Mohou z análního sexu být hemoroidy? Odpověď zní: NE! Ba dokonce může mít tato technika milostných hrátek i preventivní účinek, protože se při ní řitní otvor uvolňuje. Jen je potřeba postupovat opatrně, tedy lubrikovat a dbát na poměr velikostí. Pro představu speciální dilatátory, které se používají pro lékařské účely při problémech sevřením svěrače a průchodem stolice se vyrábějí standardně do průměru 27 mm, pro statné pacienty pak 30 mm. Pokud tedy s análním sexem začínáte, poohlédněte se nejdříve po menších pomůckách a buďte opatrní.

Na otázku, zda s hemoroidálním onemocněním můžete provozovat anální sex odpovídá proktolog Martin Kouda: „Pokud máte problémy s hemoroidy, může dojít k poranění pletení cév a krvácení. Pravděpodobně ale anální sex nebudete vyhledávat – styk může být bolestivý, pacienti se necítí komfortně a spíš se sexu do konečníku vyhýbají.“

Nový podcast na téma hemoroidy si poslechněte ZDE:

Trpí hemoroidy častěji ženy nebo muži?

Statistiky uvádějí, že nějaký typ hemoroidálního onemocnění trápí 80 % těhotných žen, dokonce dvě třetiny z nich se s ním setkají během těhotenství poprvé v životě. Plod v matčině těle tlačí na oblast malé pánve, navíc se zpomaluje trávení a rostoucí děloha znesnadňuje průchod potravy střevy a dochází k městnání krve v hemoroidálních žilních pleteních. Některé ženy se s hemoroidy setkají po porodu. „Je dobré si ujasnit, že kolem řitního otvoru máme pleteň cév vnitřní i vnější. Ty vnější mohou popraskat vlivem velkého tlaku při porodu a následný otok pak vypadá jako pokročilé hemoroidální onemocnění. Jde ale o tzv. perianální trombózu, která obvykle bez následků do konce šestinedělí vymizí,“ uklidňuje nastávající maminky Martin Kouda. Pokud by to bylo nutné, porodník či později gynekolog zahájí léčbu.

Těhotenství je také jedním z důvodů, proč je mezi pacienty proktologů hodně žen. Zatímco dříve převažovali muži, dnes je to dle odhadů lékaře zhruba půl na půl. „Důvodem byla těžká fyzická práce, při které vzniká velký tlak na řitní otvor. Té dnes ubylo, zatímco ženám těhotenství samozřejmě zůstalo,“ směje se.

V každém případě se neostýchejte zajít k lékaři a problém řešit. Hemoroidy na léčbu reagují dobře, obtíže ustoupí a pacient zůstává bez omezení. Záleží samozřejmě na závažnosti zdravotního stavu. Hemoroidální onemocnění má čtyři stupně, z nichž první dva je možné začít řešit ambulantně konzervativní léčbou i u praktického lékaře – podávají se tablety, aplikují se masti, gely nebo čípky. Třetí stupeň už někdy vyžaduje operační zákrok, kterému se ve čtvrtém stupni už nevyhnete.

Jak rozpoznat aktuální stav? V první fázi dochází k mírnému zbytnění pletení, které je pozorovatelné pouze endoskopem zavedeným dovnitř řitního kanálu. Může se projevovat pocity tlaku a krvácením. Ve druhé fázi už hemoroidální pleteň při stolici vyhřezne, ale po chvíli se sama vrátí zpět. V další fázi už je nutné ji do řiti vrátit prstem. Překvapivě je tato fáze méně krvácivá, ačkoliv je závažnější než stavy předchozí. Posledním stupněm jsou velmi bolestivé výhřezy, při kterých už nelze vrátit hemoroidy ani prstem a může dojít až k uskřinutí cév a jejich zánětu. Jestliže se obtíže i po aplikaci tablet, mastí a čípků opakují nebo nemají dostatečný efekt, přistupujeme u prvního až počínajícího třetího stupně onemocnění k ošetření řadou ambulantních metod, které jsou nebolestivé a mají výborné výsledky.   Pokud přijdete včas, zabere léčba vhodnými léky (venofarmaky) případně ambulantní ošetření několik dní. Po chirurgické operaci v celkové anestezii u nejzávažnějších stavů je nutné počítat s minimálně tří až čtyřtýdenní rekonvalescencí, která nebývá příliš příjemná.

Pozor na správnou aplikaci léků

Běžnou komplikací domácí léčby je, že pacienti aplikují gely, masti nebo čípky nevhodným způsobem. „Správně se čípek zavádí v leže na boku a nechá se nejprve kousek vyčnívat. Jakmile se rozpustí, posune se dál. Je chybou ho zavádět hluboko, kde má minimální efekt a spíš usnadňuje vyprázdnění. Masti a gely si lidé aplikují často na kůži kolem řitního otvoru, kde je jejich efekt malý. Tyto přípravky mají aplikátory, které vás navedou, jak hluboko je potřeba lék dopravit,“ upozorňuje proktolog.

S hemoroidálními obtížemi pomáhají i některé bylinky: konopí, heřmánek, aloe vera, svízel syřišťový, jírovec maďal nebo tradiční dubová kůra... Z nich se připravují masti nebo sedací koupele. Podomácku vyrobené přípravky nemají prokázaný žádný léčebný účinek. Některé byliny jsou navíc silnými kontaktními alergeny. Proto proberte jejich použití raději s lékařem.

Hemoroidy se mohou vracet, proto je dobré držet se stejných pravidel jako při prevenci onemocnění. Předně jde o dodržování zásad zdravého stravování, pitný režim a pravidelný pohyb. Měli bychom si také dávat pozor na dlouhé sezení a velkou fyzickou námahu. Mimo jiné i proto se vyplácí se v těhotenství šetřit a při namáhavém cvičení probrat techniku s trenérem.

Druhou možností jsou pomůcky a vhodné oblečení. Velmi populární jsou třeba toaletní stoličky, které někomu mohou pomoci řešit problémy s vyprazdňováním – tím se zkrátí čas strávený na WC a sníží se tlak působící na konečník. Při dlouhém sezení si hlídejte prodyšnost židle i oblečení, které nosíte, nezapomínejte na pravidelné pauzy, nebo si pořiďte sedací nafukovací polštářek, který zabrání drobným zraněním konečníku.

Zdroj: