Zdroj: Youtube

Moje kamarádka Kristýna trpí na tinnitus už několik dlouhých let. Vždy, když se vidíme, zajímá mě, zda se jí stav lepší. Odpověď je ale pokaždé víceméně stejná. „Bohužel se to zhoršuje. Lékaři o tinnitu nic moc nevědí, jenom tě posílají na další vyšetření. Pískání v uších se mi pořád zesiluje a přidávají se k němu i další zvuky a tóny. Do toho ještě špatně slyším. Dá se s tím naučit žít, ale asi nikdy si na to nezvyknu,“ prozradila mi kamarádka naposledy a mně jí bylo upřímně líto. Umím si představit žít s různým omezením, ale mít v uších 24 hodin denně otravné pípání, které se nedá vypnout a nevnímat – to musí být vážně na hlavu.

Jak se projevuje tinnitus?

Tinnitus je stav, při kterém postižený vnímá subjektivně zvuky, jako je zvonění, hučení, pípání, bzučení, pískání nebo šelest až po bubnování. Podle statistik postihuje onemocnění 15 % populace. Trpěli jím i mnozí slavní umělci, jako byl například Ludwig van Beethoven, Bedřich Smetana, Barbra Streisand, Phil Collins, Bono, Vincent van Gogh. Český skladatel Smetana sice nastoupil léčbu u pražského profesora Emanuela Zaufala, ale i přesto postupně ztratil sluch.

Proč k pískání v uších a zhoršování sluchu dochází?

Tinnitus je poškození sluchového ústrojí a předpokládá se, že k němu dochází vystavením se přílišnému hluku, jako jsou hlasité koncerty, výstřel ze zbraně u ucha, dlouhodobé používání sluchátek na vysoké úrovni hlasitosti nebo pracovní prostředí s vysokým hlukem. Ne vždy tomu tak ale musí být. Tinnitus může být dočasný, ale většinou je trvalý, a dokonce se s přibývajícím věkem zhoršuje – od mírného rušení tak může přejít ve stav, kdy je pacient v permanentním stresu a jeho kvalita života se vlivem nemoci výrazně snižuje.

Tinnitus může rozjet stres i zánět ucha

Některé výzkumy ukazují, že tinnitus vzniká pravděpodobně jako důsledek poškozených buněk, a bývá spojován také i s nedostatkem serotoninu. Tato látka funguje jako tzv. neurotransmiter, který zajišťuje přenos signálu mezi jednotlivými nervovými buňkami. Tinnitus mohou zhoršovat poruchy ušního systému, jako je Ménièrova choroba, otoskleróza (ztvrdnutí kostí v uchu) nebo infekce v uchu. Za vznikem tinnitu ale podle lékařů mohou být i vysoký krevní tlak, ateroskleróza (tvorba plaků v cévách) nebo výkyvy krevního tlaku, ale také poruchy nervového systému, třeba roztroušená skleróza. V neposlední řadě může tinnitus rozjet i dlouhodobý stres a úzkosti. Z příběhů pacientů na stránkách neziskové organizace Neticho.cz víme, že tinnitus někomu začne i po problémech s krční páteří, v důsledku selhání organismu nebo po opakovaných zánětech středního ucha.

Jak se léčí tinnitus?

V současnosti neexistuje léčebná metoda, která by zabírala u všech pacientů. Používají se léky zvyšující prokrvení vnitřního ucha, kortikosteroidy a vitaminy (B6, B12). Možností jsou také kyslíkové infuze nebo barokomora, kde pacienti dýchají čistý kyslík a jsou vystaveni tlaku, který odpovídá pobytu 16 metrů pod hladinou vody, což napomáhá prokrvení ucha. Pokud je příčinou špatné postavení krční páteře či její blokáda, je vhodné docházet na fyzioterapii. Při ztrátě sluchu pomáhají naslouchadla.

Bylinky na tinnitus

V přírodě najdete také několik bylin, které na tinnitus pomáhají jako součást alternativní léčby. Patří sem třeba bylinka, kterou máte nejspíš v kuchyni na vaření, a tou je rozmarýn lékařský. Zabírá totiž nejen u těch případů tinnitu, které bývají spojeny s vysokým krevním tlakem, ale i u dalších příčin. Pravidelné užívání rozmarýnu, ať už ve formě čajů, nebo kapslí, může vést nejen k zmírnění nepříjemných zvuků v uších, ale působí i proti závratím, nevolnostem a poruchám sluchu. Úlevu může prý přinést i šťáva z netřesku.

Šípek, zázvor, ginkgo biloba

Dále se doporučuje užívat ginkgo bilobu. Tato bylina se často používá pro zlepšení prokrvení mozku a může být užitečná právě i pro lidi trpící tinnitem spojeným s poruchami oběhu. Ginkgo biloba totiž zlepšuje prokrvení a nedostatečné prokrvení ucha může patřit mezi jednu z příčin tinnitu. Naše prababičky považovaly šípkový čaj jako lék na celou řadu neduhů, včetně tinnitu. Má protizánětlivé vlastnosti a může tak pomoct snížit zánět nebo infekci, která může být spojena s tinnitem. Stejné protizánětlivé vlastnosti má i šalvěj nebo zázvor. Někteří pacienti nedají dopustit na chmel – užívání chmelového extraktu jim prý pomáhá snížit vnímání pískání a hučení v uších.

Babičky používaly na tinnitus majoránku

Jedním z tradičních způsobů, jak se pokusit zmírnit tinnitus, je využití horké vody s majoránkou. Pozitivní vliv majoránky na tinnitus byl zkoumán například ve studii z roku 2017. Majoránka, kterou v sušené podobě používáte pro silné aroma třeba do bramboračky, má protizánětlivé a zklidňující vlastnosti. Přidání dvou lžic sušené majoránky do horké vody uvolní svaly a sníží tlak v oblasti ucha a krku. Nejlepší je inhalovat přímo z hrnce majoránkovou páru a napařovat postižené ucho. Úleva by měla rychle přijít.

Ušní napářka z bobkového listu

Dalším tipem, jak si ulevit od nesnesitelného hučení v uších, je podle lidové medicíny bobkový list. Několik listů zalijete 0,5 l vroucí vody, povaříte a necháte 10 minut louhovat v zakryté nádobě. Následně se nad horký hrnec nakloníte a páru si opatrně zavedete do ucha pomocí kornoutu připraveného z tužšího papíru. Vydržte alespoň 15 minut.

Zvuková terapie

Pokud trpíte na tinnitus, můžete vyzkoušet i terapii, která spočívá v přehrávání příjemných a relaxačních zvuků, jako je bubnování deště, mořských vln, šumících stromů nebo zpěvu ptáků, či se zaposlouchat do zvuků gongu a tibetských mís. Alespoň na chvíli tak uslyšíte uklidňující zvuky, což může zlepšit váš psychický stav.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8772442/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4990555/

https://zelenalouka.cz/vite-co-je-to-tinnitus/

https://www.epivyziva.cz/rozmaryn-vypne-zvoneni-v-usich/

https://www.neticho.cz/pribehy-lidi-s-tinnitem/