Menstruační cyklus ovlivňuje nejenom náš výkon, ale i naše celkové fungování. Hormony, které se v průběhu cyklu vylučují, mají vliv i na regeneraci, metabolismus, koordinaci, tělesnou teplotu a termoregulaci. Vše závisí na tom, v jaké fázi cyklu se žena nachází. Předpokládáte, že během menstruace tělo nedokáže při tréninku podávat výkony jako obvykle? Jste na omylu. „Obecně platí to, že ženy mají nejlepší výkonnost v první polovině cyklu, tedy v nízkohormonální fázi. Spousta žen bude nad tímto asi kroutit hlavou a bude si říkat, že si při menstruaci rozhodně nepřipadají výkonné, ale z hormonálního hlediska nám právě začátek cyklu hraje nejvíce do karet. Toto období je vhodné pro intenzivní tréninky,“ říká MDDr. Kateřina Lízlerová, jedna z nejlepších crossfitových závodnic v České republice. Její slova potvrzuje i nová zahraniční studie.

Zdroj: Youtube

Výzkum University College London (UCL) a Institute of Sport, Exercise & Health (ISEH) je první svého druhu, který hodnotil mentální schopnosti v souvislosti se sportem a menstruačním cyklem. Výsledek všechny překvapil, prokázal totiž, že výkon účastnic byl lepší, když měly „své dny“.

Méně chyb, pohotovější reakce

„Ve studii vědci z UCL a ISEH sbírali data o reakčním čase a chybovosti od 241 účastnic, které dokončily sérii kognitivních testů s odstupem 14 dní. Respondentky také dvakrát vyplnily stupnici nálady a symptomový dotazník. Aplikace na sledování menstruačního cyklu posloužily k určení toho, v jaké fázi cyklu se ženy nacházely během testů,“ říká Ilona Bittnerová ze specializovaného e-shopu Maluna.cz.

Ačkoliv účastnice hlásily, že se během menstruace cítí hůře, a vnímaly to tak, že to negativně ovlivňuje jejich výkon, jejich reakční časy byly během menstruace naopak rychlejší a dělaly méně chyb. Například schopnost přesného načasování (v úloze se srážejícími se koulemi) byla v průměru o 12 % přesnější. O 25 % méně chybovaly menstruující respondentky při mačkání mezerníku v úloze se smajlíky.

Překvapivý výsledek: během menstruace jsou výkony lepší

„Překvapivé je, že výkon účastnic byl lepší, když měly menstruaci. To je rozhodně výzva k přehodnocení toho, co ženy, a možná i společnost obecně, předpokládají o schopnostech a výkonnosti žen v tomto specifickém období,“ nabádá doktorka Ronca, autorka studie, k zamyšlení s tím, že jde i o důležitý podnět pro lepší komunikaci mezi trenéry a jejich svěřenkyněmi. „To, jak se cítíme, ne vždy odráží náš reálný výkon.“ Za špatný pocit před menstruací a v jejích prvních dnech může známý PMS neboli premenstruační syndrom. Ten nám často našeptává, abychom si zalezly do postele s kyblíkem zmrzliny. Nenechte se jím ale oklamat. Až na vás PMS, který bývá doprovázen i duševními příznaky jako výkyvy nálad, pocity melancholie, smutku a větší plačtivost, zase přijde, zkuste si jít zacvičit nebo zaběhat. Možná vás překvapí, jak silné jste a jaké výkony dokážete podat!

Zdroje:

https://www.ucl.ac.uk/news/2024/jun/womens-mental-agility-better-when-theyre-their-period

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0028393224001246