Riziko onemocnění srdce se zvyšuje od středního věku, 95 procent infarktů myokardu postihuje lidi starší 40 let. To jsou statistiky, ale nutné panikařit a podléhat strachu z čísel. Mohou být osmdesátníci, které mají srdce třicetiletého i opačně.

„Pětasedmdesátiletému člověku, který má nízkou hladinu cholesterolu a dostatek pohybu, nekouří a nemá vysoký krevní tlak ani cukrovku, hrozí sice vyšší riziko srdeční choroby než třicetiletému, ale toto riziko je opravdu malé,“ citují prof. Ira S. Ockene autoři publikace Umění nestárnout.

Zdroj: Youtube

Špatným životním stylem srdce slábne

Skutečnost je taková, že ischemická choroba srdeční, na kterou lidé umírají nejvíc, je důsledek životního stylu a dá se tomu vyhnout.

Většina z nás jí příliš mnoho tučných jídel. Například na rádiu Frekvence 2 mají vždy žebříček pěti věcí, které Češi dělají nejčastěji. Když bylo téma jídlo, které objednávají nejvíce v restauraci, tak první trojici tvořil řízek, svíčková a první místo zaujímal smažák. Není se co divit, že v Česku umírá na infarkt každý pátý člověk.

Kromě špatné stravy mnoho lidí pije, kouří a nehýbe se. Srdce slábne a člověk si připadá starší, než ve skutečnosti je. Zadýchává se, nejdříve do schodů, pak už neustále. Přichází o životní sílu a je unavený.

Většina z nás se ve střední věku postaví na křižovatku, kde můžeme odbočit na krátkou cestu lemovanou lékaři nebo na dlouhý život při síle.

Vysoký krevní tlak a stárnutí

Jestliže srdce pumpuje příliš velkou silou, protože tepny postrádají pružnost, máte bezpochyby vysoký krevní tlak. A vzniká začarovaný kruh, protože vysokým krevním tlakem tepny tuhnou ještě víc. Vysoký krevní tlak může poškodit stěny tepen vedoucích přímo do srce, zde se hromadí tukové látky a naruší se proudění krve do srdce. Infarkt je v ten moment už za rohem.

Vysoký krevní tlak mimo jiné způsobí to, že je srdce zbytnělé a oslabené. Příčin vysokého krevního tlaku je více, může to být onemocnění ledvin, ale lékaři si nad tím lámou hlavu. 90 procent případů zůstává nevysvětlených. Vliv má dědičnost, pohlaví i tělesná hmotnost. Obezita spojená s nedostatkem pohybu je nepochybně jednou z příčin vysokého krevního tlaku, zejména pokud to každý den podpoříte pár sklenkami alkoholu. A co krevní tlak zvyšuje, to ho i snižuje – jak už bylo řečeno, je to zdravá strava, pohyb a u lidí citlivých na sůl, vyhýbání se soli. Chcete to disciplínu, ale prodloužíte si život o několik let.

Na změnu není nikdy pozdě

To nejdůležitější, co můžete udělat – přestat kouřit, zdravě jíst a cvičit – zabere nějaký čas, než si na to zvyknete a projeví se to na vašem zdravím. Co můžete udělat hned, je následující.

Vymýtání úpírů. Podle studií byste měli každý den sníst tři až čtyři stroužky z česneku (prodává se i extrakt z česneku na internetu). Ten snižuje hladinu cholesterolu a snižuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční.

Dopřejte si vitamín E. Výsledky některých výzkumů naznačují, že stejně jako česnek snižuje riziko srdečních chorob. Hodně vitamínu mají rostlinné oleje, oříšky a semínka nebo si ho kupte jako doplněk stravy.

Zkuste acylpyrin. Nezapomeňte, že infarkt myokardu nastává většinou v okamžiku, kdy se uvolní aterom, což má za následek, že krevní sraženina zabrání průtoku krve cévou. Acylpyrin tomu může zabránit, protože snižuje srážlivost krve. Jestliže jste měli infarkt, mozkovou příhodu, máte anginu pectoris nebo vysoký LDL cholesterol může vám acylpyrin pomoci.

Zdroj: Studie1, Studie2, Statistika, Studie3, Studie4, Studie5