„Dlouhodobá absence krvácení může vést k buněčným změnám děložní sliznice ve smyslu hyperplazie,“ vysvětluje gynekoložka, proč je dobré pravidelně krvácet. České ženy nepravidelnosti svého cyklu bohužel podceňují. „Potřebujeme, aby žena čtyřikrát nebo pětkrát do roka odmenstruovala, aby se odloučila stará sliznice dělohy,“ vysvětluje Folauf s tím, že jiná je situace u uživatelek hormonální antikoncepce, která je také nejsnazším řešením syndromu polycystických ovarií – tedy pokud důvodem návštěvy ordinace nejsou problémy s otěhotněním.

V takovém případě je cílem lékařské péče co nejdřívější otěhotnění. „Chtěla bych zdůraznit, že v drtivém procentu případů ženy se syndromem polycystických ovarií otěhotní. Někdy dokonce stačí úprava životního stylu. Každopádně ale nedoporučuji googlit a řešit problém pouze svépomocí. Váš gynekolog by měl o vašich obtížích vědět,“ říká gynekoložka.

Úprava životního stylu vám prospěje v každém případě. Nejen k rozvoji PCOS přispívá nevhodná strava, nedostatek pohybu i stres. Typická pacientka s PCOS je obézní, ovšem k rozvoji obezity PCOS také přispívá. „Jsou to spojité nádoby,“ shrnuje Folauf. Dalším varovným znamením typickým pro tento syndrom je i špatná kvalita pleti, řídnoucí vlasy a „pánské“ ochlupení – obvykle „knírek“ nad horním rtem, ochlupení na bradě, na prsou nebo na zádech. Přesto může PCOS stát za problémy štíhlých žen, které nic z výše popsaného nepozorují. „Jsou to kosmetické obtíže, které se v souvislosti s onemocněním často zmiňují, ale jsou vlastně spíše výjimečné. Důležitý je nález na ultrazvuku, nepravidelný cyklus a vyšetření krve může ukázat na vyšší hladinu mužského hormonu,“ vypočítává lékařka.

Následná péče je vždy individuální podle toho, co pacientku trápí a jaké má plány. S nespolehlivým cyklem a rozhozenými hormony pomůže hormonální antikoncepce v pilulkách. Pokud jde o problémy s otěhotněním, cílem léčby je vyvolání ovulace – to, že žena nemenstruuje je důkazem toho, že se z vaječníků ani neuvolní vajíčko, které by mohlo být oplodněné. Navíc nejsou výjimkou ani cykly bez ovulace. Pacientka má pak minimální šanci otěhotnět, protože z těch několika málo cyklů za rok jsou některé ještě „neplodné“. „Pokud se ženě, které její gynekolog diagnostikuje syndrom polycystických ovarií, nedaří delší dobu otěhotnět, je vhodné navštívit centrum asistované reprodukce, kde bude probrán další postup a možnosti léčby. Ty se mohou týkat obou partnerů. K otěhotnění není potřeba jen vajíčko, ale i spermie. A tam může být problém také,“ říká Irena Folauf.

U pacientek, které nechtějí užívat hormonální antikoncepci, ale nemají v plánu mít děti, lze oněch doporučených čtyř až pěti krvácení ročně dosáhnout s dobrým výsledkem i  vyvolávacími injekcemi.

Zdroj: autorský podcast