Infekce močových cest nebo také laicky nazývaný „zánět močáku“ je typickou letní diagnózou, nejen u žen, ale i u mužů. Bolest v podbřišku, pálení a řezání při močení i časté nutkání na močení, tak se projevuje nepříjemné infekční onemocnění, které během svého života zažije každá druhá žena.

Zákeřná bakterie E. coli

Za onemocněním močového měchýře stojí bakterie, která se usadí v močových cestách, kde může napáchat velké škody. Nejčastějším viníkem, v 9 z 10 případů, je to bakterie E. coli. Naše imunita většinou umí buňku napadenou bakterií najít, usmrtit a vyplavit močí. Při tom pociťujeme charakteristické pálení, jeden z příznaků zánětu. Problém nastane, když bakterie E. coli pronikne do hluboké bazální vrstvy sliznice močového měchýře. S tím už může mít naše imunita problém. Takto zabydlená bakterie E. coli v bezpečí tzv. spícího ložiska čeká na svoji příležitost. Jakýkoli podnět, kterým může být obyčejné prochladnutí nebo sex, ji probudí a nový zánět močového měchýře je na světě.

Bylinkář radí: Pomoc hledejte na zahradě a loukách

„Ke zdraví močového měchýře a dolních močových cest přispívá zlatobýl, lichořeřišnice, vrbovka a brusinka. Dále třapatka, medvědice, přeslička, šípek a zelený čaj, což jsou významné antioxidanty. Všechny tyto byliny se vzájemně potencují, podporují přirozenou obranyschopnost močové soustavy a pozitivně ovlivňují vylučování vody z organismu. Mezi další skvělé byliny patří kopřiva a heřmánek,“ říká Jiří Pantůček, zakladatel značky Green Idea, která se zrodila z touhy a nadšení čerpat léčivou sílu z rostlin.

„Použití léčivých rostlinných látek má svoje výhody, jako jsou menší vedlejší účinky, lepší snášenlivost i menší náklady na léčbu,“ tvrdí například tato studie z roku 2020. Podle odborníků, kteří ji prováděli, fytochemikálie z těchto rostlin dokonce zvyšují účinek běžně používaných antibiotik. Na jaké poklady z přírody tedy v případě infekce vsadit?

Zdroj: Youtube

Brusinky

Hlavním mechanismem účinku brusinek je vyplavení bakterií E. coli, kterým zároveň zabraňují přichytit se na buněčnou výstelku močových cest. Brusinky můžete užívat ve formě doplňků stravy nebo se zkuste prolévat brusinkovým džusem či čajem.

Borůvky

Teď je jejich sezona, stačí vyrazit do lesa a nasbírat si jich co nejvíce. Pravidelná konzumace borůvek je důležitou prevencí pro všechny ženy, které trpí na záněty močových cest. Látky obsažené v borůvkách (stejně tak jako v brusinkách) pomáhají totiž zabránit bakteriím, které zánět způsobují, aby se uchytily na stěnách močového měchýře.

Ananas

Exotické ovoce byste měli začít konzumovat hned, jak ucítíte první náznaky infekce. V ananasu se totiž nachází látka bromelin, která pomáhá léčbě zánětu močových cest.

Jogurt a jiné fermentované potraviny

Možná vás to překvapí, ale kvalitní bílý jogurt, kefír nebo zelí kimči obsahují prospěšná probiotika, která mohou podpořit zdravou mikroflóru močových cest.

Česnek

Král přírodních antibiotik. Má antibakteriální léčivé účinky, které pomáhají při onemocněních ledvin, močového měchýře i dýchacích cest.

Zelený čaj

Má protizánětlivé, detoxikační a močopudné účinky. Proto má skvělý vliv nejen na močové cesty a močový měchýř, ale i na ledviny. Navíc podporuje látkovou výměnu.

Petržel

Má diuretické účinky, což může pomoci vyplavit bakterie z močového měchýře. Svazeček petrželové natě deset až patnáct minut povařte v půllitru vody. Během dne odvar popíjejte.

Kopřiva

Tváří se jako plevel, ale čaj z kopřivy podporuje tvorbu moči a má protizánětlivé vlastnosti. Plus má velmi silné detoxikační účinky, velmi pozitivní vliv na močové ústrojí a jeho záněty a čistí krev.

Medvědice lékařská

Mezi bylinkáři je významnou urologickou bylinou, kterou si cení pro její pozitivní působení v oblasti ledvin a močových cest. Její účinek je především čisticí a dezinfekční, medvědice lékařská zbavuje ledviny a celé močové cesty nebezpečných usazenin a působí proti původcům infekcí.

Lichořeřišnice

Patří mezi byliny, označované za rostlinné antibiotikum s vysokou účinností na močopohlavní aparát. Nejúčinnější je tinktura, která se užívá v podobě kapek několikrát za den.

Co dělat při zánětu močového měchýře?

Pijte hodně vody, dostatečný pitný režim pomáhá vyplavovat bakterie z močového měchýře.

Vyvarujte se dráždivých potravin: Káva, alkohol, kořeněná jídla a umělá sladidla mohou dráždit močový měchýř. Omezte sladkosti a jednoduché sacharidy, které podporují množení infekce.

Suché teplo: Teplé obklady na podbřišek mohou zmírnit bolest a nepohodlí. Udržujte v teple i nohy a ledviny, vyvarujte se koupelí.

Kdy vyhledat lékaře?

Kromě pálení a častého močení se při rozsáhlejším zánětu může v moči objevit také krev. O nasazení antibiotik v tomto případě rozhoduje praktický lékař, který provede odběr krve a moči. Pokud se k příznakům přidají také vysoká teplota a bolesti zad, může se jednat o zánět ledvin. V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. „V případě akutní infekce doporučuji antibiotika, funkční jsou ale i alternativní řešení. Palčivějším problémem však jsou stále se opakující infekce močových cest, které mohou představovat tři až dvanáct zánětů za rok. A opakované záněty představují do budoucna riziko například pro rozvoj inkontinence. Na tyto vleklé problémy fungují jenom dlouhodobé režimy. Ty mohou být buď antibiotické, nebo alternativní,“ říká MUDr. Jiří Emmer, který provozuje internetovou poradnu www.egynda.cz, a dodává, že základem prevence opakovaných močových zánětů prověřeným opakovanými odbornými studiemi je D-manóza, monosacharid, který se přirozeně vyskytuje v organismu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7498302/

https://www.dispatchhealth.com/blog/what-to-eat-and-avoid-during-uti/

https://www.herbarka.cz/blog/medvedice-lekarska-je-zazracnou-urologickou-bylinkou/43