Ledviny jsou klíčovými orgány v lidském těle a plní hned několik životně důležitých funkcí. Jejich hlavním úkolem je filtrovat krev a odstraňovat z ní odpadní látky, škodlivé toxiny. Ledviny hrají také klíčovou roli v regulaci krevního tlaku. Produkují hormon renin, který redukuje množství solí a vody v těle, což ovlivňuje krevní tlak. Pomáhají s udržováním správné rovnováhy elektrolytů, jako jsou sodík, draslík a vápník v těle. Tato rovnováha je důležitá pro správné fungování svalů i nervů. V neposlední řadě podporují tvorbu červených krvinek (krvinky jsou nezbytné pro přenos kyslíku do tkání a orgánů) a pomáhají udržovat správnou rovnováhu kyselosti a zásaditosti v těle, což je prevencí vzniku zánětů.

Poruchy ledvin tak mohou mít vážné důsledky pro naše zdraví a mohou vést až ke stavům ohrožujícím život, jako je akutní nebo chronické selhání ledvin a nutnost dialýzy. Proto bychom se o ně měli pečlivě starat a dbát na to, aby byly naše ledviny v dobré kondici.

Proč mě bolí spodní část zad?

Varovným signálem, že je s našimi ledvinami něco v nepořádku, může být i obyčejná bolest zad. Zánět ledvin (lékařsky pyelonefritida) může vyvolat především bolest v dolní části zad, typicky na jedné straně těla, kde se nachází postižená ledvina. Kromě tupé bolesti v bedrech bývají bolesti zad spojené i se ztuhlostí podél páteře, ostrou, bodavou bolestí v oblasti krku, neschopností vzpřímeně stát, objevují se potíže s chůzí, necitlivost nebo brnění v zádech, které se šíří do končetin, slabost v jedné nebo obou nohách. Zánět ledvin je pak často spojen také s příznaky infekce močových cest, jako je časté nutkání na močení, pálení při močení nebo krev v moči. Dalšími příznaky akutního onemocnění ledvin pak může být horečka a zimnice, nevolnost od žaludku, zvracení a silná bolest při poklepání na postiženou ledvinu. V takových případech je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Kdy jet s ledvinami na pohotovost a jak se testují ledviny, je vhodné vědět.

Zakalená moč při zánětu ledvin

Obvykle se objevuje pod hrudním košem ze strany páteře. Jak se uvádí na webu Ledviny.cz, lze ji také pociťovat jako bolest přicházející z hloubky uvnitř těla. Může se objevit na jedné nebo obou stranách těla v závislosti na tom, zda je postižena pouze jedna ledvina nebo obě. Bolest může vystřelovat i do jiných částí těla, do břicha, do třísla nebo do stehna. Jednou z typických příčin akutní bolesti v ledvinách je stav známý jako ledvinná kolika. Tu doprovází ostrá a intenzivní bolest. Bolest ledviny může způsobit také infekce v ledvinách, poranění ledvin nebo krevní sraženina. Že se jedná o problém s ledvinami poznáte i podle doprovodných příznaků, jako je zakalená nebo krvavá moč, bolestivé močení, přetrvávající potřeba močit, nevolnost, zvracení, zácpa nebo průjem, ale také horečka, závratě nebo únava.

Pokud máte podezření na zánět ledvin nebo vás bolí dlouhodobě záda, určitě se vyplatí navštívit praktického lékaře. Ten vás vyšetří, udělá testy moči a krevní testy a případně může provést další diagnostické testy, jako je ultrazvuk ledvin či CT vyšetření. Nesnažte se bolesti zad přecházet pomocí tabletek proti bolesti, myslete na to, že včasná diagnóza a léčba zánětu ledvin může minimalizovat pozdější komplikace. Pokud se u vás prokáže zánět ledvin, nasadí vám lékař obvykle antibiotika k potlačení infekce. V případě závažnějších případů je pak obvykle nutná hospitalizace. Důležité je také dostatečně pít a odpočívat. V chronických případech je pak nutná dlouhodobá léčba a úprava životosprávy, aby se zabránilo opakování infekce. „Mohu si antibiotika nasadit sama, pokud je mám doma?“, ptala se nejedna pacientka v bolestech. Odborníci sice předepisují jako léčku antibiotika a prášky na bolest, ovšem neriskujte sebediagnostiku a svěřte se odborníkům. Může také jít o ledvinové kameny a riskujete mnohem více než bolesti.

Jak ochránit ledviny? Dodržujte těchto 5 zásad

Dostatečně pijte

Tělo musí být hydratované – to je zásadní krok pro zdraví ledvin. Pití dostatečného množství vody pomáhá zředění moči a snižuje riziko tvorby ledvinových kamenů. Nečekejte proto, až budete mít žízeň, pijte pravidelně každou hodinu sklenici vody nebo minerálky. Do pitného režimu se počítají taky ovocné či bylinkové čaje a polévky. Naopak káva, černý čaj a alkohol, včetně piva, tělo odvodňuje, takže to s jejich množstvím nepřehánějte.

Jezte dostatek ovoce a zeleniny

Zdravá a vyvážená strava s vysokým obsahem ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a bílkovin s nízkým obsahem tuku je pro ledviny velmi prospěšná. Důležité je také omezit solení a průmyslově zpracované potraviny, kde se vyskytuje velké množství rafinovaných cukrů, soli a nasycených tuků, které mohou zatěžovat ledviny.

Hýbejte se

Pravidelná fyzická aktivita nám pomáhá udržet si zdravou váhu, snížit krevní tlak a podporovat zdraví srdce a cév, což je důležité i pro správnou funkci ledvin.

Kontrolujte krevní tlak

Víte, že vysoký krevní tlak je jedním z hlavních faktorů rizika poškození ledvin? Dodržování zdravého životního stylu, jako je cvičení, omezení soli a alkoholu, nekouření, ale i pravidelné monitorování krevního tlaku pomáhá udržovat krevní tlak v normálních hodnotách. Jestli míváte vyšší tlak, hlídejte si jeho hladinu pomocí domácího tlakoměru nebo se objednejte k praktickému lékaři, který vám tlak během pár minut změří.

Pozor na zobání léků

Polykáte spoustu tabletek? Pak si na to dejte pozor. Některé léky, zejména analgetika, mohou při dlouhodobém užívání nebo v případě předávkování ledviny nenávratně poškodit. Poraďte se před každým užíváním raději s lékárníkem nebo lékařem. Někdy je možné ulevit si od zdravotních problémů bylinkami nebo homeopatiky, které jsou k ledvinám šetrnější než prášky plné chemie.

Když ledviny volají o pomoc

Nečekejte na chvíli, kdy se začnou vyskytovat první příznaky chronického onemocnění, jako otoky, vyčerpání nebo dušnost, protože pak už bývá chronické onemocnění ledvin (CKD) v pokročilém stádiu. Ledviny vám ošetřující lékař zkontroluje při běžné preventivní prohlídce, ale o vyšetření můžete požádat kdykoliv. Pokud jste několik let nebyli u lékaře, určitě se na prohlídku objednejte hlavně v případě, že se vás týká některý z hlavních rizikových faktorů: věk přes padesát let, vysoký krevní tlak, nadváha nebo cukrovka.

„Základní vyšetření krve a moči není nijak časově náročné a může i zachránit život. Prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, hradí pojišťovna každé dva roky. Dále u pacientů ve věku nad 50 let trpících diabetem (cukrovkou), hypertenzí (vysokým krevním tlakem) nebo kardiovaskulárními komplikacemi je každé 4 roky její součástí i vyšetření kreatininu v krvi a odhad glomerulární filtrace,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM.

14. března se také slaví Světový den ledvin, během kterého se bez objednání a zdarma můžete ve více než 20 městech nechat otestovat. Orientační vyšetření trvá jen pár minut.

Zdroje:

https://www.ledviny.cz/clanky/jak-odlisit-bolest-zad-od-bolesti-ledvin

https://www.nhs.uk/conditions/kidney-infection/

https://www.ledviny.cz/svetovy-den-ledvin

MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM