem je však i stres. Ten aktivuje v těle hormon zvaný kortizol. Hodně kortizolu aktivuje reakci vašeho těla známou jako „bojuj nebo uteč“, což vede k ukládání většího množství viscelárního tuku.

Jaké potraviny způsobují břišní tuk?

V první řadě je třeba zaměřit se na transmastné kyseliny, rafinované cukry, potraviny s vysokým množstvím sodíku a průmyslově zpracované potraviny. Ty omezte na minimum. Najdete je v pečivu, zpracovaných potravinách, smažených jídlech a některých mléčných výrobcích. Měli byste také omezit sodík, cukrovinky a další potraviny s vysokým obsahem fruktózy.

Jak zhubnout břišní tuk

Pokud chcete zatočit s pneumatikou kolem pasu, musíte zhubnout celkově. „Jednou z největších mylných představ je, že se můžete zaměřit na jednu konkrétní oblast těla, kde chcete zhubnout,“ říká Leanna Ross, PhD, odborná asistentka medicíny na lékařské fakultě Duke University. Tak to bohužel nefunguje. Způsob, jak shodit břicho, spočívá v celkovém kalorickém deficitu. Je tedy potřeba spálit více kalorií, než kolik jich přijmete, a to ideálně každý den. Jak toho docílit?


Jezte zdravou stravu. Zaměřte se na potraviny rostlinného původu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Mějte přes den dostatečný zdroj kvalitních bílkovin, jako jsou ryby, drůbeží maso a mléčné výrobky, skvělý je třeba tvaroh či olomoucké syrečky a cottage sýr. Omezte konzumaci uzenin a masných polotovarů, stejně jako vysokotučných mléčných výrobků, jako je plísňový sýr a máslo. Přednost dejte zdravým tukům, které se nacházejí v rybách, ořechách a některých rostlinných olejích.

Nepřejídejte se. I když se stravujete zdravě, pozor na kalorie. Například avokádo, losos či kvalitní ořechové máslo sice obsahuje zdravé tuky, ale pořád jde o vysoce kalorická jídla - a ta se nám během dne nasčítají. Snažte se mít pod kontrolou velikost porcí, v restauraci klidně sdílejte oběd s kolegou nebo snězte jen půlku a zbytek si nechte zabalit domů. Případně si vařte do krabiček. Nedojídejte zbytky po dětech a partnerovi a myslete na to, že váš talíř by měl kromě přílohy a masa obsahovat především dostatek zeleniny.

Nahraďte slazené nápoje. Nepijte už žádné džusy, limonády, ani energetické nápoje či slazenou kávu a čaj. Jde o prázdné kalorie. Místo toho pijte vodu, minerálky nebo jiné nápoje bez cukru.

Buďte aktivní. Ideální je mít denně mírnou aerobní aktivitu, jako je rychlá chůze nebo třeba plavání po dobu alespoň 150 minut týdně nebo intenzivní aerobní aktivitu, jako je běhání, po dobu alespoň 75 minut týdně. Posilování byste měli zařadit alespoň dvakrát týdně. Svaly jsou důležité, protože díky nim tělo spaluje více tuku.

Zdroj: VLM

Omezte příjem alkoholu. V alkoholu je obrovské množství prázdných kalorií, hlavně v koktejlech a tvrdém alkoholu. To samozřejmě může zvýšit množství viscerálního tuku, které vaše tělo ukládá. Když už jdete na skleničku, dejte si vinný střik.

Mějte na paměti, že ztráta břišního tuku vyžaduje úsilí a trpělivost. Chcete-li ztratit přebytečný tuk a zabránit jeho návratu, zaměřte se spíše na pomalé a stabilní hubnutí, než na diety slibující rychlý efekt.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3473928/

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/belly-fat/art-20045809

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24147-visceral-fat