U porodu se nesmí jíst a pít

V dřívějších dobách se opravdu mohly rodičky setkat s tím, že nesměly jíst. Porod může trvat dlouhé hodiny od prvních kontrakcích a zejména v té počáteční fázi je v pořádku, když si maminka dá něco lehkého, aby měla dost sil. Třeba kousek ovoce nebo tyčinky. Úplně ideální asi nebude svíčková se sedmi.

Nicméně platí, že jíst a pít by měla rodící maminka s rozumem. „Pravdou je, že když děloha kontrahuje, rozšíří se a vytlačuje vše kolem sebe. Plný žaludek jde proto ven. Už se mi stalo, že když přišly kontrakce, oběd maminky mi doslova ‚přelétl přes záda’,“ popisuje svoji zkušenost Ivana Martínková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný. Dokud mají ženy chuť si něco dát, ve skutečnosti ještě nerodí. Protože jakmile přijde opravdový porod, většinou nemá žena na jídlo ani pomyšlení.

Vlastní zkušenost autorky textu: Rodila jsem celkem 13 hodin (což je ještě v pohodě), ale opravdu jsem neměla chuť na nic, byla jsem ráda, že vůbec nějak žiji a dýchám.

Zdroj: Youtube

Jednou císař, znovu císař

Toto pravidlo v současnosti již neplatí, i ženy po císařském řezu mohou své druhé miminko přivést na svět přirozenou cestou, pokud tomu nebrání žádný jiný zdravotní problém matky či dítěte. Po dvou či více císařských řezech už se ale vaginální porod nedoporučuje, protože by mohlo hrozit i riziko protržení dělohy.

Při bondingu se miminko ihned po porodu položí na chvilku na maminku

Takzvaný bonding (slovo je odvozeno od anglického „bond“, tedy pouto, připoutání) je velmi častým přáním rodiček. Miminko se hned po porodu přiloží na maminku přímo „kůže na kůži“, čímž se lépe naváže vzájemný kontakt, vzniká silné emocionální pouto a proces podporuje také lepší nastartování kojení. Lze jej provést i po císařském řezu. „Někteří lidé si ale mylně myslí, že stačí, když se miminko po porodu přiloží na kůži maminky na 2 minuty a bonding je hotový. Úspěšný bonding by však měl trvat alespoň 1,5 hodiny, ideálně okolo 2 hodin,“ vysvětluje porodní asistentka slánské porodnice Jitka Benešová.

Vlastní zkušenost: I když jsem výslovně uvedeno v papírech, že si přeji bonding, tak mi dítě (zdravé) hned po porodu odnesli na čtvrt hodiny kvůli „důležitým“ věcem, jako je vážení a měření. Nikdo se mě na nic neptal a moje přání nerespektovali.

U porodu se křičí a používají se metody z 50.let

Nalijme si čistého vína: Porod zkrátka bolí. Někdy se porod prezentuje jako zážitek, který je jen dobrý, ale jde opravdu o bolestivou záležitost. Každý ovšem vnímá bolest jinak a také se ženy jinak chovají.

Vlastní zkušenost: Křičela jsem a hodně. Nepatřila jsem mezi ty maminky v zenu, pro které byl nejkrásnějším zážitkem.

Nalehnutí na břicho rodičky a tlačení do něj loktem, aby dítě se vypudilo ven. Metoda je již od 50. let minulého století zakázána, jelikož může způsobit vážné zdravotní následky u dítěte i ženy, přesto je dodnes „postrachem“ budoucích maminek. „Občas slýchávám historky o tom, že stokilová porodní asistentka skočila mamince na břicho, ale dnes už by si snad nikdo netroufl něco takového udělat, protože by mohlo dojít k ruptuře dělohy. Někdy ovšem mamince pomůže, když jí položím dlaň na fundus dělohy (horní část dělohy), čímž jí ukážu, kam má zacílit tlačení – a ona pak do té ruky tlačí,“ vysvětluje Lucie Pecinová.

Vlastní zkušenost: Bohužel se toto v některých nemocnicích stále děje. Moje známe si hrůzným zážitkem prošla, kdy ji lékařka zalehla loktem a drsně vypouzela dítě ven.

Oxytocin je „nepřirozený“

Podání oxytocinu, který dokáže porod urychlit, bývá někdy mezi maminkami démonizováno. Ve skutečnosti je však oxytocin hormon, jenž se do těla běžně uvolňuje – vyplavuje se například i při orgasmu. Při porodu vyvolává kontrakce, proto se někdy uměle připravený oxytocin podává k vyvolání porodu či posílení kontrakcí u již probíhajícího porodu. „Když běží porod a v určité fázi se zastaví, samozřejmě máme spoustu nemedicínských postupů, jak ženě pomoci – aromaterapie, polohování, sprcha, balon… To vše se u nás dá realizovat. Jenže přes to všechno někdy nález opravdu neprogreduje a je vhodné, abychom v danou chvíli podali oxytocin, jelikož pracující děloha se jako každý orgán po čase unaví a musíme s časem a energií šetřit, mít sílu na později. Když dáme ve správnou chvíli oxytocin, je to prevence toho, že po porodu se děloha nestáhne, nevznikne tzv. děložní hypotonie, žena bude méně krvácet – ale hlavně porod úspěšně dokončíme. Jenže někdy žena přes to všechno řekne: ‚Ne, oxytocin v žádném případě.’ To jsou situace, kdy se neshodneme,“ popisuje MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.

Vlastní zkušenost: Vše probíhalo dobře, než jsem dorazila do nemocnice. Kde byl nepříjemný personál. Už na recepci se ptali, co tam chci. Asi rodím ne? Měla jsem kontrakce po minutě. Do toho člověk vyplňuje nesmyslně stohy papírů, dále pak otrávené sestřičky i lékařky a porod se mi stresem zastavil. Možná, než otázka podávání oxytocinu by bylo dobré pracovat na lidštějším přístupu- což se samozřejmě netýká všech nemocnic. Například ta ve Slaném je vyhlášená jako velmi dobrá, já měla smůlu, že jsem byla jinde.

Z porodnice už půjdu domů ve svém normálním oblečení

Maminky, které se těší, že kila nabraná během těhotenství zázračně zmizí během porodu, mohou být zklamané. „Často je to po porodu ještě horší. Spousta maminek je překvapená, že otečou v souvislosti s nástupem laktace, kdy se vyplavují bílkoviny z těla, navíc po ztrátě krve při porodu se tělo začne zavodňovat. Otoky tedy mohou být dokonce i větší než před porodem. Vždy jim říkám: Buďte v klidu, 9 měsíců tam, 9 měsíců zpátky. Pravdou ale je, že jsou i maminky, které přiberou třeba jen 10 kg a při odchodu z porodnice vypadají, jako by nerodily. Navíc jim kojení pomáhá hubnout. Je to zkrátka u každého jiné,“ připouští Lucie Pecinová.

Vlastní zkušenost: Během těhotenství jsem přibrala 14 kilo, 4 kila jsem nechala v porodnici. Pak to šlo dolů samo, probdělé noci s miminkem, žádný čas se najíst. Skončila jsem s podváhou, čímž se nechci vytahovat, ale péče o novorozeně je záhul a většina žen se opravdu vrátí na svoji původní váhu.

Zdroj: Redakce