Příroda to zařídila tak, že infekcemi močových cest trpí muži mnohem vzácněji – může za to anatomie, především kratší močová trubice u žen. Alespoň jeden zánět močového měchýře za život dostane 40 % žen a 11 % se s ním potýká každoročně.

Za zánět může bakterie E.coli

Suverénně nejčastějším viníkem zaníceného měchýře je bakterie Escherichia coli (známá pod zkratkou E. coli), která má na svědomí 77 % případů těchto infekcí. Podíl ostatních škodlivých patogenů způsobujících onemocnění je prakticky zanedbatelný. Neléčená nebo nesprávně léčená cystitida (zánět močového měchýře) může způsobit zánět ledvinové pánvičky až zánět ledvin, a přejít tak do chronického stavu. Za opakující infekci se přitom považuje výskyt dvakrát za půl roku nebo 3 akutní infekce za rok. V případě, že se u vás objeví níže popsané příznaky, určitě vyhledejte lékaře, který vám zkontroluje moč, vyšetří vás pohmatem na břiše a ledvinách a s největší pravděpodobností nasadí antibiotika. Zánět močového měchýře určitě není radno přecházet a podceňovat. Myslete na to, že potřebujete být hlavně v teple, odpočívat a pít dostatek tekutin.

Jak se projevuje zánět močových cest?

1. časté nutkání na močení a ztížené močení

2. řezání a pálení při močení

3. vystřelování bolesti do břicha a zad

4. horečka

Za pomoci těchto rad se jim však možná vyhnete:

Pijte hodně vody

Zdroj: Youtube

Ví o tom každý, ale dodržuje to málokdo. Pít je třeba předtím, než pocítíte žízeň. Nejlepší je orientovat se podle barvy moči, která má být světle žlutá. Nedostatečný příjem tekutin (barva moči je tmavě žlutá až oranžová) vede k dehydrataci organismu a negativně ovlivňuje také funkci ledvin. A právě ledviny a močový měchýř spolu úzce souvisí. Pijte raději častěji a v menších dávkách (1–2 dcl). Vhodná je čistá voda, nízko až středně mineralizované minerální vody, neslazené ovocné nebo bylinkové čaje. Snížený příjem tekutin zvyšuje riziko výskytu infekcí močových cest.

Dodržujte mikční režim

V močovém měchýři může i po vymočení zůstávat tzv. reziduální, tedy zbytková moč. Její zvýšené množství představuje další významný rizikový faktor pro vznik infekcí močových cest a přispívá ke zhoršení inkontinence. Týká se to především starších žen. Naopak mladším, sexuálně aktivním, se doporučuje vymočení po sexuálním styku, čímž se předchází ulpívání bakterií v oblasti genitálií. Nejrizikovější je především večerní sex, po kterém se žena neumyje a bakterie tak mají dostatek času kolonizovat močové cesty.

Myslete na hygienu dole

Je vám jasné, odkud většinou přichází potvůrka E. coli? Pokud tipujete, že z análního otvoru, máte pravdu. Taková sňůrka z tango kalhotek je pak ideálním „provázkem“, po kterém se z konečníku bakterie usilovně vyšplhá až ke genitáliím a dostane se dovnitř, kde nadělá pěknou paseku. Pokud jste na „močáky“ náchylná, nenoste tanga. Vybírejte raději bavlněné kalhotky, které jsou navíc prodyšné. A tisíckrát opakované – utírat se zepředu dozadu, ne naopak.

Odhoďte mokré plavky

Zdánlivě banální zvyk ponechat na sobě po koupání mokré plavky může způsobit velké problémy. Vlhko a syntetický materiál plavek jsou pro patologické bakterie ideálním prostředím, kde se rády množí. Když se přidá ještě chladivý efekt mokrých plavek v pánevní oblasti, lze to přirovnat k nachlazení. Jím oslabené tělo + správná bakterie = zánět močového měchýře jako vyšitý.

Nasaďte prevenci

Abyste zkontrolovali stav vašich ledvin, vyplatí se chodit na pravidelné preventivní prohlídky a také podporovat funkci močového měchýře tou správnou stravou, případně vitaminy a doplňky stravy. Vsaďte hlavně na brusinky a borůvky, v případě potřeby i na hormon estrogen. „Céčko“ pomáhá na imunitu a hlavně podporuje vylučování kyseliny močové, odpadní látky. Prospěšné je také užívání vhodných fytopreparátů (na přírodní bázi). Některá fytoterapeutika (léky rostlinného původu, například Canephron) mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Rovněž přispívají ke snížení přilnavosti bakterií. Jednoduše řečeno, škodlivé bakterie typu E. coli se z měchýře „odplaví“, když je jim znemožněno přichytit se na jeho stěny.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7025796/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10341809/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21203-bladder-inflammation-cystitis