Nejprve musíme rozlišit pocit tuhosti a bolesti. Obecně by se dalo říct, že zatímco akutní bolestí nám mozek sděluje, že s danou oblastí nemáme hýbat, tak pocitem tuhosti nám mozek naopak říká, že ji musíme rozhýbat.

Ztuhlé svaly mohou mít různé příčiny, které mohou být spojené s vaším životním stylem, fyzickou aktivitou nebo zdravotním stavem. Tohle jsou některé z nejčastějších důvodů:

Zdroj: Youtube

Proč máme zatuhlé svaly?

Nedostatek pohybu: Ze života se nám vytrácí přirozený pohyb, celé dny často doslova prosedíme v práci nebo v autě a tento „trend“ pak souvisí s řadou zdravotních problémů, mezi které patří i bolesti v oblasti šíje. Pokud sedíme déle než 5 hodin v kuse, je důležité nebýt dlouho ve strnulé a nepřirozené poloze těla. Pozor byste měli dávat především v oblastech krční páteře, ramenou či předloktí. Dle studií z poslední doby lze nadměrné 8hodinové sezení kompenzovat cvičením a fyzickou aktivitou po dobu alespoň 75 minut. Je důležité dělat si pravidelné přestávky a každých 30 minut se zvednout od stolu a jít se projí

Špatná postura: Špatné držení těla, ať už při sezení, stání, nebo spaní, může způsobit napětí a ztuhlost svalů. Sedíte-li dlouho při práci, vyplatí se investovat do ergonomické židle s odpovídající oporou zad a hlavy. Při práci je vždy nutné mít počítač v rovině očí, abyste se zbytečně nezakláněli či nepředkláněli. Základem je také správná ergonomie počítačové myši.

Nadměrná fyzická aktivita: Přetížení svalů, například při intenzivním cvičení nebo fyzicky náročné práci, může způsobit dočasnou ztuhlost.

Stres a napětí: Dlouhodobý stres může vést k napětí ve svalech, často v oblasti krku a ramen.

Dehydratace: Nedostatečný příjem tekutin může způsobit svalové křeče a ztuhlost.

Málo odpočinku: Také nedostatečný nebo nekvalitní spánek může ovlivnit regeneraci svalů a vést ke ztuhlosti.

Nedostatek minerálů: Jestliže vám chybějí některé důležité minerály, jako je hořčík, vápník a draslík, může to vést ke svalovým křečím a ztuhlosti.

Svalová zranění: Natažení nebo přetížení svalů při fyzické aktivitě může vést k dočasné ztuhlosti.

Zánětlivé stavy: Zánětlivá onemocnění, jako je artritida nebo tendinitida, mohou způsobit ztuhlost svalů a kloubů.

Neurologické poruchy: Některá neurologická onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba, mohou ovlivnit svalovou funkci a způsobit ztuhlost.

Léky: Dokonce i některé léky mohou mít jako vedlejší účinek svalovou ztuhlost. Patří sem zejména statiny, které se předepisují na snižování hladiny cholesterolu a k prevenci srdečních onemocnění.

Co uvolní zatuhlé svaly?

Protažení a strečink: Protažení navodí mírný pocit úlevy a relaxaci daného svalu, avšak pouze krátkodobě. Zaměřte se na pomalé a kontrolované pohyby, účinné jsou třeba jógové pozice, jako kočičí záda, dolní pes, pozice dítěte nebo holubí pozice.

Masáž: Masáže obecně mají pozitivní vliv na svalovou (i psychickou) relaxaci, pomáhají protáhnout a okysličit svaly a zlepšit krevní oběh a jsou skvělým prostředkem pro prevenci problémů souvisejících se svalovou soustavou. Jemná masáž může pomoci uvolnit svalové napětí a zlepšit průtok krve. Kromě profesionální masáže můžete také vyzkoušet automasáž pomocí pěnového válce nebo masážních míčků. Pro domácí masáž použijte arnikový olej – je silným prostředkem na záněty svalů a jeho efekt spočívá v tlumení bolesti, zánětu a nápravě poškozených svalů.

Teplo: Přiložení teplého obkladu nebo nahřátí v teplé lázni může krásně uvolnit svaly. Pokud si dáváte vanu, přidejte do ní epsomskou sůl obsahující síran hořečnatý, který pomáhá uvolnit svalové napětí a odbourat stres. Ve velmi teplé napuštěné vaně rozpusťte 1 dcl epsomské soli na 30 kg váhy člověka a pohodlně v teplé vaně relaxujte alespoň 30 minut.

Studené obklady: Pokud je sval ztuhlý v důsledku zánětu nebo zranění, studené obklady mohou pomoci snížit otok a zánět. Postižené místo můžete pomazat také mastí z kostivalu. Do jídla pak přidávejte co nejvíce kurkumy – tohle koření má antioxidační vlastnosti, působí protizánětlivě, antibakteriálně a antivirově. Ulevuje také od chronických bolestí svalů a kloubů.

Hydratace: Ujistěte se, že jste dostatečně hydratovaní, protože dehydratace organismu může způsobit svalové křeče a ztuhlost. Denně pijte alespoň 2 litry vody a nečekejte, až budete mít žízeň.

Lehká fyzická aktivita: Vliv na bolest svalů, nejvíce zad, má i nadváha, proto je třeba mít vyvážený kalorický příjem a především se hýbat, aby šla přebytečná kila dolů. Jemná fyzická aktivita, jako je chůze nebo plavání, také napomáhá zvýšit průtok krve a uvolnit ztuhlé svaly.

Odpovídající odpočinek: Důležitý je také dostatečný odpočinek a především spánek, aby se svaly mohly zotavit a regenerovat.

Pravidelné posilování: Pocit tuhosti je ve většině případů výsledek dlouhodobého nedostatku pohybu, oslabení a přítomnosti funkčních změn daných svalových skupin. Pokud se nehýbeme, statický strečink nám moc nepomůže. Lepší a dlouhodobé řešení je procvičování a posílení dané svalové skupiny odporovým (resp. silovým) tréninkem. Pravidelné a cílené cvičení pomáhá udržet svaly pružné a silné, což může snížit riziko ztuhlosti v budoucnu.

Fyzioterapie: Pokud máte dlouhodobé problémy se ztuhlými svaly, může vám ulevit pomoc od odborníka-fyzioterapeuta, který vám může doporučit specifická cvičení a techniky na uvolnění konkrétních svalových skupin.

Sauna: Horko a teplotní zátěž organismu pomohou uvolnit napětí ve svalech, ale zlepšit i krevní oběh, a tím snížit stres, úzkost i deprese. Pravidelná návštěva sauny či páry má na uvolnění svalů velmi příznivý vliv. Prohřátí celého těla s následným ochlazením pomáhá odstranit svalové křeče. „Pravidelné saunování hraje významnou roli v regeneraci celého organismu, proto jde o oblíbenou aktivní formu regenerace mezi sportovci, neméně vhodná je ale i pro nesportující populaci,“ říká PhDr. Mgr. Renata Větrovská, Ph.D., odborná konzultantka AquaLife Institutu v oblasti fyzioterapie. Během saunování nezapomínejte dostatečně doplňovat tekutiny.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3273886/

https://draxe.com/muscle-relaxers/

https://kulturistika.ronnie.cz/c-33669-proc-citime-zatuhle-svaly-a-jak-je-uvolnit.html