Ohřívání v mikrovlnce je velké téma. Například zelenina ztrácí podle mnoha výzkumů v mikrovlnné troubě část své nutriční hodnoty, u brokolice je to až 97 % flavonoidů, rostlinných sloučenin s protizánětlivými účinky. Všichni víme, že bychom neměli ohřívat potraviny v plastových nádobách a obalech, protože hrozí riziko požití ftalátů. Ty patří mezi chemická změkčovadla a přidávají se za účelem zvýšení pružnosti plastu. V lidském těle narušují hormony, u dětí mohou ftaláty zvýšit krevní tlak a inzulinovou rezistenci, hrozí i problémy s plodností, astmatem a ADHD.

Zdroj: Youtube

Tušíte ale, že nebezpečná mohou být i některá jídla, která si běžně ohříváme v mikrovlnce den co den? Tady je seznam potravin, které byste měli konzumovat raději začerstva, pokud nechcete riskovat zažívací potíže, nebo dokonce otravu.

Houby

Našli jste plné košíky hřibů, žampionů nebo holubinek? Pak je buď spotřebujte ihned, zamrazte, nebo usušte, ale rozhodně pokrmy z nich znovu neohřívejte. Houby totiž obsahují bílkoviny, které se při opakovaném ohřevu mohou rozkládat a měnit, což může vést k zažívacím potížím, jako jsou bolesti břicha nebo nadýmání. Nejlepší je konzumovat houby čerstvé.

Špenát a další listová zelenina

Špenát, kapusta, mangold a další druhy listové zeleniny obsahují velké množství dusičnanů. Při ohřevu se dusičnany mohou přeměnit na dusitany, které jsou v nadměrném množství škodlivé a způsobují například methemoglobinémii, což je porucha okysličování krve. Dusičnany se také mohou měnit v nitrosaminy, které způsobují rakovinu. Lepší je přidat pokrájenou zeleninu do jídla až přímo na talíři.

Brambory

Také vám bramborová kaše po opakovaném ohřívání vůbec nechutná? Není se čemu divit. Zbytky brambor při ohřívání ztrácejí svoji chuť a strukturu. Navíc pokud brambory leží delší čas při pokojové teplotě, množí se v nich bakterie jako Clostridium botulinum, která může způsobit otravu. Při několikanásobném ohřívání se navíc v těchto plodinách zvyšuje množství akrylamidu, který je pro náš organismus toxický. Ohřívané brambory a bramborová jídla vám tak můžou přivodit nepěkné zažívací problémy.

Rýže

Na TikToku se začala šířit videa, ve kterých jsou lidé v šoku poté, co zjistí, že plíseň na rýži není viditelná, ale roste na ní opravdu rychle. Rýže nám během vaření často hodně zbyde, tento druh přílohy ovšem může ovšem obsahovat speciální bakterie Bacillus cereus, které obsahují nebezpečné toxiny a přežijí i vysoké teploty vaření. Ty se pak mohou v rýži namnožit, zvláště pokud je dlouho vystavena pokojové teplotě. Když si pak takovou rýži ohřejete, můžete si přivodit i otravu jídlem! Řada studií potvrdila, že když rýži vytáhneme z mikrovlnné trouby a ponecháme při pokojové teplotě, bakterie se mohou množit a způsobit strávníkům otravu jídlem. Podle odborníků je proto lepší ohřát rýži téměř k bodu varu a pak ji udržovat horkou.

Chilli papričky

Červená, oranžová nebo zelená pálivá paprika obsahuje sloučeninu zvanou kapsaicin, která zelenině dodává sílu a říz. Když se papričky zahřejí, zejména ony ultra pálivé odrůdy, kapsaicin se odpaří do vzduchu uzavřeného v mikrovlnné troubě. Otevřením dvířek mikrovlnné trouby se vystavíte výparům, které mohou podráždit a popálit vaše plíce, hrdlo, oči a nos.

Maso

Zákeřná salmonela hrozí při nesprávném ohřevu zejména kuřecího masa. Maso proto vždycky ohřívejte na vysoké teploty, ideálně nad 75 stupňů Celsia, aby se všechny zárodky bakterií, které se mohly v mase od jeho uvaření namnožit, zahubily. Pozor si dejte i na zmrzlé maso, například celé kuře. To mikrovlnka často neohřívá rovnoměrně, je tedy lepší používat troubu, která má speciální program určený k rozmrazení potravin. Špatným ohřátím syrového zmrzlého masa může dojít k částečnému uvaření některých částí masa, zatímco v jiných částech se mohou množit bakterie.

Mořské plody

Ryby, krevety, krabi i mušle jsou velmi citlivé na opětovný ohřev, protože rychle ztrácejí chuť a texturu. Také jsou náchylné k bakteriálním infekcím a věřte, že chytit otravu od špatně připravených mořských plodů opravdu nechcete! „Syrové potraviny, především maso, drůbež, mořské plody a jejich šťávy mohou obsahovat nebezpečné mikroby, které se mohou během přípravy a skladování jídel přenášet do ostatních potravin,“ uvádí Společnost pro výživu. Mějte na paměti, že mořské plody se jedí zásadně čerstvé, a obezřetní buďte i tehdy, pokud si je dáváte v restauraci.

Zdroje:

https://www.denik.cz/gastronomie/mikrovlnka-nevhodna-potravina.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222987/

https://www.vyzivaspol.cz/jak-je-to-s-ohrivanim-doma-varenych-pokrmu/

https://www.realsimple.com/food-recipes/tools-products/appliances/microwave-danger