Ploché nohy má asi čtvrtina lidstva

Říká se, že ploché nohy má velká část populace, ale kolika Čechů se to týká, statistiky neuvádějí. Sáhli jsme proto k zahraničním studiím. Studie z roku 2022 uvádí, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9319536/ že analýzou řady jiných studií bylo zjištěno, že za posledních 20 let byl záchyt ploché nohy u dětí zhruba ve 25 %. Chlapci přitom byli k ploché noze náchylnější než dívky a podíl plochých nohou se s věkem snižoval. Další studie, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9319536/v níž vědci zkoumali náhodně vybrané lidi z populace 40letých a výše ukázala, že výskyt ploché nohy byl 26,62 %.

Tlumič, který se rozbil

„Lidské nohy mají pro dopady při chůzi od přírody tlumicí mechanismus – příčnou a podélnou klenbu. Ty jako pružiny změkčí každý došlap,“ vysvětluje fyzioterapeut Lukáš Klimpera. Když se klenba propadne, znamená to, že je tlumič rozbitý. „Dokud lidstvo chodilo bosky, což se dělo dva miliony let, s klenbou nohy žádný problém nebýval. Jak se lidé začali obouvat do odpružených, tuhých a úzkých bot, přestali svaly klenby stimulovat a používat. A tak mozek brzy zapomněl, jak se to vlastně dělá. Sníží pak napětí ve svalech, ty povolí a klenba se zbortí,“ vysvětluje odborník.

I nohy s dobrou klenbou mívají problémy

Problémy s plochýma nohama někoho vůbec nemusí trápit. A existují dokonce názory, že na tom není nic patologického, jak uvádí web Euronews.com. https://www.euronews.com/my-europe/2024/05/01/fact-check-does-having-flat-feet-bring-health-problems „Pokud se podíváme do literatury, díky plochým nohám máte vyšší riziko, myslím, že tří nebo čtyř patologií," říká Gabriel Moisan, profesor podiatrické medicíny z Québecké univerzity v kanadském Trois-Rivières. „Ale pokud vezmeme rovnější nohy, budete více ohroženi rozvojem, řekněme tří nebo čtyř dalších patologií, a u nohou s vysokou klenbou to budou také čtyři různé.“

Za problémem stojí kotník

Pokud chce člověk své plochonozí z nějakého důvodu řešit, měl by se nejprve vypravit za fyzioterapeutem, který posoudí příčinu vzniku potíží: „I když totiž noha vypadá plochá nebo oploštěná, tak v 70 až 80 procentech nejde o propadlou klenbu. Příčinou bývá vbočený kotník. Při stoji i při chůzi se kotník boří se dovnitř, a to má vliv na postoj nohy,“ prozrazuje Lukáš Klimpera, co většinou může za zdánlivou plochost nohy.

 

Jak bolí ploché nohy?

Existují různá stádia plochých nohou. Proto se i projevy různí, někdy se dokonce celé roky neozvou žádné potíže. Když už přijdou, jedná se především o:

·         otoky nohou

·         únavu nohou po chůzi

·         bolesti klenby

·         bolesti chodidel

·         bolest šířící se nohou výš

·         chlad nebo pálení chodidel

·         mohou se objevit i bolesti kolen, kyčlí, nebo dokonce zad a hlavy.

Zdroj: Blog na Ahinsashoes.cz https://ahinsashoes.cz/blogs/news/propadla-klenba?utm_source=ecomail&utm_campaign=2024_02_26_klenba_zeny&utm_medium=email&utm_term=34072&ecmid=27529

Pouze pasivní podpěra

Jsou dvě možnosti, které způsobují, že na své nohy pohlížíme jako na ploché. Jednou je opravdu propadlá klenba, druhou vbočený kotník. Jak to řešit u propadlé klenby? Lukáš Klimpera rozhodně není zastáncem nošení ortopedických vložek. Ty mohou pomáhat, ale ploché nohy nenapraví. Podle fyzioterapeuta existují speciální diagnózy, při kterých je vložka vhodným řešením. Pomáhá také ulevit pacientovi od bolesti. Sama o sobě ale nestačí, protože nohu jen pasivně podpírá. Člověk sám neposiluje svaly a neučí se je ovládat, a tak neřeší příčinu problému.

Kotník propadlý dovnitř

Pokud plochonoží způsobuje vbočený kotník, pak to vypadá tak, že se kotník propadne dovnitř, směrem k druhé noze. „Tím se mění kontakt kloubních ploch, ty se nadměrně opotřebovávají a zvyšuje se riziko artrózy. Ochablý kotník navíc nedokáže včas reagovat třeba na výmol na cestě. A tak hrozí zranění,“ vysvětluje Lukáš Klimepera.

Najděte vycentrovanou pozici

Zdálo by se jako dobrá pomoc, že si člověk koupí pevné boty a kotník stáhne. To je ale přesný opak toho, co kotník potřebuje. V takové botě je noha jako v dlaze, svaly se nezapojují, a ještě víc ochabují. „Vyberte si prostorné boty s volným kotníkem. A najděte si s pomocí fyzioterapeuta správnou, centrovanou pozici kotníku. V této pozici kotník krásně navazuje na celou nohu a dál na osu kolene,“ zdůrazňuje odborník.

Pomohou posilující cviky

Podle přesné diagnózy problému fyzioterapeut pacientovi poradí vhodné cviky na posílení svalů klenby, na centrovaní kotníku. Náprava samozřejmě nepřijde hned za den čí týden cvičení. Také je důležité, aby jej naučil, jak správně chodit. Mozek se musí pravidelným trénováním během celého dne po nějakou dobu učit nové pohybové stereotypy, které si natrvalo uloží.

Lehká bota s širokou špičkou

Nejzdravější chůze je ta bosá, nebo v prostorných botách. „Jestli nohám chcete dopřát přirozený pohyb, vybírejte boty s těmito parametry: široká špička, která dává dostatek prostoru pro prsty, měkká a poddajná podrážka, pružné materiály, lehká bota,“ vyjmenovává Lukáš Klimpera, který pro sebe i své pacienty vymyslel značku bosých bot Ahinsa shoes, jež nohu nijak neomezují a nedeformují.

 

Zdroje:

Rozhovor s Lukášem Klimperou

https://ahinsashoes.cz/blogs/news/propadla-klenba?utm_source=ecomail&utm_campaign=2024_02_26_klenba_zeny&utm_medium=email&utm_term=34072&ecmid=27529

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9319536/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9319536/

https://www.euronews.com/my-europe/2024/05/01/fact-check-does-having-flat-feet-bring-health-problems