K čemu slouží játra

Játra jsou největším vnitřním orgánem v našem těle a plní více než 500 životně důležitých funkcí. Slouží nám k detoxikaci organismu, filtrují toxiny z krve, pomáhají s metabolismem živin, skladují vitamíny a železo a vyrábějí žluč, která pomáhá trávení tuků.

K čemu slouží žlučník

Žlučník je naopak poměrně malý orgán umístěný pod játry, který skladuje žluč. Žluč je pak vypouštěna do tenkého střeva, kde pomáhá s trávením tuků. Správné fungování žlučníku je důležité pro zdravé trávení a absorpci tuků a vitamínů rozpustných v tucích.

Oba tyto orgány jsou svou funkcí úzce propojené a je důležité, aby oba byly v dobrém zdravotním stavu. Jak se projeví, pokud tomu tak není?

Signály, že je něco v nepořádku

Únava a celková slabost

Pocit neustálé únavy může signalizovat, že játra nezvládají efektivně filtrovat toxiny z těla. Pokud tedy cítíte nepřiměřenou únavu, bolest svalů a celkovou slabost v těle, může to znamenat, že játra nefungují na sto procent. 

Žloutenka

Zežloutnutí kůže a očí značí hromadění bilirubinu, což může být důsledkem dysfunkce jater.

Bolest v pravém horní části břicha

Častým příznakem problémů s játry či žlučníkem bývá bolest v podžebří, v ramenou nebo v kyčlích. Tyto problémy jsou intenzivnější po konzumaci tučného jídla.

Změna barvy moči a stolice 

Tmavá moč a světlejší stolice mohou ukazovat na obstrukci žlučových cest. Z barvy moči a stolice se dá vyčíst i stav dalších orgánů, spojených s trávením. 

Svědění kůže

Neustálé svědění, alergické reakce nebo vyrážky mohou být způsobeny nahromaděním toxických látek v krvi, tedy problémy s přirozenou očistou organismu.

Nafouklé břicho

Symptomy jako je nevolnost, nafouklé břicho nebo ztráta chuti k jídlu mohou naznačovat závažné problémy s játry. Pokud vás takové stavy opakovaně trápí, je vhodné navštívit lékaře.

Kdy navštívit lékaře

Při výskytu jakéhokoliv z výše uvedených příznaků je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Rychlá diagnóza a léčba mohou zabránit vážným komplikacím a udržet zdraví vašich jater a žlučníku v pořádku. 

Pro zdraví jater a žlučníku je zásadní dodržovat vyváženou stravu, udržovat aktivní životní styl a omezit konzumaci alkoholu. Přijímání preventivních opatření a včasná léčba mohou chránit tyto orgány před závažnými onemocněními. Věnujte pozornost signálům, které vaše tělo vysílá, a neváhejte vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření, že něco není v pořádku.

Zdroje: https://www.augustaendoscopy.com/gac-condition/liver-pancreas-biliary-conditions/ https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/syc-20354214