O tom, že neléčený vysoký krevní tlak a vysoká hladina špatného cholesterolu stojí za vznikem kardiovaskulárních nemocí, všichni víme. Věděli jste ale, že mohou ovlivnit kvalitu intimního života? U mužů byla například prokázána přímá souvislost mezi vysokým krevním tlakem a některými sexuálními problémy, jako je nedostatečné ztopoření penisu. „Vysoký krevní tlak totiž zhoršuje pružnost cév v celém těle. A méně pružné cévy v oblasti pánve a penisu mohou ovlivnit sexuální život. Statistiky ukazují, že až dvě třetiny mužů s hypertenzí trpí erektilní dysfunkcí. Podobné obtíže hlásí i 60 procent mužů s vysokými hladinami cholesterolu,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Zdroj: Youtube

Ztráta erekce i libida

Obtíže s dosažením a udržením erekce mohou kromě nižší průchodnosti cév ovlivňovat i léky používané k léčbě hypertenze, jako jsou beta-blokátory a diuretika, které mohou mít také negativní vliv na sexuální funkci. U mužů, ale i žen pak vysoký krevní tlak může mít vliv i na sexuální touhu a libido, protože jedním ze znaků hypertenze je také únava a menší chuť k fyzickým aktivitám. To vše vede i ke ztrátě sexuálního apetitu. Zároveň i život s chronickým onemocněním, jako je hypertenze, může způsobit stres a úzkost. A tyto psychické faktory mohou ovlivnit sexuální touhu a libido.

Za problémy v sexu stojí i obezita

Vysoký krevní tlak je často spojen i s nadváhou a obezitou, což u mužů může také zvyšovat riziko sexuálních problémů. Výskyt hypertenze s nadváhou a poruchami erekce má základ v několika faktorech. Jedním z nich je ateroskleróza, což je stav, při němž se plaky tvořící se z tuků ukládají na vnitřních stěnách cév. Tyto plaky mohou omezovat průtok krve, což má zásadní vliv na schopnost dosažení a udržení erekce. Málo se mluví o tom, že poruchy sexuálních funkcí mohou být prvním příznakem aterosklerózy. Kromě odborníků na sexuální zdraví by měl v případě problémů takového jedince vyšetřit i internista nebo kardiolog.

Dalším faktorem je hormonální nerovnováha, kterou může nadváha nebo obezita způsobit. U mužů může nadváha snižovat hladinu testosteronu, což je klíčový hormon pro sexuální funkci. A to potvrzuje i nedávná studie v časopise Journal of the American Heart Association, z níž plyne, že muži s hypertenzí mají větší pravděpodobnost nižších hladin testosteronu. „Důležité je také konzultovat tyto problémy s lékařem, aby byla zahájena vhodná léčba. Jakmile se správná léčba zahájí, má tendenci pozitivně ovlivnit sexuální život pacienta, což může významně zlepšit celkovou kvalitu jeho života. Je třeba zdůraznit, že klíčový je právě komplexní přístup, který zahrnuje změnu životního stylu a léčbu hypertenze,“ dodává MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Zdroje:

MUDr. Eva Kociánová, Ph.D. z I. interní kliniky–kardiologické FN Olomouc

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.120.019559

https://www.srdcevhlave.cz/