Spinální cviky se provádějí vleže na zádech a zaměřují se na zlepšení pohyblivosti páteře a její regeneraci. „Protahujeme a uvolňujeme svalová vlákna podél páteře, čímž zvyšujeme její pohyblivost. Důležitá při praktikování spinálních cviků je pozice napřímení, kterou bychom měli udržovat po celou dobu cvičení,“ říká fyzioterapeut David Heneberg, který vás cvičením provede. Nezapomínejte se přitom soustředit na dech. Při správném používání dechu se zvyšuje účinnost cvičení. Tělo se při tomto druhu cvičení dostává do relaxace. Při pravidelném opakování tohoto druhu cvičení můžeme změnit naše chybně naučené pohybové vzorce, které nám mohou způsobovat vadné držení těla a tím i bolesti pohybového aparátu.


Zacvičte si doma


Spinální cviky lze praktikovat z pohodlí domova, nebo dokonce na zahradě, když nám počasí přeje. Pokud máme za sebou náročný den, navodí pocit uvolnění. Pokud však potřebujeme tělo rozhýbat a aktivovat, je dobré je zařadit po ránu. Výhodou tohoto cvičení pro páteř je právě poloha vleže. V této pozici je páteř zcela uvolněná, bez zatížení, a proto je cvičení rotací účinné. Při cvičení je potřeba všechny pohyby provádět pomalu a jemně v souladu s dechem. Spinální cviky mají na celé tělo mnohé blahodárné účinky, vitalizují a regenerují jej. Zlepšují motoriku a působí pozitivně na nervovou soustavu.


Cvičení ve videu je pro každého, kdo chce udělat něco pro zdravou páteř. Sestava několika spinálních cviků zlepší hybnost celé páteře, jemně se protahují a uvolňují svalová vlákna podél páteře a tím se zvyšuje její celková pohyblivost. Cviky provádějte velice pomalu a v souladu s dechem. Dech nás vede do přítomnosti a prohlubuje účinek cvičení a zvyšuje jeho léčivé působení. Jednotlivé pozice mezi sebou prokládáme tzv. rybí relaxací, což je pohyb, kdy dáme paže podél těla, předloktí zvedneme, vzepřeme se na loktech a prohneme se v hrudníku, k tomu pokrčíme nohy a roztáhneme prsty, aktivně zpevníme celé tělo a s výdechem necháme tělo klesnout a úplně jej povolíme. Nakonec celé sestavy se uvolníme na zádech, dlaně položíme na břicho a pozorujeme, jak se s nádechem břicho zvedá a při výdechu klesá.

Zdroj: Dayal