Své pojmenování dostaly rozšířené fialové žíly podle jednoho z průvodních projevů: nočních křečí do nohou. „Při nočních křečích dolních končetin nejde vždy o obecně známý nedostatek hořčíku. Vídáme je velmi často v souvislosti s žilním onemocněním. Pokud ho máte v rodině, raději se poraďte se svým praktikem,“ doporučuje angioložka z FN Motol MUDr. Petra Zimolová. Genetika je totiž nejsilnějším rizikovým faktorem: mají-li s křečovými žilami, metličkami, otoky nohou nebo s jinými projevy onemocnění žil problém vaši rodiče nebo sourozenci, pravděpodobně se problémům nevyhnete ani vy.
Křečové žíly nemusí vždy způsobovat výrazné potíže. „Podle šíře postižených žil rozeznáváme metličkovité (do 1mm) a retikulární (do 3mm) varikosity, dále diferencujeme varixy kmenových žil (s dilatací nad 3 mm). Tíže symptomů ale nezávisí (jen) na stupni dilatace žíly. Ideální je, pokud vám je prohlédne váš praktický lékař a vyloučí takzvanou žilní nedostatečnost. Metličky je pak vhodné sledovat, aby se žilní onemocnění dál nerozvíjelo,“ vysvětluje lékařka. Metličkové žilky mohou být jedním z prvních projevů vážnějšího stavu. Nejtěžšími komplikacemi onemocnění jsou otevřené bércové vředy a žilní záněty, ze kterých se mohou uvolňovat tromby způsobující plicní embolii.
Velký pozor dejte, i pokud ještě fialové mapy na nohách nevidíte, ale míváte pocit těžkých nebo bolavých nohou, případně pokud vám nohy rovnou natékají. U někoho se může počínající nemoc projevovat brněním a nočními křečemi. Pravděpodobně vám nebude dělat dobře pobyt v horku (například v sauně), kdy vás mohou nohy i bolet. Opět platí, nepodceňujte to a vydejte se k lékaři, který vám doporučí další postup.
Nejlepší prevencí jsou režimová opatření. Základem je hlídání hmotnosti (i z toho důvodu představuje velkou zátěž těhotenství, proto také mezi pacienty převažují ženy, zejména ty po dvou graviditách nebo maminky vícerčat). Důležité je vhodné oblečení (vadí těsné, které znesnadňuje proudění krve a zvyšuje nitrožilní tlak, což problém zhoršuje) a pravidelný pohyb. „Pokuste se vyhnout dlouhému stání a sezení, volte obuv s podpatky do dvou až třech centimetrů – nejsou vhodné ani ploché boty, a hýbejte se. Žilám prospívá chůze, při které se svaly napínají a povolují a tím masírují žíly ve svém okolí,“ radí angioložka. Smysl má i dodržování dostatečného pitného režimu, protože dehydratace opět zvyšuje tlak v žilách a onemocnění přechází do dalších stádií.
K dispozici jsou volně prodejné léky nebo léky na předpis. „Pokud jsou léky volně prodejné, znamená to, že podléhají úplně jiným regulím než léky na předpis. Není v nich garantovaný obsah léčivé látky a jsou klasifikovány spíš jako doplňky stravy,“ rozmlouvá nemocným domácí léčbu svépomocí Petra Zimolová. Pokud chcete tělu dodat něco prospěšného, přidejte si na talíř pohanku, červenou řepu, borůvky nebo hrozny. Nečekejte ale od nich zázraky a raději navštivte lékaře. Včasná konzultace s lékařem vám může skutečně ušetřit spoustu nepříjemností v budoucnu. Bércové vředy, které si spojujeme se staršími lidmi, jsou totiž výsledkem dlouhodobě neléčeného chronického žilního onemocnění.
Zdroj:
autorský podcast
www.zilniporadna.cz