Nový díl podcastu o hemoroidech si poslěchněte TADY:

1. Hemoroidy má každý, problémy s nimi jen někdo

Termínem hemoroidy se označuje cévní pleteň kolem řitního otvoru, které se plní krví podle toho, zda je potřeba otvor uvolnit a nechat projít stolici, nebo naopak utěsnit a nenechat uniknout nic. Bez nich, by nám tedy do smíchu rozhodně nebylo.

Řešit je potřeba případy, kdy dojde ke zbytnění těchto cév a pacient začne pociťovat nepříjemné projevy tzv. hemoroidálního onemocnění, tedy toho, čemu se lidově (nesprávně) říká „hemeroidy“. „Uvádí se, že zbytnění hemoroidálních pletení má asi 40 % populace, ale jen malé procento lidí pociťuje nějaké problémy,“ vysvětluje Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.

2. Může za ně genetika i problémy s trávením

Důvodem k rozvoji obtíží je do značné míry genetika. Pokud onemocněním trpí někdo z vašich nejbližších příbuzných (rodiče, sourozenci), máte až třikrát vyšší riziko rozvoje onemocnění. „Geny mohou například za nedostatečný vývin chlopní v cévách, které brání zpětnému toku krve a jejímu městnání, případně je na vině vrozená vyšší roztažnost stěny cév,“ vysvětluje lékař. Druhým důležitým faktorem jsou pak trávící obtíže. Vadí průjem i zácpa. Při častém vyprazdňování jsou pleteně cév kolem konečníku vystaveny zvýšenému tlaku a mechanickému dráždění, při zácpě zase tuhá stolice brání cirkulaci krve. Posledním běžným problémem je stres. „Ne nadarmo se říká, že kdo má strach má ‚stažený zadek‘. Označujeme to termínem hypertonus svěrače. Opět jde o velký tlak v oblasti kolem řitního otvoru,“ varuje proktolog před životem ve stresu.

Pokud se obáváte, že byste hemoroidy mohla přehlédnout a podcenit, můžeme vás uklidnit. Jak už zaznělo dříve, zbytnění cév je poměrně běžné a není nijak škodlivé, pokud vám nezpůsobuje problémy. Mezi ty patří diskomfort způsobený pocitem tlaku, pálení, svědění, vlhnutí, špinění, případně se po stolici může objevovat krev. „Není třeba se bát, že by se z hemoroidů vyvinul nádor, to je vyloučeno. Hemoroidy jsou tak spíš onemocněním, které ovlivňuje především psychiku – musíte na něj pořád myslet, navíc krvácení nebo špinění je vidět na prádle. Právě ono krvácení rozhodně nepodceňujte. Mohlo by se jednat o projev závažnějšího problému,“ vypočítává Martin Kouda.

3. I malé krvácení vadí

Pokud se krvácení objeví náhodně a vy tušíte příčinu (například akutní zácpa), není nutné ihned běžet k lékaři. „Můžete pár dní počkat a pozorovat, zda se krev objevuje znovu. Pokud by se objevovala, byť by šlo jen o malé množství, rozhodně se vydejte za lékařem, aby vyloučil závažnější příčiny a jednoznačně určil zdroj krvácení,“ vyzývá pacienty proktolog. Zatímco hemoroidy jsou spíš nepříjemné, krvácením se projevuje i polyp, nádor nebo střevní zánět. Čím dříve problém začnete řešit, tím lépe!

Zdroj: