Tyhle hodinky se zabudovanou manžetou na měření krevního tlaku propaguje výrobce jako hodinky s lékařskou certifikací a jako takové jsou skutečně ideálně vybavené pro ty, kdo jsou se zdravím na štíru. Velmi pohodlně a rychle si tak kdykoliv během dne můžete změřit nejen tlak, ale i natočit EKG, sledovat okysličení krve, stav stresu nebo teplotu kůže nebo monitoring spánku včetně dýchání, což vás může upozornit třeba na spánkovou apnoe – laicky řečeno chvilkové výpadky dechu, které jsou velmi náročné pro kardiovaskulární systém a mají vliv na rozvoj mnoha zdravotních problémů. Sečteno a podtrženo tyto hodinky jsou přesně dělané pro většinovou českou populaci, která právě s onemocněními oběhového systému usilovně bojuje.
Jelikož zatím do této skupiny díky bohu nepatřím, zaujaly mě funkce spojené s hubnutím. Součástí mobilní aplikace HUAWEI Zdraví je prostor pro záznam kalorií a hodinky se přibližně v čase snídaně, oběda či večeře samy připomenou, že je čas zaznamenat jídlo. Ze seznamu zadaných potravin můžete vybrat to své a rovnou vidíte, jaký poměr živin potravina obsahuje, kolik je to kalorií a kolik si ještě můžete dovolit v závislosti na vydané energii. Vytkla bych asi jen zadávání všeho dle váhy – například i vajec.
Stejně tak hodinky sledují aktivní čas a sportovní aktivity, upozorňují vás, že jste například cíl včera nesplnili a dnes by se hodilo zabrat, nebo vám navečer navrhnou si trochu pohybu přidat, abyste cíl dnes stihli splnit. Mně osobně je velmi sympatické to, že hodinky počítají i aktivní minuty, při kterých nemáte zapnutý žádný režim pohybové aktivity. Do přednastavených cílů se počítají i pochůzky, gruntování, zahradní práce a nestane se tak, že vám po náročném dni hodinky navrhnou, abyste si šli zaběhat, protože jste nezaznamenali žádnou pohybovou aktivitu. „Kroužky“ plníte za každé situace.
Pokud mě něco vyloženě nadchlo, tak nabídka sportovních režimů, kde najdete vedle klasických aktivit i ty v hodinkách méně obvyklé: badminton, latinskoamerické tance, ragby, nebo poněkud úsměvný tanec na náměstí nebo pouštění draka. Ke štěstí mi chyběly pouze aktivity se psem. Pokud běháte a tak trochu se v tom plácáte, HUAWEI WATCH D2 stojí za vyzkoušení. Při běhu vám korigují techniku – nedošlapujete příliš tvrdě? Nemáchejte tolik rukama. Nakloňte se dopředu. Uvolněte se. Jsou to všechno poučky, které nejspíš dobře znáte, ale v zápalu boje na to člověk prostě nestíhá myslet.
Ještě zajímavější jsou přednastavené běžecké tréninky. Oceňuji, že i bez mé iniciativy mám rovnou na zápěstí na výběr hned z několika variant. Delší na hubnutí, kratší s intervaly na zrychlení, snazší, náročnější… Aktuálně potřebuji běhat delší vzdálenosti a výrazně mě zpomalují kila navíc, kterých bych se ráda zbavila. Samozřejmě vím, že tuky se nejlépe pálí ve stejné tepové hladině, ve které také vydržím nejdéle běžet, ale sama mám velký problém se v tomto rozmezí uhlídat. Hodinky to dělají za mě, hlásí mi, když limit překročím, ale zároveň je tam pořád ještě rezerva, která mi dovolí držet se v doporučených hodnotách, i když jen zpomalím běh. Jinak se mi snadno stane, že tep už je tak vysoko, že musím přejít do chůze, tep mi skokově klesne, s rozběhem zase vyskočí a čím dále běžím, tím častěji pak už musím jen jít. Ano, často mám pocit, že běžím pod své možnosti, ale ve výsledku pak podám mnohem vyrovnanější výkon za téměř stejný čas.
Stejný hlas, který mi u běhu pomáhá hlídat techniku i tempo, byl poněkud oříškem zejména u klidné jógy, při které nejen hlásil začátek cvičení, ale připomínal se i každých deset minut, až jsem v zájmu poklidu musela hodinky odnést do šatny. Hlasitost lze samozřejmě upravit nebo zvuk vypnout úplně, doporučuji to ale udělat doma v klidu, protože najít nastavení hlasitosti u běžící aktivity je ve spěchu téměř nemožné. Co považuji za nevýhodu je, že si hodinky zvolenou hladinu zvuku u jednotlivých sportů nepamatují, takže pokud zvuk jeden den vypnete kvůli józe, druhý den si musíte vzpomenout ho před během zase zapnout.
Hodinky jsou skutečně nadupané chytrými funkcemi pro každý den. Vypíchnout musím možnost volání přímo z hodinek – bez zdlouhavého hledání telefonu v kabelce nebo třeba při sportu můžete snadno odpovědět na hovor a pokračovat v tom, co děláte. Neobešla bych se bez budíku a časovače a k zahození není ani velký displej, na kterém si můžete pohodlně přečíst příchozí zprávy a e-maily nebo si prohlédnout kalendář. Funkce svítilna se hodí nám všem, kdo chodíme spát po svých spolunocležnících a často lovíme něco někde ve tmě ložnice.
Jaké mají hodinky nevýhody? Pro někoho může být mínusem to, že hodinky mluví pouze anglicky. Zbytek mínusů jsou spíše druhou stranou mince všech vyjmenovaných plusů. Hodinky toho umí tolik, že je občas těžké se v nich zorientovat. Kombinace gest a tlačítek jsou občas matoucí, zvlášť pokud jste zvyklí na konkurenční značky. Jakmile si ale osaháte ty své oblíbené funkce, zvládnete si už v cuku letu pustit písničku, prosvištět menstruační kalendář nebo si zkontrolovat životní funkce, pokud byste o nich náhodou měli pochybnosti.
Zdroj: redakce Kondice, Quantitative detection of sleep apnea with wearable watch device