Doporučenou dávku draslíku tělu neposíláme
Příjem draslíku u českých žen ve věku 18-59 let je hluboko pod výživovými doporučeními, vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/12/SZU_Monitoring-zdravotniho-stavu-obyvatel-CR_2022.pdf
Kromě jiného Státní zdravotní ústav uvádí, že doporučení Světové zdravotnické organizace, aby dospělý člověk přijímal 3510 miligramů draslíku denně, nebylo v případě našich žen ve věku od 15 let pokryto téměř žádnou z dotazovaných osob.
Pro buňky je draslík nenahraditelný
Nedostatek draslíku může ovlivňovat svalovou činnost, nervy, funkci inzulinu, regulaci glukózy, svalovou činnost a stavbu kostí. „Pro funkci buněk je draslík nenahraditelný, přesto varuji před jeho nepromyšleným doplňováním, předávkování draslíkem může mít fatální následky,” říká farmaceutka z online poradny Lékárna.cz Kamila Horníčková.
Reguluje hydrataci i činnost svalů
„Jednou z klíčových funkcí draslíku je jeho hospodaření s vodou v těle – reguluje hydrataci a rovnováhu tekutin. Obzvlášť v teplejším počasí je tato jeho vlastnost pro člověka důležitá, stejně jako to, že ovlivňuje svalovou činnost. Rekreační sporty, turistika, plavání, ale i běžné zdolávání schodů je ovlivněno hladinou draslíku, kterého tělo spotřebuje denně až 4200 mg,“ říká farmaceutka.
Podrážděnost bez zjevné příčiny
Dostatečnou hladinu draslíku ze stravy získá jen málokdo. Podle údajů Státního zdravotního ústavu to zvládnou jen zhruba 3 % českých žen ve věku 18–59 let a 15 % mužů ve stejné věkové skupině. Nelze se tedy asi divit, proč jsou každý druhý Čech a Češka podráždění. Takový nedostatečný příjem draslíku totiž přináší špatnou náladu, podrážděnost bez příčiny až psychickou slabost.
Nedostatek draslíku přispívá k vážným nemocem
Nedostatečný příjem draslíku má ale i výrazný vliv na funkci inzulinu a regulaci glukózy. Četné studie https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1315120/ zjistily souvislosti mezi nižším příjmem draslíku a zvýšeným výskytem glukózy nalačno, inzulinovou rezistencí a diabetem 2. typu. Bez dostatku draslíku se zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů a je větší nebezpečí řídnutí kostí a vývoje osteoporózy. Podle jedné studie https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24094472/ to vypadá, že zvýšená konzumace draslíku z ovoce a zeleniny je spojena se zvýšenou minerální hustotou kostí. Draslík, přesněji jeho nedostatek má také co do činění s vysokým krevním tlakem. Výsledky většiny klinických studií https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28024910/ ukazují, že užívání doplňků stravy s draslíkem snižuje krevní tlak.
Proč ztrácíme draslík
Draslíku máme v těle čím dál míň také kvůli životnímu stylu, který vedeme. Co všechno za jeho ztráty podle doktorky Horníčkové může?
· Nutričně chudá strava zejména z fastfoodů, která obsahuje hodně soli.
· Ztráty tělesných tekutin při průjmu, zvracení, či zvýšeném pocení.
· Nadměrný příjem cukru.
· Stres.
· Filtrace vody, která v ní snižuje obsah množství minerálů, tedy i draslíku.
· Stravovací styly jako ketogenní diety či populární fasting, neboli přerušovaný půst.
· Nedostatek hořčíku v organismu
· Užívání některých léků, jako jsou kortikoidy, diuretika nebo antibiotika.
· Užívání glukosteroidů při sportu, ty totiž také rovněž způsobují nedostatek draslíku v organismu.
Záchrana je hlavně v jídle
Odborníci se shodují v tom, že dostatečnou hladinu draslíku v organizmu je třeba udržovat zejména jídlem. Doporučenými zdroji tohoto minerálu jsou banány, avokádo, rajčata, brambory, batáty, listová zelenina, vlašské ořechy, mořské ryby, pečeně, luštěniny.
Draslík doplňujte promyšleně
„Pokud chce někdo draslík suplementovat doplňky stravy, tak ideálně pomocí minerálů ve směsi, ve formě koloidních minerálů či iontových roztoků, a ne nepromyšleně samostatně,“ upozorňuje farmaceutka. Denní dávka draslíku je Doporučená denní dávka je 2–4 gramy pro dospělé a asi o 1 gram méně pro děti. Ideální je jeho kombinace s hořčíkem, protože magnesium pomáhá udržovat draslík v těle.
Nepříjemné projevy předávkování
U doplňků stravy s draslíkem je třeba být obezřetný, protože předávkování tímto minerálem může mít nepříjemné následky. Nadbytek draslíku lze pociťovat jako brnění v končetinách, pocity slabosti, někdy se objevují i zvracení a průjmy. Ideální je poradit se již při koupi s lékárníkem. „Při zdravotních problémech s krevním tlakem, srdcem, ledvinami, osteoporózou je nutno vždy se o doplňování draslíku poradit s lékařem,“ dodává doktorka Horníčková.
Zdroje:
Tisková zpráva Lekarna.cz
https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/12/SZU_Monitoring-zdravotniho-stavu-obyvatel-CR_2022.pdf
National Institut of Health: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Potassium-HealthProfessional/#h13
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1315120/