AIP je speciální eliminační dieta, která se celým názvem jmenuje Autoimunitní protokol. Ve světě nejde o žádnou novinku, zastánci této diety tvrdí, že jim tento způsob stravování pomohl od alergií, kožních problémů nebo různých zánětů v těle, kterých se nemohli celé roky zbavit. Hlavním cílem AIP je eliminovat nebo zcela vyléčit autoimunitní onemocnění, kterých aktuálně známe víc než stovku. Patří mezi ně například cukrovka 1. typu, celiakie, Crohnova choroba, revmatoidní artritida nebo lupénka.

Na vzniku autoimunity se podílejí 3 faktory: genetika, životní styl a environmentální spouštěče (vystavování toxinům či škodlivým chemikáliím). Nutno ale podotknout, že jde o velmi striktní způsob stravování, který vyžaduje důslednost a trpělivost – výsledky se objeví nejdříve za 4 týdny přísného stravovacího režimu.

Syndrom propustnosti střev zanáší tělo toxickým odpadem

Všichni už víme, že stav našich střev výrazně ovlivňuje náš imunitní systém a tedy i riziko vzniku autoimunitních chorob.

Zdroj: Youtube

Například syndrom zvýšené propustnosti střeva (anglicky Leaky Gut Syndrom) se považuje za hlavní důvod potravinových alergií a autoimunitních onemocnění. Do organismu se skrze poškozenou střevní stěnu dostávají toxiny, bakterie, odpadní látky a částečně natrávené složky potravy. To vyvolává nadměrnou stimulaci imunitního systému, který se snaží tyto „vetřelce“ zpacifikovat, a zvyšuje míru zánětu v těle, čímž podporuje vznik autoimunity. Kromě nevhodného životního stylu a stravy ke vzniku tohoto skrytého chronického onemocnění přispívají také léky, alkohol, stres a některé druhy infekcí.

Petr Havlíček na AIP dietu nedá dopustit. „Je to ale brutus!“ přiznává

O svoji zkušenost s autoimunitním protokolem se ve videu v pořadu Rozum v troubě na YouTube podělil i známý nutriční specialista Petr Havlíček. Dieta ho prý zaujala a rozhodl se ji na vlastní pěst vyzkoušet, protože sám trpí přes dvacet let autoimunitním onemocněním. „Moje zkušenost je taková, že po několika týdnech eliminační diety začaly moje příznaky skutečně ustupovat, až se po určité době dostaly do remise. I proto tuhle dietu čas od času znovu zařazuji,“ říká Petr Havlíček ve videu zde. Na rovinu ale přiznává, že jde o brutální způsob stravování, který vyžaduje velké omezování.

AIP vyléčila lékařku z ekzémů

Další světově známou odbornicí, která propaguje AIP, je americká lékařka Lucy Mailing, zabývající se střevním mikrobiomem, která dlouhé roky trpěla ekzémem. Lékaři jí prý podávali stále silnější dávky kortikoidů, což ale její stav nelepšilo. „V roce 2013 mě sestra přemluvila, abych zkusila dietu paleo typu. Můj ekzém se poprvé dramaticky zlepšil, nicméně stále přetrvával. Teprve, když jsem objevila Autoimunitní protokol, mohla jsem poprvé v životě zažít, co to znamená mít zcela čistou pleť,“ popisuje na svých stránkách Lucy Mailing, PhD. Uznávaná odbornice na střeva a stravu říká, že složení střevní mikroflóry a zdraví střevní bariéry může ovlivnit řada věcí. Patří mezi ně stres, léky, antibiotika, environmentální toxiny i nekvalitní spánek. Strava samozřejmě také hraje velkou roli, protože naše střeva neustále vystavujeme různým sloučeninám v potravinách.

„Pokud dokážeme identifikovat potraviny, které přispívají ke střevní dysbióze, střevní propustnosti a abnormálním slizničním imunitním reakcím – a na určitou dobu je ze stravy odstraníme –, pak můžeme utišit zánět a obnovit integritu střevní bariéry,“ vysvětluje Lucy Mailing princip AIP.

Je to drsnější verze paleo diety, nemůžete jíst ani vejce, lilkovitou zeleninu, ořechy a semínka

Jídelníček je při autoimunitním protokolu založený především na kvalitním, nejlépe BIO mase, rybách, mořských plodech a zelenině, proto je nejblíže takzvané paleo stravě. „Vylučuje zpracované potravinářské produkty a potraviny zvyšující riziko vzniku zánětu. Konkrétních seznamů vhodných, nevhodných a zakázaných potravin najdete více, ale zpravidla se doporučuje jíst zeleninu (mimo lilkovité), maso a ryby. Zpravidla jsou povoleny sladké brambory a do jisté míry i ovoce, z tuků se povoluje avokádový, olivový a kokosový olej. Doporučované jsou fermentované produkty, bylinky, masové a kostní vývary, omezeně med,“ popisuje na svých webových stránkách známá výživová poradkyně PharmDr. Margit Slimáková.

Mezi zakázané potraviny patří všechny obiloviny, luštěniny, cukr a sladidla mimo medu, nefermentované mléčné produkty, vejce, oleje mimo výše dovolených, máslo, lilkovitá zelenina, káva a alkohol. Dieta klade důraz na konzumaci čerstvých, na živiny bohatých, vlákninových a fermentovaných potravin, které mohou pomoci podpořit hojení střev a orální toleranci k potravinám.

Střevo se při AIP uzdravuje po 4 týdnech

Tato nejpřísnější strava se má dodržovat asi 4 až 6 týdnů. To je doba, po jejímž uplynutí se má zahojit střevo, měl by se zlepšit celkově stav střevního mikrobiomu a vymizet zánět. Protože během těchto týdnů přijímáte jen omezenou stravu, doporučuje Petr Havlíček zařadit i některé potravinové doplňky, aby vám nechyběly důležité živiny. „Myslím si, že to ale patří do rukou výživových odborníků, na které je lepší se při jakékoliv eliminační dietě obrátit,“ říká nutriční specialista. Zakázané potraviny poté zařazujete do stravování jen velmi pozvolně. Mezi prvními je dobré zkusit vejce nebo ghí máslo a sledovat, co to s tělem udělá. Přínos diety tedy spočívá i v tom naučit se rozpoznat potraviny, které vašim střevům škodí vyvolávají zánět. Ty je pak logicky vhodné zcela vynechat. Testovat zdravotní prospěšnost cukru ale nemá podle příznivců AIP diety ani smysl, ten je vhodný vynechat napořád.

Vědci zatím AIP probádali málo

Co se týče vědeckých studií na téma AIP, těch je v současnosti jen minimum. Jedna z roku 2017 zkoumala pacienty s ulcerózní koltitidou, druhá s onemocněním štítné žlázy z roku 2023. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37772528/ Ačkoliv šlo o malé studie, výsledky z nich jsou velmi pozitivní. Je potřeba si ale uvědomit jednu důležitou věc – autoimunitní protokol není jenom o jídle. Zásadní je dodržovat celkově zdravý životní styl, hýbat se, dobře spát, eliminovat stres a umět relaxovat. Odměnou pak může být zdravé tělo, ve kterém se budete cítit dobře.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28858071/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37772528/

https://www.lucymailing.com/the-evidence-behind-the-autoimmune-protocol-diet-and-how-to-try-aip/

https://www.thepaleomom.com/start-here/the-autoimmune-protocol/

https://www.margit.cz/autoimunitni-protokol/