Lehké vzdušné oblečení z přírodních materiálů, ochrana pokožky před slunečním zářením a kosmetiky ovoněné maximálně kokosem. To jsou základní pravidla příjemně
stráveného léta ve zdraví. Volné oblečení z bavlny, lnu, hedvábí nebo saténu pokožku přirozeně ochlazuje a dovoluje jí se správně potit bez toho, aby trpěla. V létě volte raději oblečení světlé barvy s dlouhými rukávy a nohavicemi zastrčenými do bot nebo ponožek. Ve volné přírodě nezapomeňte na uzavřené boty. Pokud je to možné, vyhněte se hustým porostům a vysoké trávě, kde je vyšší výskyt klíšťat. Na procházkách s dětmi je dobré myslet i na ty nejmenší, proto je vhodné použít moskytiéru i na dětské kočárky.

Kůže si pamatuje všechny prohřešky

Každá žena v létě touží po pěkném opálení. Pokud bude zároveň zdravé, není co namítat. Je absolutně nevyhnutelné chránit si pokožku ochranným krémem, ať už na pláži, na horách, ale i během nedovolenkových dnů. Pokožka si totiž pamatuje každé jedno spálení a oloupání. Spočítá nám to nejen v podobě pigmentových skvrn a předčasného stárnutí, ale nepříjemným výsledkem nezdravého slunění může být i rakovina kůže. Není pravda, že pokud se namažeme opalovacím krémem s vysokým faktorem, na krásný bronz můžeme zapomenout. Naopak, tím že se kůže zbarví pomalu a postupně, opaluje se zdravě a bez podráždění a poškození. Takto získané opálení navíc vydrží o mnoho déle.

Jeden krém pro celou rodinu

Není přitom potřeba mít doma i na cestách celý arzenál přípravků proti slunci. Pro všechny typy pleti, pro malé i velké, stačí používat jemný, nedráždivý a zároveň vysoce účinný opalovací krém, například s kyselinou hyaluronovou. „Vyzkoušet můžete například Hyalurmed, což je krém nové generace. Poskytuje pokožce ochranu SPF 30 před UVA i UVB zářením a zároveň ji ochrání před fotostárnutím. Navíc je s filtrem SunCat MTA, který byl vytvořený speciální technikou zapouzdření tak, aby vytvářel vyšší stupeň ochrany pokožky s prodlouženým a konzistentním účinkem a hodnotou SPF,“ vysvětluje Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické laboratoře z Pharma MKL. Krémem si chraňte celé tělo včetně obličeje a nártů a nezapomínejte na to, že ho nestačí aplikovat jednou za den, ale opakovaně, především po každém koupání nebo když sportujete a potíte se. Ideální je natírat se co dvě až tři hodiny.

Vyzrajte na hmyz

V Česku se vyskytuje mnoho druhů hmyzu, který může způsobit nepříjemné bodnutí. Mezi nejčastější druhy patří komáři, ovádi, včely, vosy nebo sršně. Je důležité si uvědomit, že některé druhy hmyzu mohou být také jedovaté a jejich bodnutí může v některých případech způsobit až vážné alergické reakce.

Zdroj: Youtube

Vyplatí se proto mít po ruce vždycky repelent. Nejnovější výzkumy ale potvrzují, že účinným odpuzovačem je taky vůně kokosu. Pokud tedy v létě neumíte být bez parfému nebo jiného voňavého osvěžovače těla, sáhněte po produktu s vůní tohoto exotického ořechu, třeba po přírodním mýdlu. Od hmyzu byste měli mít pokoj. Naopak ho přitahují a doslova dráždí výrazné vůně. Proto by měly být vaše letní parfémy spíše jemné. Při pobytu na slunci se nedoporučuje vonět se vůbec, a to kvůli riziku podráždění kůže a vzniku nepěkných pigmentových skvrn.

Namísto toho je dobré mít po ruce třeba gel s beta glukany, který rychle pomůže zklidnit svědění nebo pálení kůže po bodnutí hmyzem nebo po spálení sluncem. „Vysoký obsah beta-1,3/1,6-D-glucanu v gelu svým působením na imunitní buňky kůže podporuje regeneraci pokožky a přispívá k rychlému hojení ran, regeneraci suché a popraskané pokožky. Také podporuje tvorbu kvalitního epitelu,“ vysvětlil Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

První záchrana po štípnutí

Postup vhodné první pomoci se liší podle toho, jak moc jsme na štípnutí citliví. Normální reakcí po bodnutí hmyzem bývá otok, mírná bolest, svědění a zčervenání v okolí místa vpichu. Tato reakce zpravidla do několika hodin vymizí. Vystupňovaná místní reakce se obvykle projeví jako otok v okolí místa bodnutí, který v průměru může přesahovat 10 cm a přetrvat déle než 24 hodin. Jak postupovat a jaké zásady dodržovat, radí PharmDr. Ivana Lánová: „V případě štípnutí včelou je důležité odstranit žihadlo, a to co nejdříve, protože jed se z něj zpravidla uvolňuje postupně. Lze k tomu použít například pinzetu nebo je možné zkusit odstranit žihadlo i nehtem. U jakéhokoli štípnutí je také důležitá dezinfekce rány, abychom minimalizovali riziko, že by se do místa bodnutí mohla dostat infekce.“

Proti svědění se často užívá studený obklad nebo bývá přikládán led. „Namočte ubrousek nebo vatový tampon do studené vody a jemně ho přiložte na místo štípnutí. Studená voda pomůže zmírnit otok a snížit svědění. Pro zmírnění otoku je dobrý také ledový obklad. Zabalte led do tenké látky nebo utěrky a přiložte na postiženou oblast po dobu 10 až 15 minut. Poté naneste na postižené místo některé z lokálně působících antihistaminik, která lze zakoupit bez lékařského receptu, a která jsou dostupná ve formě krému nebo gelu. Tím můžete minimalizovat reakci spojenou s hmyzím bodnutím, jako jsou otok, svědění nebo jiná podráždění pokožky,“ říká Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.

Žihadlo musí ven

Postižené místo po bodnutí včelou, vosou nebo ovádem co nejdříve umyjte mýdlem a vodou. V případě bodnutí včelou následně pinzetou opatrně odstraňte žihadlo. Postižené místo ošetřete antihistaminovým krémem nebo chladivým gelem. Chlazení pomáhá zmírňovat bolest i otok. Pokud je rána větší a svědí nebo je bolest výraznější, doporučuje se podat lék na zmírnění bolesti, tlumení teploty a případně i na alergie.

V případě bodnutí včelou nebo vosou do ústí dutiny okamžitě volejte tísňovou linku a řiďte se pokyny operátora. Vhodné je postižené místo ochlazovat, například cucáním ledu nebo chladivým obkladem. V případě alergie na bodnutí hmyzem nikdy nevycházejte z domu bez adrenalinového pera!

Co dělat, když si objevíte klíště?

Pokud se vám na kůži přisaje klíště, je potřeba ho odstranit co nejdříve. Ideální je použít přitom přípravek s kryogenním účinkem, který klíště zmrazí, a to nestihne do rány vyzvrátit svoje tělesné tekutiny, čímž se snižuje riziko infekce. Potom klíště uchopte pinzetou co nejblíže ke kůži a pomalým taháním svisle nahoru vytáhněte. Tento postup platí i v případě, že nemáte zmrazovací přípravek. Klíště nikdy netočíme, nemastíme ani nemydlíme! Tyto procesy zvyšují riziko infekce. Po vytáhnutí klíštěte je potřeba zkontrolovat, zda mu nechybí žádná část těla, a ránu vydezinfikovat.

Pokud zůstala část klíštěte v kůži nebo se okolo rány vytvořila kruhovitá červená skvrna, neodkladně vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroje:

https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(23)00744-7

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9971785/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6145915/