Možná o nich nemáte ani tušení, přesto screeningové programy u nás vedly k výraznému snížení úmrtnosti na nádorová onemocnění. Například v letech 2014–2018 úmrtnost na kolorektální karcinom (konečníku a tlustého střeva) klesla o 22,1 % a na karcinom prsu o 34,6 %, jak uvádějí statistiky ÚZIS ČR. Celkově se úmrtnost na nádory snížila o 14,1 %.
Kdy byste měli se screeningy začít i vy?
„Hodný“ nádor se odstraní a pacient je zdravý
„V letošním roce očekáváme cca 80 000 zhoubných novotvarů, které postihnou naše obyvatelstvo. Tohle číslo nemusí vypadat tak hrozivě, nicméně musíme si uvědomit prevalenční číslo, které prozrazuje, že zhruba půl milionu Čechů ve svém životě prodělalo nebo prodělává zhoubné nádorové onemocnění,“ upozorňuje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, místopředseda České onkologické společnosti. Podle něj se daří diagnostikovat nádorové onemocnění co možná nejdříve především díky screeningovým programům. „Pokud se nádor prokáže, pacienti s ‚hodným‘ nádorem nás, onkology, v podstatě vůbec nepotřebují, protože toto onemocnění je většinou vyřešeno chirurgickým zákrokem a oni jsou pak zdraví,“ říká odborník. Čísla jednoznačně prokazují, že screeningové programy dokázaly zachránit řadu životů. Podle místopředsedy České onkologické společnosti přežívalo první a druhé stadium u karcinomu
prsu v 90. letech 81 % žen, teď je to téměř 100 %. U třetího stadia, což už je považováno jako pokročilé onemocnění, to bylo 60 %, teď je to 97 %. A u čtvrtého, generalizovaného stadia nad pět let přežívalo 30 % nemocných, dneska je to 43 %.
Na jaké screeningy máte nárok?
Screeningový program č. 1 – kolorektální karcinom (tlusté střevo a konečník) pro lidi nad 50 let
Jedním z hlavních screeningových programů v ČR je kontrola kolorektálního karcinomu, který patří mezi nejčastější zhoubné nádory, a proto je jeho včasné rozpoznání zásadní. Ideálně každý rok by si měly provádět test na skryté krvácení do stolice (TOKS) osoby ve věku 50 až 54 let. Pro lidi nad 55 let jsou k dispozici dvě možnosti: pravidelně provádět TOKS jednou za 2 roky, nebo podstoupit primární kolonoskopii jednou za 10 let.
Screeningový program č. 2 – karcinom prsu pro ženy nad 45 let
Dalším důležitým screeningovým programem je kontrola karcinomu prsu. Zaměřuje se na ženy od 45 let, které mají nárok na mamografické vyšetření zdarma jednou za 2 roky. Tento screening je velmi účinný při detekci časných stadií rakoviny prsu, kdy je léčba samozřejmě mnohem úspěšnější. Odesílá na něj praktický lékař či gynekolog.
Screeningový program č. 3 – karcinom děložního čípku pro ženy od 15 let
Screening karcinomu děložního čípku se provádí každoročně od 15. roku věku ženy v rámci preventivní gynekologické prohlídky, kdy se odebírá stěr z děložního hrdla a zasílá na cytologické vyšetření. Postup umožňuje včasné zachycení prekancerózních změn a rakoviny děložního čípku. Ženy ve věku 35, 45 a nově od roku 2024 i 55 let podstupují HPV test (vyšetření přítomnosti nukleové kyseliny).
Novinky – screening karcinomu plic a prostaty
Nově zaváděné preventivní programy se týkají záchytu nádorových onemocnění plic (od r. 2022) a prostaty (od r. 2024). První z nich je určen osobám od 55 do 74 let, kuřákům či bývalým kuřákům se zátěží alespoň 20 „balíčkoroků“ (1 balíčkorok znamená, že člověk kouřil 1 rok jednu krabičku cigaret denně). Screening prostaty je určen mužům od 50 do 69 let bez anamnézy karcinomu prostaty. Další letošní novinkou je také očkování proti HPV zdarma pro dívky i chlapce už od dovršení 11 let do dovršení 15 let.
Screeningová vyšetření hradí zdravotní pojišťovny
Screening nádorových onemocnění je tedy velmi efektivní, navíc je hrazen zdravotními pojišťovnami.
Ačkoli screeningy mohou mít i určité své nevýhody, jako jsou falešně pozitivní diagnózy, jejich přínosy výrazně převyšují. Pokud máte otázky ohledně screeningů, poraďte se se svým lékařem, který vám může poskytnout individuální doporučení.
Zdroje:
prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, místopředseda České onkologické společnosti
https://www.uzis.cz/