Játra mají v lidském těle zásadní roli pro udržení celkového zdraví a vitality. Podílejí se na detoxikaci organismu, regulaci metabolismu, syntéze žluči a mnoha dalších klíčových procesech. Zjednodušeně řečeno fungují jako filtr, který neustále čistí krev a odstraňuje toxiny, což je nezbytné pro optimální fungování všech ostatních orgánů.

Tvrdnutí jater versus ztukovatění jater

Když přijde řeč na onemocnění jater, nejčastěji se lidem pravděpodobně vybaví cirhóza. Zatímco v minulosti bývalo „tvrdnutí jater“ převážně mužskou doménou, v současnosti přibývá i u žen. Nejčastěji souvisí s nadměrnou konzumací alkoholu nebo je důsledkem virového zánětu jater. Cirhóza je život ohrožující onemocnění a má celou řadu komplikací. Cirhóza ale neznamená ztukovatění jater. U cirhózy se jaterní buňky postupně mění na vazivovou tkáň. U steatózy, jak se lékařsky nazývá ztukovatění jater, dochází k nadměrné akumulaci tuku v jaterních buňkách. Mnoho lidí si spojuje ztukovatělá játra nebo jiné jaterní potíže s nadměrnou konzumací alkoholu. Alkohol však nemusí být jediným viníkem. Steatózu mohou způsobit i jiná onemocnění, například diabetes 2. typu, špatná životospráva, nezdravý životní styl, obezita, nebo dokonce genetické predispozice.

V játrech je za normálních okolností přirozeně malé množství tuku. Problém nastává, když toto množství překročí hranici 5 % z celkového počtu buněk jater.

Proč vzniká steatóza jater?

Jak už jsme zmínili, ztukovatělá játra se mohou tvořit následkem nadměrného užívání alkoholu, ale vyskytují se i u lidí, kteří alkohol vůbec nepijí. Mezi další rizikové faktory patří zejména obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi, konzumace přílišného množství rafinovaného cukru ve stravě, genetické předpoklady, ale i stav střevního mikrobiomu.

Zdroj: Youtube

Jak poznat ztukovatění jater?

Tohle onemocnění patří mezi takzvané „tiché“ diagnózy, které nemusíte vůbec zpozorovat řadu let. To je právě největší riziko steatózy. Pokud se již příznaky objeví (většinou v pokročilejším stadiu), můžete pozorovat tyto nejčastější projevy:

  • bolest v pravé horní oblasti břicha
  • únavu a slabost
  • náhlý úbytek na váze a úbytek svalů
  • otok břicha či nohou
  • žloutnutí pokožky a očního bělma
  • zažívací potíže (nadýmání, problémy s vyprazdňováním)
  • změny barvy moči a stolice
  • kožní problémy (červené skvrny, rozšířené žíly)
  • nadměrné krvácení

Nejčastější onemocnění jater

Kromě ztučnění jater vlivem nahromaděných tukových částic hrozí vašim orgánům i další chronická onemocnění, jako je hepatitida, cirhóza a v neposlední řadě i rakovina jater. Příčiny těchto obtíží mohou být různé, včetně nezdravé stravy, nadměrného pití alkoholu, genetických faktorů a vlivu toxických látek. Játra jsou klíčovým orgánem pro detoxikaci a metabolismus, a když jejich funkce selhává, může jít pacientovi o život.

Klíčem k zachování zdraví jater je samozřejmě prevence. Základem je podle lékařů zdravá a vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo. Snížit riziko onemocnění jater může také omezení pití alkoholu a vyhýbání se přebytečnému příjmu cukru a nasycených tuků. Pravidelné cvičení, dostatek spánku a omezení stresu jsou další klíčové faktory, které prospívají zdraví jater i celého těla. Podpořit správnou funkci jater je možné i s pomocí bylin a dalších rostlin.

Bylinky a přírodní medicína pro zdravá játra

Ostropestřec mariánský

Je známý také jako mariánský bodlák. Jde o bylinu s dlouhou historií používání v tradiční medicíně, zejména pro podporu zdraví jater a podporu látkové výměny obecně. Jeho účinky jsou spojeny s obsahem silného antioxidantu zvaného silymarin, který chrání buňky jater před poškozením způsobeným toxiny a volnými radikály. Silymarin může podpořit regeneraci poškozených jaterních buněk tím, že stimuluje jejich růst a obnovu. Rovněž posiluje stěny jaterních buněk, což zlepšuje jejich odolnost.

Kurkuma

Kurkuma, známá svými protizánětlivými vlastnostmi, obsahuje látku nazývanou kurkumin, jež má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Díky tomu pomáhá chránit játra před poškozením volnými radikály a záněty. Stimuluje regeneraci jaterních buněk a chrání je před poškozením. Kurkumin také podporuje tvorbu žluči, což je klíčové pro trávení tuků a vylučování toxických látek z těla. Kurkuma navíc pomáhá snižovat hladiny tuků v játrech a pomáhat při léčbě ztučnění jater.

Petržel

Typická česká bylinka ze zahrádky je více než jen okrasným „zeleným listem na talíři“, i ona má na zdraví jater pozitivní účinky. Obsahuje látky, které podporují produkci jaterních enzymů, což je důležité pro detoxikaci těla a vylučování škodlivin. Navíc má petržel diuretické účinky, díky čemuž pomáhá odstranit nadbytečnou vodu z těla, a tím snižuje zátěž jater.

Reishi

Houba reishi alias lesklokorka je známá svými adaptogenními vlastnostmi, které pomáhají tělu lépe reagovat na stres. Kromě toho obsahuje látky, jež podporují detoxikaci jater a mohou chránit tento orgán před poškozením.

Šťáva z citronu

Pití šťávy z citronu ve vlažné vodě po ránu může pomoci stimulovat produkci žluči, což je klíčové pro správné trávení a odstraňování toxických látek z těla. Tímto způsobem citronová šťáva podporuje detoxikaci jater a přispívá k celkovému zdraví tohoto důležitého orgánu. Navíc obsahuje vitamin C, který má antioxidační vlastnosti a pomáhá játra chránit před poškozením způsobeným volnými radikály.

Podle bylinkářky Jarmily Podhorné jsou pro zdraví jater vhodná také gemmoterapeutika z klíčků žita a rozmarýny.

Nepodceňujte prohlídky u lékaře

Jak mít jistotu, že vaše játra netrpí tichým a nenápadným onemocněním v podobě steatózy jater? Odhalit ji někdy může jen krevní test nebo ultrazvuk. Proto je důležité absolvovat pravidelné preventivní prohlídky, v rámci kterých všeobecný lékař prozkoumá i stav vašich jater.

Zdroje:

https://www.mdpi.com/1422-0067/25/3/1807

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8945462/

Mgr. Jarmila Podhorná, bylinkářka